Peníze SVJ na spoření mrtvého předsedy.

Vložil Anonymous, 27. Leden 2017 - 11:31 ::

Dobrý den, v našem SVJ nastala následující situace a nevíme jak jí vyřešit. Pokusím se jí stručně popsat. Před několika lety jsme si po vzoru okolních SVJ založily stavební spoření na které se posílala část peněz ze záloh na fond oprav aby se alespoň zhodnocovaly když se zatím na nic nepotřebují, s tím že se v budoucnu využijí na nějaké nákladnější rekonstrukce. Stavební spoření musí být vedeno na rodné číslo takže všichni souhlasily s tím aby toto spoření bylo uzavřeno na RČ předsedy. Předseda před měsícem zkolaboval a byl odvezen do nemocnice, až nyní jsme se dozvěděli, že zhruba před 3 týdny zemřel. Jak máme postupovat, aby se na účet SVJ vrátily naspořené peníze? Děkuji za odpovědi

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil aaaa (bez ověření), 17. Květen 2017 - 19:35

    Děkuji všem za odpovědi, novému předsedovy se nakonec situaci po dvouměsíčním běhání povedlo vyřešit a peníze byly vyplaceny zpět do fondu oprav. Sice bez státní podpory a úroků ale podstatné je že se vrátily všechny měsíční platby.

    Vložil zzj (bez ověření), 29. Leden 2017 - 19:22

    krasny TČ ZPRONEVĚRY

    Vložil aaaa (bez ověření), 30. Leden 2017 - 14:11

    ano také začínáme tušit že to byl celé ze strany předsedy podvod, zápisy ze schůzí kde se to schvalovalo nejsou k nalezení ale všechny ostatní jsou.

    Vložil JaVa, 30. Leden 2017 - 14:55

    Váš statutární orgán je/byl jednočlenný?Pokud ne,tak okamžitě podejte žalobu na zbývající členy výboru,kteří nesou stejnou zodpovědnost za nezákonné nakládání se svěřenými finančními prostředky právnické osoby SVJ,jako již zesnulý předseda.

    §159 z.č. 89/2012Sb.,

    (3) Nenahradil-li člen voleného orgánu právnické osobě škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli právnické osoby za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci.

    Ba víc,oni jako žijící jsou nyní povinni uhradit celou chybějící částku,kterou vlastníci jednotek hradili na účet SVJ a z toho je statutární orgán nezákonně přeposílal na cizí účet fyzické osoby.Účetní audit zcela jistě prokáže i bez chybějících dokumentů, rozdíl v zůstatku finančních prostředků,které členové SVJ uhradili a „Statutáři“ vyplatili za správu domu a pozemku,včetně služeb s tím spojených.Navíc banka,u které bylo stavební spoření vedeno, by Vám mohla sdělit z jaké bankovního účtu(nejspíše SVJ),peníze na stavební spoření měsíčně přicházely,sa­mozřejmě pokud jste všechny platby neposílali na účet "předsedy.I taková situace se zde již řešila.
     JaVa

    Vložil aaaa (bez ověření), 1. Únor 2017 - 0:49

    členové výboru kteří byli ve funkci v době schvalování spoření ve výboru už dávno nejsou, v lonškém roce se výbor měnil, předseda zůstal stejný ale členové se změnily. Současní členové o dané situaci vůbec nevěděli a zjistily ji až nyní po smrti předsedy a snaží se jí nějak vyřešit.

    Peníze chodily z účtu SVJ vedeného u správce účetnictví. Peníze bohužel stále odcházejí jelikož na příkaz ke zrušení je potřeba podpis předsedy výboru a zatím není zvolen nový výbor.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 1. Únor 2017 - 11:10

    Členové tehdejšího výboru jsou zodpovědní i když už ve funkcích nejsou. Situace rozhodně není promlčená. Pokud se ukáže, že nejednali s péčí řádného hospodáře, je docela možné, že budou muset chybějící peníze uhradit oni.

    Vložil Jacqueline (bez ověření), 1. Únor 2017 - 8:50

    Nevíte, kam odchází peníze.
    Spoříte na účet cizí osoby.
    Nemáte zvolen statutární orgán.

    Vložil aaaa (bez ověření), 1. Únor 2017 - 9:57

    Kam odchází peníze víme ale nemůžeme to zastavit. To ostatní souhlasí.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 1. Únor 2017 - 11:13

    Kdy plánujete svolat shromáždění a dovolit dalšího člena výboru? To je otázka 15–30 dnů, podle lhůty na odeslání pozvánky podle stanov. Čím déle otálíte, tím je možnost získání peněz zpět nižší.

