platba za jistič od garáže

Vložil Libuše Hlaváčová (bez ověření), 8. Říjen 2012 - 13:40 ::

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat. Nechali jsme si naši garáž/vlastníci/ připojit s odběrem el. proudu na svoje bytové elektroměry, proto jsem také chtěla zrušit naši měsíční platbu za společný jistič ke garážím, protože ho již nebudeme využívat. Dva nájemníci ale chtějí prosadit, že jistič budeme platit nadále, akorát elektřinu ne.Ráda bych znala váš názor. Děkuji L. Hlaváčová

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil salvador, 9. Říjen 2012 - 5:06

  tvrzení vašich dvou nájemníků vychází z neznalosti. U distributora je tzv. rezervace příkonu dle vyhl.,na 60 měsíců. To znamená, že pokud odběrné místo zrušíte a do uvedené doby by jste požádali o připojení bude vám bez poplatku za rezervaci pripojeno uvedené odběrné místo. Mirek

  Vložil petrsv, 8. Říjen 2012 - 14:33

  Termínem „platba za jistič“ zřejmě myslíte stálý plat za odběrné místo. Termínem „nájemníci“ máte na mysli vlastníky? Osobně mi to přijde jako nesmysl. Proč zbytečně vyhazovat peníze za něco, co nevyužívám? Zrušil bych to. Pokud nemáte nějaká specifická pravidla pro rozhodování, rozhoduje nadpoloviční většina a tečka.

  Zaujalo mě ještě toto – „naši garáž/vlastníci/ připojit s odběrem el. proudu na svoje bytové elektroměry“ – to jste předělávali el. rozvody tak, aby část garáže byla připojená k bytu XX, další k bytu YY, atd?

  Vložil lake, 8. Říjen 2012 - 14:41

  Neexistuje nic takového jako „platba za společný jistič“. Jističe společného rozvodu jsou technickým zařízením domu a jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek. Za vlastnictví věci se neplatí. Požadavek na jakousi neurčitou platbu bez právního důvodu je zjevně nesmyslný.

  lake

  Vložil petrsv, 9. Říjen 2012 - 7:54

  Paní se tady vyjadřuje dost nepřesně… Tím se hovorově myslí paušál, který se platí už jen za to, že vůbec můžu odebírat elektřinu. Na fakturách to asi označuje každá společnost jinak, ale určitě ne „platba za jistič“.

  Vložil Jandus (bez ověření), 8. Říjen 2012 - 14:01

  Jaký udávají důvod k platbě za jistič, když bude přes něj nulový odběr? Zjevně nechtějí zrušit toto odběrné místo, protože za nové připojení se dost platí. Počítají tedy s jiným využitím, či co? Mimochodem asi to nejsou nájemníci, ale další vlastníci(?)

  Vložil libuše Hlaváčová (bez ověření), 8. Říjen 2012 - 15:19

  Máme 12 bytových jednotek a 8 garáží. Jsem vlastníkem bytové jednotky a garáže. U garáží je společný jistič pro 8 garáží na odběr elektřiny, ale já jsem si nechala připojit odběr el. proudu z garáže na mou bytovou jednotku a tudíž nebudu využívat společný jistič ke garážím, proto jsem si myslela že za něj ani nebudu platit měsíční poplatek co se za jistič platí.Tak mi to přišlo logické, ale zbývající vlastníci garáže trvají na tom, že potom by vlastně oni museli platit víc – změní se rozpočet platby z 8 na 7 vlastníku a to se jim nechce.Přijde mi, že je to jejich problém, já si spotřebu elektřiny v garáži zaplatím spolu s bytem. Chtěla jsem vědět zda v tomto není nějaký zádrhel.Snad jsem to teď napsala lépe a děkuji za váš názor.

  Vložil Krobot (bez ověření), 9. Říjen 2012 - 15:36

  provedla se souhlasem Shromáždění vlastníků nemůže vám výbor nadále účtovat fixní částku (tzv. paušál).

  Vložil lake, 9. Říjen 2012 - 8:11

  Takže konečně je jasno. Nejde o žádný „měsíční poplatek za jistič“, jak jste tvrdila, nýbrž o úhradu nákladů na odběr elektrické energie. To je něco zcela jiného.

  Náklady v odběrném místě se rozúčtují mezi jednotlivé konečné spotřebitele, připojené k tomuto odběrnému místu. Je-li odběratelem společenství, bohužel nejsme jasnovidci a netušíme jaká pravidla rozúčtování společné energie platí ve vašem SVJ. Pokud je odběratelem jiná osoba, jde o rozúčtování podle nějaké soukromoprávní smlouvy, uzavřené pouze mezi vlastníky garáží. Jen Vy sama můžete znát její obsah.

  Zde tedy odpověď nedostanete, dokud nesdělíte všechny okolnosti. Obecně je možno říci, že ukončení společného odběru jedním ze spotřebitelů bývá zpravidla možné i jednostranně, ale bez znalosti obsahu Vaší smlouvy nelze k věci nic říci.

  lake

  Vložil anonymoussss (bez ověření), 8. Říjen 2012 - 16:17

  Paní Hlaváčová zapoměla jste napsat to, co je zásadní. Co je o garážích a společném osvětlení garáží uvedeno v Prohlášení vlastníka.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".