Oprava lodžijí

Vložil Korry007, 22. Únor 2021 - 20:10 ::

Zdravím. Mám dotaz. SJV se dohodlo na rekonstrukci zábradlí lodžijí. Já mám zasklený balkon, ale prý budou dělat celý barák a po mě chtějí, abych zaplatil 5000 za sundání mého současného zasklení a opětovné vrácení. Jak postupovat? Musím toto hradit nebo by to mělo jít z fondu oprav?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil janopace (bez ověření), 27. Únor 2021 - 15:10

  Zajistěte si sundání k termínu opravy sám a opětnou instalaci. Nemohou vám nutit firmu a je to drahé! A pokud jste sám schopen to shodit.. Další věcí je, čí je lodžie, podívejte se do Prohlášení vlastníka. FO neexistuje. Ze společných peněz by to šlo, s jistými problémky, kdyby měli zasklení všichni.

  Vložil není to tak (bez ověření), 25. Únor 2021 - 4:32

  Ono je důležité kdy se byt převáděl do osobního vlastnictví. Pokud to bylo před NOZ, tak lodžie včetně zábradlí může být ve vlastnictví majitele jednotky. Chce se podívat do smlouvy o prodeji bytu na datum prodeje. Pokud to bylo do r. 2014, tak i do prohlášení vlastníka domu, které je uloženo u předsedy nebo na katastru. U nás kdy se převáděli byty jsou lodžie včetně zábradlí v majetku vlastníka bytu. Až nakouknete, tak napište.

  Vložil Justitianus, 25. Únor 2021 - 7:22

  Diskutující „není to tak (bez ověření)“ píše naprosté nesmysly.

  Vůbec nezáleží na datu prodeje bytu. To jsou fantasmagorie. Záleží pouze na obsahu prohlášení.

  Mimochodem: prohlášení nemusí být vůbec uloženo „u předsedy“, jak se diskutující nesprávně domnívá. A pokud snad je nějaký kus papíru „u předsedy“, není prokazatelné že jde o prohlášení. A pokud to snad vypadá jako prohlášení, není prokazatelné zda jde o prohlášení aktuálně platné, nebo staré (neplatné), nebo jde jen o nějaký nikdy nepoužitý návrh.

  Platné prohlášení je podle zákona na dvou místech: je vloženo do sbírky listin SVJ u rejstřikového soudu a je také v katastru (kam ovšem není možné nahlížet online a zdarma).

  Justitianus

  Vložil Anonymoushjk (bez ověření), 23. Únor 2021 - 6:17

  Když budou dělat lodžie tak proč řešíte váš balkon ?

  Vložil Justitianus, 22. Únor 2021 - 23:20

  Už asi třicetkrát se zde připomínalo, že žádný „fond oprav“ neexistuje. SVJ zpravidla nevytváří fond právnické osoby, ze kterého by financovalo opravy vlastního majetku. Zeptejte se účetní/ho co je fond oprav, jak se o něm účtuje a z čeho se naplňuje.


  Pokud jde o Váš dotaz:

  • Budu předpokládat, že zábradlí je společnou částí domu. SVJ tedy může provést „rekonstrukci“ toho zábradlí, jestliže o tom bylo řádně rozhodnuto.
  • Dále budu předpokládat, že zasklení nebylo součástí stavby při kolaudaci. Že není společné. Vy jste si to zasklení pořídil sám dodatečně.

  V tom případě je odpověď jednoduchá. Nejste povinen nikomu zaplatit 5000 Kč, ba ani žádnou jinou částku, za sundání Vašeho zasklení a opětovné vrácení.

  Jste však povinen umožnit přístup ke společnému zábradlí k provedení „revitalizace“. Jakým způsobem si to zařídíte – to je jen Vaše věc. Kolik Vás to bude stát – to je jen Vaše věc.

