Odvolání předsedy z výboru

Vložil Petr Daniel (bez ověření), 18. Březen 2011 - 14:58 ::

Jsme společenství vlastníků bytových jednotek panelového domu.Ve výboru máme 3 členy,předse­du,místopředse­du a člena výrobu,který už nevlastní žádnou bytovou jednotku v domě,ve stanovách jsem se dočetl,že v tomto případě automaticky zaniká právo býti ve výboru.V takovém případě,ale zůstavají jen předseda a místopředseda a ve vzorových stanovách je,že musím pokud výbor je,tak být nejméně 3 členy výboru,chtěl se zeptat,zdali v takovém počtu výbor může jednat za společenství? Další otázka,předseda výboru,nám nepředložil již od roku 2005 veškeré vyúčtování za vodu,tepla a společných prostor,oprav a pod. a sám má podpisové právo na účtě,financová­ní,uzavíraní a výpovědí smluv s dodavateli atd. a navíc nejméně 6 let nesvolal podle vzorových stanov shromáždění,navíc se nedělají revize na hasičské,hromos­vodní atd.revize podle vzorových stanov,porušuje úplně všechno a to již několik let.Prosím,čím máme začít? Petr Daniel

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Březen 2011 - 15:21

  Pane Danieli, patrně uvádíte více doměnky než objektivní fakta. Pokud máte výbor, nemůže mít předseda sám podpisové právo ani sám nemůže uzavítat smlouvy, atd. To je nesmysl. Neříkejte, že jste si takový nesmysl dali do stanov. Podle toho co uvádíte jste se díval také do vzorových stanov. Tam taky není nesmysl který uvádíte. Začněte tím, že se pořádně seznámíte se zákonem, vašimi a vzorovými stanovami.

  Vložil Petr Daniel (bez ověření), 21. Březen 2011 - 9:41

  Děkuji Vám za odpověď,máme vzorové stanovy,takže náš předseda výboru je porušuje.Pode­pisuje,i když nemůže sám podepisovat a uzavírat smlouvy s dodavateli,nedělá roční vyúčtování,re­vize,shromáždě­ní,právo k účtu,má jen on,atd.,co jsem se tedy dočetl,protože mi máme schválené stanovy vzorové,v tomto případě,porušuje úplně všechno!!! Vůbec netuším od čeho máme začít,máme předsedu odvolat?Jak se dostat k účetnictví,když je sám nechce předat?Jak ho odvolat z účtu?Moc Vám děkuji,prosím poraďte.Petr Daniel

  Vložil Pavel, 21. Březen 2011 - 9:48

  Pane Daniel,

  teoreticky je to jednoduché. Odvoláte výbor a zvolíte nový. Ten upraví podpisové právo k účtu.

  Prakticky musíte najít 3 lidi, kteří budou ten binec, který tolerovali jako členové SVJ 6 let, dávat dohromady jako členové výboru. Nevděčná práce. Ale na vině jsou i samotní členové SVJ, kteří to dopustili.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil JanNovák, 18. Březen 2011 - 16:32

  Může na návrh odvolat předsedu (člena) výboru soud? Např. při závažném porušení zákona o vlastnictví bytů a stanov? V zákoně jsem k tomu nic nenašel.

  Vložil Anonamoussss (bez ověření), 19. Březen 2011 - 6:46

  Členové výboru mouhou být odvolání soudem z důvodu porušení stanov a zák. 72/1994 sb.a to při Porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dané odvolání se předkládá k obchodnímu rejstříku danému v místě podání.

  Anonymoussss

  Vložil lake, 19. Březen 2011 - 7:46

  Členové výboru mohou být takto vyškrtnuti z rejstříku (nikoliv odvoláni!) jedině na základě pravomocného rozhodnutí soudu v trestní věci, a to pouze v případě, že soud ve výroku zároveň uložil zákaz činnosti. Soud nebude v žádném případě sankcionovat pouhé porušení stanov SVJ - to je občanskoprávní vnitřní věc každého SVJ.

  Porušení povinností při správě cizího majetku lze úspěšně uplatnit pouze tehdy, jestliže určitou konkrétní povinnost výslovně stanoví zákon, nebo písemná smlouva o výkonu funkce (uzavřená v tomto případě mezi SVJ a členem statutárního orgánu).

  lake

  Vložil rivr, 20. Březen 2011 - 4:26

  cit.:„…písemná smlouva o výkonu funkce (uzavřená v tomto případě mezi SVJ a členem statutárního orgánu)…“

  Kdo je fyzicky „člen statutárního orgánu“ bych ještě věděl. Kdo ale bude podepisovat tu smlouvu na straně SVJ, pokud je zvolen zcela nový Výbor (každý jeden člen SVJ) ?

   rivr

  Vložil penik, 18. Březen 2011 - 17:34

  podpisové právo k účtu samostané mít může – znám taková SVJ. Záleží, jak si to nastavili. Já bych byl proti, ikdybych byl oním předsedou. Smlouvy sám uzavírat nemůže. Tam je potřeba alespoň dvou podpisů.

  Vložil Jirka_Z (bez ověření), 18. Březen 2011 - 15:16

  pokud jste neměli 6 let shromáždění tak Váš výbor porušuje zákon. Začal bych svolání schůze dle zákonu 72/1994 §11 odstavec 3. Podle kterého se svolává schůze. A tam se projedná odvolání stávajícího výboru a zvolení nového. Také se odvoláváte na vzorové stanovy, ale ty můžete mít schválené jiné.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".