Odpovědnost za špatnou radu podle § 2950 obč. z.

Vložil FilipN, 3. Květen 2015 - 14:14 ::

Nejsou nějaké zkušenosti s uplatněním § 2950 obč. z.? Advokát mi opakovaně dal špatnou radu, mám nárok na vráení ceny, kterou jsem za poskytnutí špatné rady zaplatil? Mám další nároky? Bylo nějaké obdobné ustanovení v předchozí právní úpravě (před účinností nového obč. z.), a nebo dříve mohl profesionál radit libovolně, tj. i špatně, aniž by za to nesl jakoukoli odpovědnost?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rosťa (bez ověření), 4. Květen 2015 - 10:07

    Výkladové stanovisko č. 29 Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti ze dne 25. 6. 2014

    „Škoda způsobená advokátem nebo daňovým poradcem neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou je škodou způsobenou v souvislosti s výkonem těchto profesí a povinnost k její náhradě se řídí přednostně podle pravidel zakotvených v zákoně o advokacii či zákoně o daňovém poradenství; obecná úprava týkající se škody způsobené informací nebo radou podle § 2950 NOZ se neuplatní“

    Na stránkách epravo.cz je publikován výklad Mgr. Vojtěcha Lovětínského k náhradě škody způsobené informací nebo radou odborníka
    http://www.epravo.cz/…a-96346.html

    Vložil Pavel, 3. Květen 2015 - 15:01

    Jedná se o standardní úpravu již od dob římského práva.

    Judikát zatím není žádný dostupný.

    Máte nárok na náhradu škody, kterou ovšem musíte prokázat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil sdf (bez ověření), 3. Květen 2015 - 19:35

    Jak se prokazuje, že advokát poskytl špatnou radu, když ani obsah konzultace advokáti nepíší na faktury a napíšou na ní typicky „právní porada“, ale už nespecifikují v jaké věci? Odvolávají se na advokátní mlčenlivost, kdy prý při předání faktur správci dani by došlo k jejímu porušení.

    Jak se prokazuje obsah rady, jestli ji klient vůbec správně pochopil a správně aplikoval?

    Který advokát sepisuje o obsahu schůzky a jejích závěrech protokol, jehož stejnopis či kopii klientovi poté předá?

    Vložil Firube (bez ověření), 28. Červenec 2015 - 14:12

    „Který advokát sepisuje o obsahu schůzky a jejích závěrech protokol, jehož stejnopis či kopii klientovi poté předá?“

    Každý. Je to běžná činnost advokátní činnosti. Takových záznamů mám desítky.

    Vložil Živitel advokátů (bez ověření), 4. Květen 2015 - 16:08

    Advokát na žádost sepíše právní rozbor s doporučením, jak postupovat. Je to sice poněkud dražší, než pouze ústní konzultace, ale pro diskutovaný případ vhodné. Písemný právní rozbor advokát sepíše rád, neboť si může účtovat více, než za ústní konzultaci. Pro další diskusi předpokládejme, že jsme schopni názor advokáta prokázat jím sepsaným právním rozborem. Co dále?

    Dotazu rozumím takto:

    ** Advokát A mi s písemným odůvodněním sdělil, že nemám naději na úspěch. Obrátil jsem se na advokáta B, ten uspěl a můj nárok vymohl. Mám nějaký nárok, který mohu požadovat po advokátu A (odměnu zaplacenou advokátovi A)?

    Nebo takto:

    *** Ptal jsem se advokáta, jak postupovat, přičemž jsem mu předestřel dvě možnosti. Advokát jednu možnost postupu zvolil. Neuspěl, přičemž soud napsal, že kdyby zvolil jiný (mnou rovněž původně advokátovi navrhovaný) postup, uspěl by. Mám nějaký nárok, který mohu požadovat po advokátovi (odměnu advokátovi, soudní výlohy, odměnu advokáta protistrany, náhradu nároku, který se mezitím promlčel)?

    Vložil Živitel advokátů (bez ověření), 4. Květen 2015 - 16:13

    Problém je

    (1) jednak v tom, že advokát nezahájí spor proti jinému advokátovi (mají to omezeno v předpisech).

    (2) Dále v tom, že v podobných sporech je advokát chráněn profesní komorou.

    (3) Bez soudu advokát pochopitelně neuhradí ničeho (vyzkoušeno: „Tak mě zažalujte“ a směje se u toho.).

    (4) Konečně v tom, že co do odměny je advokát z jiného světa.

    Vložil Irmišová (bez ověření), 27. Srpen 2016 - 17:00

    Bratr mi půjčil větší obnost na 1 rok a jako zástavu jsem mu prodala dům.Po advokátovi jsme chtěli smlouvu formulovanou tak,aby se neplatila dań.Po roce jsem bratrovi obnos vrátila a on mi odprodal dům naspět.Nyní po nás obou chce finanční uřad zaplatit daň,že kupní smlouvy byly napsány špatně.Advokát tvrdí,že jsou napsány dobře.Zjevně má ale pravdu finanční uřad.Advokát se k tomu vyjádřil at ho klidně zažalujeme,ale jak ho můžeme zažalovat,žádný advokát nám to nechce vzít a jít do sporu. Irmišová

    Vložil Koupil (bez ověření), 27. Srpen 2016 - 22:22

    Od kupní smlouvy můžete odstoupit, nebo můžete kupní smlouvu změnit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".