podlahová plocha x spoluvlastnický podíl

Vložil Anonymous, 3. Říjen 2023 - 21:05 ::

Dobrý den, nepodařilo se mi to nyní dohledat přesně ve starých diskusích, tak se raději optám: změní-li se plocha bytu v bytovém domě – předpokládám v prohlášení vlastníka (např. novým přeměřením, kdy se zjistí chyba…), měly by se automaticky přepočítat spoluvlastnické podíly? Nebo se jedná o dvě na sobě sice historicky závislé věci, ale nyní již vlastně nezávislé?

Takže např. dojde k novému přeměření bytů, ukáže se, že se podlahová plocha o malinko liší, přepracuje se podle toho prohlášení vlastníka… – a má se podle toho přepracovat i spoluvlastnický podíl, nebo ty zůstanou stejné (pokud se nedohodne jinak)?

Chápu to tak, že podle OZ § 1161 a násl. ty podíly plochám odpovídat nemusejí a že podle § 1166 se v prohlášení uvede podíl na spol. částech, tj. v prohlášení by vždy měl být podíl uveden a to pak bude určující. A že to tedy není „automatické“. (Takže třeba i někdo s malým bytem může teoreticky mít stejný podíl jako ten s velkým bytem.)

Je něco jinak, když náš dům je z doby před účinností nového OZ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Odpověděl (bez ověření), 4. Říjen 2023 - 7:46

    Odpověděl jste si: „někdo s malým bytem může teoreticky mít stejný podíl jako ten s velkým bytem.“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".