    Vložil JaVa, 1. Únor 2017 - 10:19

    Víte vůbec,kdo disponuje s bankovním účtem vašeho SVJ,na který všichni vlastníci bytových jednotek zasílají každý měsíc své povinné platby?Snad ho něměl pouze váš zesnulý předseda?Co na to říkají zbývající členové vašeho výboru,kteří přijetím funkce převzali i zodpovědnost dle § 159 z.č.89/2012 Sb­.,:

    § 159 (1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.

    Nemá k vašemu účtu omezený přístup i vaše účetní firma popř.externí správce?Pokud ano,tak přeci stačí,aby mu ti dva členové vašeho výboru dali písemný příkaz k zastavení těchto nezákonných plateb na účet již zesnulé fyzické osoby.Jestli se k tomu nemají svolejte shromáždění a zvolte si statutáry,kteří o správě SVJ něco ví a budou mít zájem vaši neutěšenou situaci,do které jste se dostali vinou všech členů vašeho SVJ,okamžitě řešit.Opravdu nevím na co čekáte.

    Asi se Vám jedná o ty prachy o které příjdete,když předčasně ukončíte Stavební spoření.Uvědomte si,že „kdo chce moc.nemusí mít taky nic“. JaVa

    Vložil aaaa (bez ověření), 1. Únor 2017 - 15:31

    pro současné členy orgánu SVJ je to novinka, když přijímali funkci ve výboru tak o dané situaci vůbec nevěděli ti za to zodpovědný nejsou naopak se to snaží řešit a běhají a shánějí podklady kde se dá.

    externí správce vyžaduje ke zrušení příkazu právě podpis předsedy + jednoho člena dle stanov SVJ.

    Jdne nám o to abychom získaly alespoň nějaké peníze, předčasné ukončení vůbec nevadí jde o to abychom získaly alespoň větší část vložených peněz. Bohužel podle právničky je šance mizivá a ani se nechce případem zabývat.

    Vložil JaVa, 1. Únor 2017 - 15:58

    Kdo vám dělá toho „kvalifikovaného“ externího správce a na základě jaké smlouvy.Můžete zde její znění uveřejnit.Nebo stačí IČO vašeho SVJ,pokud je tato smlouva uvedena ve sbírce listin.Bez podrobnějších informací se fundovanější odpovědi nedočkáte.JaVa

    Vložil abb (bez ověření), 1. Únor 2017 - 15:41

    Externí správce vyžaduje… Tak místo toho, abyste dávali příkazy vy nějakému pitomému správci, který nemá žádnou odpovědnost, tak si on poroučí. A vy skáčete, jak píská. To je dobrý. A najděte si jiného právníka.

    Vložil kok (bez ověření), 28. Leden 2017 - 17:14

    … ale jen v takovych SVJ, kde vybor neni ochoten nebo neni schopen vytvorit seriozni podklad pro vypocet plateb. Neni jina moznost, jak zduvodnit neexistenci seriozniho rozpoctu.

    Zadny vlastnik neni povinnen sporit na nekonkretni ucel, ale je povinnen platit presne takove castky, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Ke sporeni v SVJ nesmi dochazet uz ptoto, ze SVJ nema licenci k poskytovani financnich sluzeb. Jejich poskytovani bez licence je trestne.

    Mezi vlastnikem a SVJ neexistuje zadne ujednani o sporeni, ale jedna se o pravni vztah mezi veritelem (SVJ) a dluznikem (vlastnik) dle § 1791 (1) 89/2012 Sb.: „Vzniku a trvání závazku nebrání, není-li vyjádřen důvod, na jehož základě má dlužník povinnost plnit; věřitel je však povinen prokázat důvod závazku.“ Z toho jednoznacne plyne, že SVJ jako věřitel je povinno prokázat důvod závazku. Neprokáže-li jej, jde o pozadavek platby bez právního důvodu a jedna se o bezdůvodné obohacení právnické osoby SVJ. Platby v SVJ lze tedy vybirat jen na konkretni ucely. Take pokud je usneseni shromazdeni nesouladne s platnou pravni normou, je neplatne. To se tedy tyka i usneseni o uhradach na konkretne nespecifikova­ne ucely.

    Takze v kazdem seriozne vedenem SVJ ma vybor radny prehled o budoucich potrebach domu (plan oprav a udrzby), rozpocet a z toho vypocitane dlouhodobe zalohy na opravy a udrzbu. Takovy plan pak jen aktualizuje v intervalech dle potreby. Z toho lze pak dat dohromady rocni rozpocet s kratkodobymi zalohami na sluzby. V takto vedenem SVJ se z prubezne placenych zaloh trvale tvori dostatecna suma, pouzitelna i v pripade nouze, takze takove SVJ nepotrebuje susit na zadnem uctu vic, nez je prokazatelne nutne a potrebne. Vybor a predseda hospodari jako radny hospodar. Vsechny ostatni finty jsou vymluvy nebo totalni nezodpovednos­t. kok.

