OT: DPH a příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu či TV

Vložil Pavel, 8. Leden 2017 - 16:22 ::

Na jiném místě byl dnes uveřejněn příspěvek o DPH a autorských honorářích:

„Výjimkou jsou pouze honoráře od novin, časopisu, rozhlasu či TV do 10 tis. Kč měsíčně od jednoho vydavatele, pokud ale píšete pro internetový server, tak ten podle stanoviska ministerstva kultury pod tuto kategorii nespadá.“

Je pravda, že do konce roku 2014 nebyly ekonomickou činností „příjmy za autorské příspěvky, z nichž je uplatňována zvláštní sazba daně podle zvláštního právního předpisu“.

Ale od roku 2015 byla zrušena tato výjimka a i tyto autorské honoráře podléhají DPH (§ 5/2 ZDPH).

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil TN (bez ověření), 8. Leden 2017 - 18:15

  Aha, to je ta stabilita právního prostředí, že? ;-)

  Takže pokud je člověk plátcem DPH, vydavatelství odvede z honoráře do 10.000 Kč srážkovou daň 15 % a autor ještě odvede DPH 21 %. Výdaje si ale neuplatní, jelikož příjem podléhá srážkové dani a do daňového přiznání na ř. 101 vůbec nepůjde. Pěkné.

  Nebo člověk plátcem DPH není, je pronajímatel, příjem z nájmu, podnájmu či pachtu dosáhne 999.000 Kč. Současně publikuje článek, za který obdrží honorář 1100 Kč a okamžitě se stává plátcem DPH, přestože jinak nepodniká a nespadá do kategorie OSVČ. A samozřejmě se stane měsíčním plátcem a odregistrovat se může až po roce… Pěkné.

  Děkujeme pánové Kalousek a Babiš za zjednodušování naší daňové soustavy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".