Odměny výboru

Vložil Anonymous, 31. Říjen 2016 - 7:49 ::

Jako členové výboru SVJ máme odhlasovány odměny…bohužel po ztržení zdravotního a sociálního pojištění si ještě v rámci rozpisu záloh na své odměny přispíváme a zbyde nám pár korun za které čelíme celkem velké nevraživosti odstaních majitelů bytů,kterým se částka příspěvku na jednotlivý byt zdá vysoká…jaké jsou možnosti pro výplatu odměny členů výboru? Bylo nám řečeno, že formou DPČ se „to dá, ale není to zcela podle zákona“

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil nevrlá hana (bez ověření), 20. Červen 2019 - 8:30

    Dobrý den, mám dotaz ohledně – náklady na výbor platím 180 Kč/měsíčně x11 byt.jednotek – 1980 Kč/měsíčně x 12 – 23760 Kč/roční příjem
    180 Kč náklady výbor včera mi bylo sděleno , že tuto částku nemusí dokládat žádnýma smlouvama ani za co to utratil a na co použil (např.pošt.popl. výměna žárovek),to znamená žádné doklady (paragony).je to předseda SVJ s kterou jsem já sama nesouhlasila s jejím zvolením.Žádná smlouva s ní není uzavřena navíc tento člověk má insolvenci a výše uvedenou částku neuvadí ani jako příjem a který by měl být uveden v příjmu a z toho se provádět insolvence.

    platíme také firmě která nám spravuje účetnictví 146 Kč měsíčně ne jednu bytovou jednotku což s touto částkou souhlasím. Dále účetní firma má v našem účetnictví fakturu na odvoz kom.odpadu faktury které znějí na jméno fyzické osoby a ne na SVJ podle mě to nelze.Musí se na FÚ odevzdávat roční daň.přiznání za SVJ

    Vložil radka2222 (bez ověření), 20. Červen 2019 - 9:34

    proč by vám měl někdo dokládat, za co utratil svoji odměnu? vy zaměstnavateli také dokládáte, co si za výplatu koupíte? Mimochodem, za 1980 měsíčně bych předsedu nedělala ani pidiSVJ.

    Vložil ., (bez ověření), 20. Červen 2019 - 8:51

    Náklady na výbor nejsou ani poštovní poplatky ani výměna žárovek. Pokud je to odměna, tak na co člen výboru použije svoji odměnu, do toho vás nic není. Výbor se vás taky neptá, na co jste použila svoji odmněu, kterou dostanete např. v zaměstnání. Předsedu svj volí výbor mezi sebou,zda vy s tím souhlasíte nebo nesouhlasíte je zcela lhostejné. S předsedou se neuzavírá žádná smlouva. Jste obyčený potížista, který ničemu nerozumí, akorát si vymýšli nesmysly a dělá potíže.

    Vložil nevrlá hana (bez ověření), 25. Červen 2019 - 9:13

    Ano s tím souhlasím , že odměnu mi nemusí vyúčtovat , ale tento předseda má insolvenci a tento příjem do této insolvence neuvádí potížisti jste vy.

    Vložil Nejsem potížista (bez ověření), 25. Červen 2019 - 9:25

    Nevrlá potížistko, jak můžete vědět, co kam uvádí? To je záležitost insolvenčního správce, nikoliv vaše. Pokud máte potřebu, tak ho jděte udat, třeba se vám uleví. Proč tu funkci neděláte místo něj? Asi by vás nikdo nezvolil, co?

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 20. Červen 2019 - 8:42

    Doporučuji Vám, založit k Vašemu problému, samostatné vlákno,kde vše podrobně popíšete.Jinak se zřejmě odpovědi nedočkáte.

    Vložil Vendy18 (bez ověření), 23. Květen 2019 - 12:55

    Dobrý den, prosím o radu. Na schůzi byl rozpuštěn výbor SVJ a jmenován správce (pouze jedna FO osoba, která nemá vlastnická práva k žádné bytové jednotce v domě, bydlí pouze u přítelkyně). Zároveń mu zúčastnění (z těch kteří chodí na schůze) odhlasovali odměnu 10 OOOkč/měsíc (nutno přičíst soc odvody a daň). Roční částka k hospodaření ve fondu oprav číní 960.000,–. Je vůbec možné, aby jednotlivec bez ustanového výboru, který nemá žádnou finanční ani jinou účast k SVJ mohl bez kontroly a sám hospodařit s tak vysokou částkou? Celkové náklady na tohoto jednotlivce (správce) a účetní firmu jsou cca 180.000kč/tok. Na opravy domu (jedná se o starý neúsporný dům) bohužel mnoho po zaplacení jiného nutného moc finančních prostředků nezbývá. Prosím o radu ohledně znění zákona, zda opravdu může jednotlivec bez ustanoveného výboru takto bez dohledu hospodařit a zda náklady spojené se správou nejsou v rozporu s dobrými mravy. Děkuji za odpověď.

