Podle TI je ESM nefunkční

Vložil Pavel, 2. Duben 2022 - 22:39 ::

Ministři Válek a Šalomoun vlastní firmy, tvrdí falešně státní evidence JIŘÍ PŠENIČKA

Dle evidence skutečných majitelů je Vlastimil Válek stále majitelem firmy AVTOKRAT Consult. Obchodní rejstřík říká, že vlastníkem je jeho syn. Podobně je na tom i kolega Šalomoun, nejasná je též pozice ministra Blažka.

Podle protikorupční organizace Transparency International je Evidence skutečných majitelů nefunkční, data postrádají přesnost i aktuálnost.

Evidenci skutečných majitelů (ESM) nelze brát jako relevantní zdroj, podle organizace Transparency International (TI) totiž neplní svou roli.

Příkladem zásadních nesrovnalostí, na něž TI upozorňuje, může být to, že podle databáze by měli být i někteří ministři Fialovy vlády majiteli firem, ačkoliv dle obchodního rejstříku už vlastníky několik měsíců nejsou.

Ministr pro legislativu Michal Šalamoun (Piráti) se loni 28. prosince zbavil svého stoprocentního podílu ve společnosti Metamorfózy. Ale v Evidenci skutečných majitelů zůstává pořád. Podle Obchodního rejstříku by skutečným majitelem měla být Dagmar Šalomounová.

Podobná je situace také u společnosti Nezávislý správce práv, kterou firma Metamorfózy ovládá.

Také ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) se 27. prosince 2021 zbavil podílu ve společnosti AVTOKRAT Consult ve prospěch svého syna. V ESM je ale nadále zapsán jako přímý skutečný majitel.

Pochybnosti jsou i kolem společnosti SLIDE, kde v evidenci nadále figuruje ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten je nyní za problematiku kolem evidence odpovědný.

Fakticky to znamená, že není jasné, zda ministři dodržují zákon o střetu zájmů, který jim zakazuje podnikat.

Podle Transparency International mohou být důvody těchto zjevných rozporů dvojí. Buď rejstříkový soud nestíhá propisovat aktuální údaje do evidence, nebo firmy „zapomínají“ změny nahlašovat.

„Výsledkem je nefunkční Evidence skutečných majitelů, kdy data postrádají jak přesnost, tak aktuálnost, a to i u takto exponovaných vládních případů. Pokud najdeme takovéto základní chyby, visí otazníky nad spolehlivostí všech. Databáze tak stále neplní svůj účel,“ míní Marek Chromý, analytik Transparency International.

Blažkovo ministerstvo evidenci hájí

Ministerstvo spravedlnosti ústy mluvčího Vladimíra Řepky uvedlo, že k zajištění úplnosti, přesnosti a aktuálnosti údajů v Evidenci skutečných majitelů slouží „celý komplex“ nástrojů a opatření, včetně sankcí. Třeba vyloučení z veřejné zakázky. Řešení nesrovnalostí prý soud může zahájit i na základě podnětu veřejnosti.

„Pokud je zjištěna nesrovnalost, existují efektivní nástroje, jak ji řešit. Obecně je vždy vhodné nejprve upozornit danou právnickou osobu, které se nesrovnalost týká. Při objemu dat, které evidence obsahuje, není ale reálné, aby soudy, které evidenci vedou, proaktivně kontrolovaly veškeré údaje,“ míní Řepka.

Na podněty o nesrovnalostech však prý soudy reagují a řeší je. „Je pak třeba zdůraznit, že existence nesrovnalostí nesvědčí o neúčelnosti evidence, ale prostě o tom, že některé subjekty neplní své zákonné povinnosti,“ uvedl také mluvčí ministerstva.

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/…dence-196522#…

Pozn.

Tím, že se do málo funkční ESM majitelů přihlásí dalších více než 70 000 subjektů se situace pouze zhorší. Ale zase se vybere dost na poplatcích.

  • AML zákon
  • ESM

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jan77 (bez ověření), 3. Duben 2022 - 9:06

Upřímně nechápu k čemu evidence skutečných majitelů ve finále je – tedy pokud se to bere mechanicky, jak nastiňuje článek. Pokud např. ministr převede firmu na syna, pak de facto stále může být ovládající osobou, syn tam může být jako jeho prodloužená ruka. A zároveň může zůstat de facto i konečným příjemcem majetkového prospěchu, když plnění mezi blízkými příbuznými nedaní, pokud vím.

Vložil Justitianus, 3. Duben 2022 - 12:42

To je jasné celá desetiletí, že obchodní korporace se formálně napíšou na „bílého koně“, a tím je vše jakoby v pořádku.

Například výrobce letadel LET Kunovice: Společnost byla v majetku ruského oligarchy, na kterého dopadly sankce po okupaci Krymu Ruskem (2014). Ihned přepsal celou společnost na svého obchodního partnera, a ten ji oficiálně vlastní (a od roku 2014 se vysmívá všem sankcím). Oligarcha se nikdy neobjeví v datbázi jako skutečný majitel.

Když před necelými dvěma lety zkrachovala Safe Future (společnost typu „letadlo“), zmizely při tom desítky milionů a bylo jasné že budou následovat žaloby. Najednou se objevil jako jediný vlastník této firmy jistý Arpád Derdeshshi, bezdomovec z Rumunska. Adresu má na obecním úřadě v městě Cluj.


Rejstříkové soudy po dvacet let nejsou schopny vymoci ani takovou banalitu, jakou je aby korporace ukládaly do rejstříku účetní závěrky. Tak proč si někdo myslí, že budou schopny a ochotny kontrolovat zda údaje o skutečných majitelích jsou či nejsou aktuální?

Justitianus

Vložil pronajímatel (bez ověření), 3. Duben 2022 - 8:48

Jak to souvisí s SVJ?

Vložil Ochrana (bez ověření), 3. Duben 2022 - 8:08

Tak třeba Ing. Andrej Babiš

https : / / esm.justice.cz/i­as/issm/rejstrik-sm.vysledky?sub­jektId=525681&t­yp=PLATNY_CAS­TECNY_SM

nemá uvedené datum narození ani adresu, zatímco jinde tyto údaje uvedeny jsou.

Vložil Autor (bez ověření), 3. Duben 2022 - 2:22

Pane Pavle,

přečtěte si, prosím, autorský zákon a při použití cizího autorského díla uveďte, zda máte souhlas nositele autorských práv s užitím autorského díla.

V ČR je bohužel obecně povědomí o právech k duševnímu vlastnictví zatím chabé.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".