    Vložil VN (bez ověření), 27. Leden 2017 - 12:36

    a upřímně řečeno se divím , že stavební spoření pro SVJ se uzavírá na RČ disponující osoby. Těch disponujících osob by mělo být více.

    Vložil aaaa (bez ověření), 27. Leden 2017 - 12:40

    stavebko jde uzavřít jen na jedno RČ

    Vložil MartinII, 27. Leden 2017 - 15:57

    Bravo, to tu ještě nebylo. Bylo tu již posílání peněz (záloh a možná i vyúčtování) na osobní účet. Tady jde o stavební spoření. Promiňte, ale ovce hlasovali a teď shání radu. Nejprve se zeptejte, co na to dědici. To jste už udělali ? Nebo jste se jich ještě ani neptali ?

    Přihlašte se do dědického řízení s pohledávkou vč. výnosů. Co jiného. Debaty zda lze mít stavebko na jedno či více IČ, ty tazateli fakt hodně pomohou.

    Vložil Daniela K. (bez ověření), 27. Leden 2017 - 22:43

    Dědici ani spořitelna se s vámi nemohou řešit. Jediný kdo zajišťuje majetek zemřelého a má právo s ním nakládat je soudem stanovený notář.

    Zavolejte si na informační centrum místně příslušného soudu (dle bydliště, kontakt najdete na justice.cz – SOUDY) Nahlašte jméno a datum narození (určitě máte v evidenci SVJ), sdělí Vám číslo dědického řízení a kontakt na notáře. Pak musíte příhlásit pohledávku SVJ do dědictví. Buď vám notářka pomůže nebo z důvodu nestranosti vás odkáže, ať ni najmete právníka.

    Nebude to nic jednoduchého, už z důvodu, že se obávám, že to není pohledávka společenství, ale jednotlivých členů společenství, protože se jedná o dlouhodobé zálohy členů společenství na dlouhodobé opravy …

    Vložil aaaa (bez ověření), 27. Leden 2017 - 16:57

    tahla blbina se schválila před lety na nějaké schůzi SVJ, polovina dnešních obyvatel o tom ani nevěděla včetně mně. Dědici s námi nekomunikují a vyhýbají se nám.

    Vložil Petr, 1. Únor 2017 - 11:25

    „zápisy ze schůzí kde se to schvalovalo nejsou k nalezení ale všechny ostatní jsou“

    „tahla blbina se schválila před lety na nějaké schůzi SVJ, polovina dnešních obyvatel o tom ani nevěděla včetně mně. Dědici s námi nekomunikují a vyhýbají se nám“

    „Současní členové o dané situaci vůbec nevěděli a zjistily ji až nyní po smrti předsedy a snaží se jí nějak vyřešit“

    „…ale nemůžeme to zastavit. To ostatní souhlasí“.

    „Peníze chodily z účtu SVJ vedeného u správce účetnictví. Peníze bohužel stále odcházejí jelikož na příkaz ke zrušení je potřeba podpis předsedy výboru a zatím není zvolen nový výbor“

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
    • obraťte se na notáře (viz jiné příspěvky), co ten vám poradí !!!
    • neprozradil jste (možná nevíte) co máte ohledně podpisu ve veřejném rejstříku weww.justice.cz; stále není jasné, zda podpisoval jen předseda a dalším členové výboru tam byli jen trapná štafáž
    • nešlo jednorázový vklad, ale o pravidelný asi měsíční odchod prostředků které máte (!!) schvalovat v ročních závěrkách účetnictví. Jak jste závěrky schvalovali, jak je schvalovali aspoň další členové výboru, kteří by měli do účetnictví aspoň trochu koukat
    • co to je za statutáry, když ani oni nemají k dispozici zápisy shromážděni;

    ono se totiž stává, že ovce zápisy zahazují, hlavně aby měli doma pořádek, ale aspoň výboři by měli dokumentaci mít

    • zkuste sehnat tehdejší členy výboru, co ono o tom vědí !!!
    • něco by o dokumentu na základě kterého peníze odcházejí, měla vědět snad účetní, proboha !!!
    • zjistili jste si odpoěvď na dotaz Daniely ???

    „Nebude to nic jednoduchého, už z důvodu, že se obávám, že to není pohledávka společenství, ale jednotlivých členů společenství, protože se jedná o dlouhodobé zálohy členů společenství na dlouhodobé opravy …“

    • takže peníze odchází (asi) na základě trvalého příkazu, předseda zemřel, nelze to zastavot;

    a co takhle faktury za vodu, odpadky ty teď nemá kdo podepsat ???

    • takže ani účet nebyl váš.

    Svatá prostoto „simplicitas“, nevědomost hříchu nečiní ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".