Odměny výboru SVj

Vložil MaxxII (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 8:32 ::

Dobrý den, mám byt ve společenství, kde je cca 18 bytu. Celý dům jsme provedli rekonstrukci, tzn. vše je hotovo. Nově zvolený výbor přišel s tím, že chtějí být za výkon funkce odměňování i přes to, že v tuto chvíli nemají v podstatě co na práci… Co se týká správy domu, máme externí firmu, kterou platíme.

Má otázka zní, je zákonná povinnost platit výbor SVJ?

Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 5. Prosinec 2017 - 10:52

  Co řešíte, co je věcí vlastníků samotných, buď ano, či ne. Někdo to musí nadnést, aby byl výbor odměňován a shromáždění schválit. Tazatel si OZ nepřečetl a ptá se. Správa domu a některé činnosti … Ale jsou i tací, co to dělají zadarmiko, asi si neuvědomují, co nad nimi visí, jiní se pojišťují. Co byste dělali, kdyby to S neschválilo??

  Vložil Dobré mravy (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 10:51

  Člen výboru odpovídá podle § 159 občanského zákoníku. Pokud by nedostával odměnu, může to být považováno za rozporné s dobrými mravy. Pokud někdo tvrdí, že výbor po rekonstrukci domu nemá co na práci, tak je hlupák netušící co výbor dělá.

  Vložil Koneček (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 11:16

  § 159 nemá s dobrými mravy nic společného. Ten řeší péči řádného hospodáře a odpovědnost člena výboru za škodu, pokud nějaká SVJ vznikne porušením péče řádného hospodáře. Pokud dělá člen výboru dobrovolně funkci zadarmo, určitě nejde o porušení dobrých mravů a SVJ samozřejmě žádná škoda nevznikne.

  Vložil Dobré mravy (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 12:03

  Děkuji za informaci, co obsahuje § 159, ale není to pro mne novinka. § 159 uvaluje na členy výboru velmi velkou zodpovědnost. Proto jsem napsal: „Pokud by nedostával odměnu, může to být považováno za rozporné s dobrými mravy.“ Snad je to nyní pochopitelnější.

  Vložil All (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 3:23

  Je Vás jen 18 bytů .. ve výboru jsou minimálně 3 ks.

  nebylo by levnější si zaplatit pouze jednoho pověřeného správce, který Vám povede i účetnictví ?

  pokud dá každý byt okolo 80 – 90 Kč ( víc bych jim nedal )… tak jim to vychází na cca 500 Kč měsíčně na osobu ( bez daní )a to k tomu ještě budete platit účetnictví.

  Statutár má hmotnou zodpovědnost ......

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 17:22

  Není, třeba jim odměnu neodhlasujete a mohou skončit. Ale mají ze zákona odpovědnost.

  Vložil sgp1820kzk, 4. Prosinec 2017 - 18:33

  Není třeba členy výboru odměňovat za jejich práci? Odpověď zní NENÍ, avšak za podmínky, že mezi sebou najdete lidi se srovnatelnými schopnostmi, kteří to budou dělat za hubičku. Sdělte mi prosím, zda se vám to podařilo. Osobně tomu nevěřím, neboť už jsou ty tam časy, když to kdysi bylo běžné formou socialistického závazku.

  Vložil janica, 3. Prosinec 2017 - 16:10

  Jestliže toto řekne nově zvolený výbor, že nemá co na práci, tak tam nemá co dělat. V baráku nic není hotovo, je tam pořád, co dělat, pokud jsou peníze. Nevím, co všechno pro vás dělá správce. V domě máte i údžbáře, který provádí drobné opravy? Výbor přece kontroluje faktury, platby, dlužníky, smlouvy, účastní se revizí, svolává shromáždění, dává informace nebo to nechá všechno na správci? Jestli chce někdo dělat ve výboru bez odměn, tak klidně může. Pak ale zjistí, že charitu dělat nemusí, protože někteří vlastníci dokážou pěkně vytočit.

  Vložil Felix (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 12:12

  „je zákonná povinnost platit výbor SVJ?“

  Není zakázáno, aby výbor za výkon funkce platil.

  Vložil sgp1820kzk, 4. Prosinec 2017 - 18:39

  Tak se na nejbližším shromáždění vašeho SVJ široce rozkročte a navrhnete vyslovit výboru nedůvěru, neboť zbytečně bere odměny. Ať zvolí vás, že to budete dělat líp a bez nároku na odměnu. Vaše SVJ ušetří a bude mu líp.

  Vložil 888 (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 11:48

  Závist je sviňa, viď Maxxi?