    Vložil VN (bez ověření), 23. Květen 2019 - 14:39

    Pokud si vlastníci odhlasují , že budou platit 50.000 Kč/měsíčně staré Kelišové za větrání společných prostor , je to jejich věc a jejich rozhodnutí…

    Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Květen 2019 - 13:01

    hospodařit může jednotlivec s jakoukoliv částkou:-) nepíšete, kolik je v svj jednotek. částka odměny může, ale i nemusí být odpovídající. co vše za tu odměnu vykonává?

    Vložil Werewolf, 25. Květen 2019 - 15:41

    Ehm… A kdo, kde, jak, určuje, jaká že částka, hranice, je právě ta odpovídající??? Řekl bych, že to je velmi subjektivní definice. Pro některé je to zadarmo drahý, ale jiní by to nedělali ani za majlant…

    Vložil Anton Špelec Ostrostřelec (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 14:03

    Dobrý den,

    taky řeším podobnou situaci. Jako předseda SVJ mám schválenou odměnu za byt 150 kč (150 kč x 24 bytů), celkem 3600 kč. Nechce se mi odvádět státu další zdravotní a sociální pojištění, proto volím DPP 5× ročně vyplaceno 8640 kč, což je možnost jak se vlézt do normy 10 tisíc /měsíc. Jde mi o to, jestli to není právně napadnutelné jiným členem SVJ, že se snažím obejít zákon formou DPP, kde je sice činnost jiná než práce statutára. Můžete prosím napsat své návrhy na činnost práce do DPP? Napadá mě klasika – výměna žárovek, seřizování dveří, mytí oken a zametání podlahy ve sklepech (mimo sklepy nám uklízí firma), ale co třeba zametání a úklid sněhu na chodnících před domem, když jsou města – mohu za to dostat DPP, není to napadnutelné, že jsem zametal a odklízel sníh na městských chodnících a dostal za to peníze???

    Budu rád za Vaše komentáře

    Vložil Petr123 (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 14:10

    Pokud Vám na shromáždění schválili „odměnu předsedovi“ bez dalších upřesnění, tak se zcela jistě jedná o odměnu statutárního orgánu podlehající zálohové dani, pojištění atd., nikoli o dohody o provedení práce na nějaké vedlejší činnosti.

    Vložil Anton Špelec Ostrostřelec (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 14:39

    Ano mám schválenou odměnu jako předseda, jde mi o to, zda a jak jde z toho „vybruslit“. Napadá mě, když si nechám na nejbližším shromáždění schválit, že jako předseda SVJ budu funkci vykonávat zdarma a vyplácet se budu formou DPP za práci jinou než má předseda SVJ, bude to OK? Ve stanovách máme větu, že „Výbor SVJ navrhuje na shromáždění výši příspěvku členů výboru“, takže nebude navržena žádná odměna výboru, ale bude odsouhlasena DPP za stejnou částku za práci, která nebude shodná jako práce výboru SVJ. Ve finále ušetřím SVJ peníze, protože si zaplatím pouze 15 procent srážkovou daň.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 14:48

    Ano, nechte si schválit, že funkci vykováváte zdarma a na vedlejší činnosti uzavírejte DPP. Může to být napadnutelné, pokud ty činnosti budou fiktivní a fyzicky je provádět nebudete.

    Vložil Anton Špelec Ostrostřelec (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 15:04

    Teď mě ještě napadá, abych se dostal na částku kterou dostávám nyní 24×150 kč = 3600 kč, myslíte, že stačí na shromáždění souhlas, že tuto částku na každý rok pro DPP uvolní SVJ? Lze si dopředu odsouhlasit, že bude panu XY (já jako předseda)částka 3600 kč pro rok 2017 – ..... Jak to vykázat v účetnictví? Nyní tuto částku platí formou měsíčních pevných a zálohových plateb za práci předsedy SVJ, ale pokud jim řeknu, že to půjde formou DPP, což nebudou proti, tak jak to vykázat? Je to správně, když by přestali platit částku 150 kč předsedovi a navýšil se fond oprav, tak aby pokryl tyto výdaje? A jde to vůbec platit z fondu oprav. Děkuji za komentáře, myslím, že toto řeší mnoho předsedů SVJ

    Vložil Ludmila, 23. Květen 2019 - 17:17

    U nás předseda a členové výboru „pracují zadarmo“, pouze předsedkyně a jedna členka výboru vykazují v roční závěrce výdaje za nějaké telefonní karty v částce 12 tis. Kč. Porušování stanov pak omlouvají právě tím, že pracují zadarmo a vlastníci jsou rádi…

    Vložil ik (bez ověření), 23. Květen 2019 - 20:34

    Píšete, že předseda a členové výboru „pracují zadarmo“, tzn. že z toho plyne, že máte výbor vícečlenný, takže minimálně tříčlenný. A jestli nemají v účetní závěrce vyplaceny mzdy na účtu 521 + odvody zdrav.pojišťovnám a daň FÚ, tak opravdu pracují zadarmo. Jestli nevíte, za co si berou 12 tis. Kč tak to je Vaše chyba, Vy si něco myslíte, ale nevíte. Pro zajímavost Vám napíšu, že u nás nikdo není ochoten pracovat ve výboru (dosud 3členný výbor stál naše SVJ ročně okolo 16tis. se všemi odvody). Je nás 20 vlastníků, externí správce požaduje dle svého sazebníku 170 Kč/měsíčně za jednotku, za rok je to 40 800,00 Kč. Tak buďte ráda, že Vás to stojí jen 12 tis.

