Opět vodoměry

Vložil Milena Lažová (bez ověření), 10. Prosinec 2019 - 20:14 ::

Ráda bych si ujasnila situaci v našem SVJ, kde 1/3 bytů je ve vlastnictví SBD, 2/3 jsou byty zakoupené jednotlivými vlastníky. V Prohlášení vlastníka máme podružné vodoměry součástí bytu, hranicí mezi společnými prostorami jsou uzavírací ventily přívodu teplé a studené vody. Na služby jsme doposud platili měsíčně 20 Kč na výměnu vodoměrů (patron), vždy probíhala výměna v celém domě. Letos jsme udělali výměnu patron s rádiovým odečtem v celém domě. Nové předpisy nájmů platné od 1.1.2020 již nemají žádnou částku na výměnu vodoměrů, údajně se výměnou za rádiový systém odečtu převedly vodoměry do společných prostor beze změny Prohlášení. Je tohle vůbec možné?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 10. Prosinec 2019 - 21:51

  která si schválíte na shromáždění SVJ. Pokud jde o změnu , mělo by být pro 100%.

  Vložil Milena Lažová (bez ověření), 12. Leden 2020 - 20:26

  Ráda bych se dozvěděla, z čeho vychází těch 100%. Je to podle nějakého konkrétního paragrafu v Občanském zákoníku nebo máte něco takového ve stanovách? Já jsem nic takového v zákoně nenašla, ve stanovách nemáme schvalování 100% vlastníků, max. pouze 3/4.

  Vložil Milena Lažová (bez ověření), 13. Leden 2020 - 6:39

  Vidím problém v tom, že asi nikdo nechce měnit prohlášení vlastníka, ale dali v předpisu záloh úhradu za vodoměry a jejich opravy do DZODI, které slouží pouze pro společné prostory, ne pro opravy a údržbu ve vlastnictví. Na tohle jsem se ptala, zda je to takto možné.

  Všichni tady souhlasně napsali, že si vodoměry (revizi, údržbu atd.) hradí v tomto případě vlastníci. Já s tímhle naprosto souhlasím a nevidím důvod přesouvat platby za vodoměry do DZODI.

  Vložil , (bez ověření), 10. Prosinec 2019 - 20:26

  Namontováním vodoměů s radiovým odečtem se nic nikam nemůže převést. To jsou kecy. Částka za výměnu vodoměrů může být součástí vyúčtování nákladů SV, TUV, nebo jinak řečeno nákladů na služby. Závisí do které části se to zařadí, kam se to připočítá. My to tak máme. V předpisu taky nemáme předepsanou žádnou částku výměna vodoměrů.

  Vložil Graplova, 11. Prosinec 2019 - 8:10

  Podle toho „kam se to zařadí“ se vlastník podílí na úhradě – buď velikostí vl.podílu nebo počtem jednotek – a o to určitě tazatelce jde.Namontování je jednorázová akce, a je-li vodoměr vlastníka, tak si to každý musí zaplatit sám.

  Vložil ventilek (bez ověření), 11. Prosinec 2019 - 9:57

  Kde máte že MUSÍ? Co si odhlasují to mají. Ventil má svou cenu, tak jaký podíl?

  Vložil Petr, 13. Prosinec 2019 - 17:17

  „údajně se výměnou za rádiový systém odečtu převedly vodoměry do společných prostor beze změny Prohlášení. Je tohle vůbec možné?“

  1. Se změnou prohlášení to není vždy tak, že SVJ prohlášení mění (zřejmě by měly). My máme cca 10 let podružné vodoměry, zatímco v PV máme ještě to, že se „voda“ platí dle počtu osob.

  Pokud jde o vaše SVJ

  1. „údajně“ a) kdo to řekl, b) z čeho to plyne
  2. co o tom máte v zápisech ?

  Pozn.: Podružné vodoměry ve „vlastnictví“ bytů mohou vést (stejně je tomu s okny) že vlastník odmítne „svůj“ majetek měnit (u vodoměrů 1× / 5 let).

  Vložil Milena Lažová (bez ověření), 12. Leden 2020 - 20:15

  V prosinci 2019 jsme dostali nový předpis plateb a jako vysvětlení je napsáno, že se (cituji) „od 1.1.2020 se ruší spoření na výměnu vodoměrů. Nevyčerpané prostředky budou vyplaceny v rámci vyúčtování záloh 2019. Výměny (a samozřejmě i opravy) vodoměrů budou nadále hrazeny z DZODI domu.“ Poslední shromáždění jsme měli v dubnu 2019 a o tomhle se nejednalo ani nehlasovalo. Shromáždění, na kterém bude rezignovat stávající výbor bude 23.1.2020. Na vlastníkovi byla vždy povinnost vodoměry vyměnit, proto bylo dobré i spořit malou částku měsíčně na výměnu.

  Vložil ... (bez ověření), 13. Prosinec 2019 - 17:31

  „Podružné vodoměry ve „vlastnictví“ bytů mohou vést (stejně je tomu s okny) že vlastník odmítne „svůj“ majetek měnit (u vodoměrů 1× / 5 let).“ Odmítnout může. Toto řeší vyhláška, takže své odmítnutí si velice rychle rozmyslí. Jinak se mu to odmítnutí pěkně prodraží.

  Vložil Milena Lažová (bez ověření), 12. Leden 2020 - 20:30

  S tímhle příspěvkem naprosto souhlasím.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".