  Vložil Jirka Luňáček (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 11:42

  Někdy mám pocit, jestli některé dotazy a vlastně i příspěvky tady jsou žert.

  Ze zákona musíte mít statutární orgán. A v něm bude fyzická(é) nebo právnické osoby. Správní firma je pouze dodavatel. To je to samé, jako byste říkali, že máte uklízečku (stejná třída dodavatele). Pokud si tedy myslíte, že výbor nic nemusí, nemá žádné povinnosti a odpovědnost, co vám proboha brání se tam nanominovat a vzdát se odměny.

  Rada: Za předpokladu, že nechcete výbor nebo předsedu platit, protože nemusí nic dělat a za nic ručit, nechejte se tam zvolit. Žádná újma vám nevznikne, žádné starosti také ne a váš dům ještě ušetří. Do toho.

  Vložil MaxII (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 15:20

  Chytráku, to je rada na prd. Jak mám vzít funkci, když mi ji nenabídli? Rád bych se nominoval a nechal zvolit bez odměny, ale nechtějí mě zvolit.

  Vložil x (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 17:11

  Asi na to nemáte, když tvrdíte, že výbor nemá co na práci. Proto vám nic nenabídli ani vás nezvolili.

  Vložil MaxxII (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 18:30

  No dobře, tak proč se mě Luňáček ptá, co mně proboha brání se nominovat a vzdát se odměny a proč mě radí, že mám jít do toho a nechat se zvolit, když to není reálné?

  Vložil Jirka Lunáček (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 20:27

  Jsme na fóru, nikdo vám nedá radu na míru, když se ptáte na obecný dotaz.

  Nejdřív musíte s nominací, respektive s možnou účastí ve statutární orgánu souhlasit. Jelikož, když vás zvolí, podepisujete souhlas, bylo by tedy krajně divné, kdybyste s tím, aby se o vás hlasovalo souhlasit a pak při zapsání nesouhlasil. Tedy, vaše mise člena orgánu začíná u toho, že se u vás musí hlasovat. A tedy byste měl být nominován, navržen, myslím, že existuje ještě dalších 10 slov, které v podstatě budou vystihovat to samé.

  Závěr: Dle toho, že vás nechtějí ani zadarmo, asi vás znají, narozdíl od nás. Tady se chováte jen jako internetový panic, jakobyste nechápal internetová fóra.

  Vložil MaxxII (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 10:23

  Lunáčku, co to píšete za nesmysly? O jakém obecném dotazu to plácáte? Já jsem se ptal přece zcela konkrétně. Napsal jste: „Nejdřív musíte s nominací, respektive s možnou účastí ve statutární orgánu souhlasit. Jelikož, když vás zvolí, podepisujete souhlas, bylo by tedy krajně divné, kdybyste s tím, aby se o vás hlasovalo souhlasit a pak při zapsání nesouhlasil.“ Co si to zase vymýšlíte za bláboly? Copak jsem snad psal něco o tom, že bych jako souhlasil a pak po zapsání nesouhlasil? A pokud jde o to, že mě nechtějí ani zadarmo, tak oni nechtějí ani nikoho jiného zadarmo, protože se domnívají, že dle předpisů to není možné. Proto jsem se ptal, zda je zákonná povinnost platit výbor SVJ.

  Vložil Jirka Luňáček (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 13:10

  To nemá smysl. Když diskutujete s blbcem déle než 5 minut, rázem diskutují dva blbci.

  Vložil Mudrc (bez ověření), 4. Prosinec 2017 - 14:42

  Nejhorší je idiot ozbrojený citáty.

  Vložil 888 (bez ověření), 3. Prosinec 2017 - 16:09

  Asi ví proč.

  Vložil MartinII, 5. Prosinec 2017 - 11:16

  „chtějí být za výkon funkce odměňování i přes to, že v tuto chvíli nemají v podstatě co na práci“

  „Co se týká správy domu, máme externí firmu, kterou platíme“

  „O Sancta simplicitas“ – „Svatá prostoto“ Pokud nemají (dle vás) nyní v podstatě „co na práci“, tak za týden ji mít budou. Seznamte se s náplní práce výboru dle NOZ, stanov, zde na webu nebo jinde na internetu.

  A kdo bude komunikovat se správní firmou, např. že je rozbitý zámek, nesvítí světlo, s popeláři že nejsou vyvezené popelnice, s úklízečkou že jsou zašmudlabné schody ? V bytě to dělá hlava rodiny (sleduje stav bytu), v domě to má dělat kdo ? Jednotliví vlastníci ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".