  Justitianus

  Vložil tomas 22, 25. Únor 2021 - 8:24

  fond oprav existuje, stejně jako může existovat fond na látání ponožek.

  je vaše věc jak si nazvete konta a je vaše věc na co peníze „spoříte“.

  s tou lodžií je to podle mne složitější.

  pokud ji SVJ strpělo (nikdy vám nenamítalo, že ji nesmíte mít) pak pokud SVJ provádí opravu pláště, má povinnost uvést majetek třetích osob, do kterého by tím zasáhlo, do původního stavu.

  čili nejen odstranit na své náklady, ale opět zasklení provést, protože jde o ochranu pokojného stavu (§5, §127 NOZ).

  Ochrany pokojného stavu se můžete domáhat u obecních úřadů viz. příloha 314/2002 Sb., NOZ.

  ALE

  budu tady psát příspěvek o „ochraně práv jednotlivce člena SVJ“ a bude to pochmurné čtení. Bude z něj patrno, že soudy v ČR naprosto rezignovaly na ochranu práv jednotlivce a v podstatě jakýkoli spor na toto téma u soudů končí prohrou..

  čili napište vašemu SVJ, že se obrátíte na obecní úřad ve věci ochrany pokojného stavu a snad se zaleknou. Pokud ne a vystaví vám účet na 5000 zaplaťte. U soud pokud by to vymáhali téměř jistě prohrajete.

  Vložil Justitianus, 25. Únor 2021 - 9:45
  • Tento notorický žvanil napsal: „… pokud SVJ provádí opravu pláště, má povinnost uvést majetek třetích osob, do kterého by tím zasáhlo, do původního stavu.“

  To samozřejmě není pravda.

  Podle § 1183 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup (…).

  Z uvedeného plyne: Jestliže vlastník jednotky si v minulosti pořídil zasklení, které brání údržbě společného zábradlí, pak mu vznikla povinnost umožnit přístup podle § 1183. Je nyní povinen umožnit k zábradlí přístup (na svůj vlastní náklad), jetliže jej k tomu vyzvala právnická osoba SVJ. Samozřejmě mu nikdo nebude nic platit!

  Tomas opět nezklamal: snaží se psát o věcech, kterým nerozumí a o kterých si nic nezjistil.

  Justitianus

  Vložil janopace (bez ověření), 27. Únor 2021 - 15:17

  A je to pro tazatele „společná část“? Pro mě ne, dle Prohlášení je lodžie má. Ale na úpravu jsem se nebránil, jen se mi nezdála výměna „podlahy“ která nebyla nutná, již vyměněná.

  Vložil tomas 22, 25. Únor 2021 - 21:41

  napsal jsem jasně:

  pokud ji SVJ strpělo (nikdy vám nenamítalo, že ji nesmíte mít) pak pokud SVJ provádí opravu pláště…

  chápu, že pro vás Justitiane to je moc komplikované.. oprava pláště budovy se nijak neliší od výměny stoupaček…

  zeptejte se někoho, nestyďte se za to, že nevíte vše..

  PS už víte jaký je rozdíl mezi odpovědností a majetkem?

  Vložil Justitianus, 25. Únor 2021 - 22:10

  Tomas 22 opět ukazuje, jak typický český popleta neumí porozumět jednoduchému textu zákona.

  Zákon se ve svém § 1183 nezmiňuje ani slovem o tom zda SVJ strpělo či nestrpělo nějakou individuální úpravu. To je totiž bezvýznamné. Tomasovy fantasmagorické mozkové výplody na tom nemohou nic změnit.

  Rozhodující je pouze to, že zákon ukádá vlastníkovi jednotky bezvýjimečnou povinnost vždy a na vyzvání umožnit přístup ke společné části k provedení její údržby, opravy, nebo technického zhodnocení.

  SVJ nemá povinnost průběžně sledovat kde a kdy si vlastník něco zazdil, znepřístupnil, nebo kde si snad nainstaloval nějaké zasklení na lodžii. To je jeho věc. SVJ se o věc začne zajímat teprve až vyvstane potřeba přístupu k takové společné části. V tom okamžiku SVJ prostě vyzve vlastníka ke zpřístupnění podle § 1183.


  Už jsem napsal, že na Tomase 22 je spolehnutí: ať napíše cokoliv, můžete se spolehnout že je to úplně špatně.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".