    Vložil abc (bez ověření), 23. Květen 2019 - 22:09

    Zajímavé. Eexternímu správci dávat 170 Kč nevadí žádnému vlastníkovi, ale dát odměnu členům výboru, tak to vadí všem. Ano, samozřejmě závisí od toho, co dělá externí správce a co dělají členové výboru. Ale externí správce za 170 Kč/měsíc, tak ten musí být geniální.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 2. Listopad 2016 - 14:36

    se to řeší tak, že ve stanovách je uvedeno, že za činnost předsedy (dříve pověřený vlatník) není vyplácena mzda nebo odměna. S tímto člověkem pak SVJ uzavře smlouvu na nějakou činost, která není předmětem pracovní náplně statutára. Třeba sekání trávy nebo nějaký úklid, mazání a seřizování dveří, výměny žárovek, opravy a pod. Pokud si to úplně nevymyslíte a něco z toho dokonce i dělá je to zcela legální. Ideálním příjemcem je důchodce nebo student. Ti pak neplatí ani daň z příjmu.

    Vložil Vlastiks, 1. Listopad 2016 - 8:34

    Výkon statutáře je činnost, kterou volení členové dělají dobrovolně, neboť ji dělají v zásadě sami pro sebe. Je sice pravdou, že mlčící většina se s tím veze, ale oni mají tu možnost mít „to“ pod kontrolou. Potřebné práce (mimo to) je nutno zajistit, ale nemusí je dělat sami a tím si „hojit“ malou odměnu statutáře.

    Vložil VN (bez ověření), 1. Listopad 2016 - 8:44

    si to děláte maximálně v nějakých malých SVJ. Čím větší subjekt , tím více si to sami „pro sebe“ neděláte.. A ty malé odměny považuji za přežitek komunismu. Za práci pro ostatní nemít nic bylo komunistickým standardem. Nicméně je to manažerská práce a proto by také manažersky měla být zaplacena. Často se zde rozebírá nekvalitní práce výborů SVJ , problém se sháněním lidí do výborů. Kdyby každý statutár za svoji práci dostal nějakých 300–400 Kč/ hodinu , troufnu si tvrdit , že řada SVJ by fungovala mnohem profesionálněji…

    Vložil TN (bez ověření), 28. Listopad 2016 - 18:51

    To je pěkné, ale jak to ten 24-bytový dům má zaplatit? 500-bytový panelák se možná složí, ale také je s velkým domem víc práce, kterou musíte rozdělit mezi víc lidí.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 31. Říjen 2016 - 12:45

    Doporučil bych pečlivě si rozepsat jednotlivé činnosti, které pro SVJ vykonáváte. Buďte detailní a důslední, na nic nezapomeňte. Ty to činnosti pak rozdělíte na dvě skupiny. Činnosti v jedné skupině spadají do práce statutára, činnosti ve druhé skupině nikoliv. Zjistíte, že pravděpodobně většina věcí, které děláte, nespadá do práce statutára. Takže na tuto většinu věcí uzavřete DPP.

    Vložil Werewolf, 1. Listopad 2016 - 6:54

    Potvrzuji tento příspěvek. Sám to mám takto rozdělené, protože u nás dělám téměř všechno od a do z. Takže zvlášť odměna statutara, zvlášť dpp na ostatní činnosti, běžně nazývané práci domovníka. U nás jsem to nazval správou technického zařízení a v rozpisu je detailně skoro každá prkotina, aby lidi věděli, proč si mě platí. K tomu, že Vám toho moc nezbývá, je to otázkou nabídky a poptávky. Jestli se Vám to za ty peníze dělat nechce, nedělejte to. Třeba bude ochotný někdo jiný. Když nebude nikdo, budete muset zvedat nabídku, až vznikne poptávka, čili až bude někdo ochotný to vůbec dělat…

    Vložil VN (bez ověření), 31. Říjen 2016 - 11:44

    hlavně situace , kdy je příjem osvobozen od daní. To , co zde napíšu je aplikovatelné u bytových družstev , nejsem si jist zda to lze použít u SVJ. Platí , že lze vyplácet nedaněné paušály , které by měly být použity na běžné činnosti jako například telefonování , internet atd… V zákoně je to formulováno tak , že máte nárok na nezdaněnou náhradu v takové výši , kterou by jinak musel Váš zaměstnavatel vynaložit na to , abyste mohl pracovat.

    Vložil anonymous2 (bez ověření), 31. Říjen 2016 - 8:19

    Sepsáním dohody DPČ se stáváte trvalým zaměstnancem společenství. Když už tak, tak je lepší DPP. Práci statutáře ale nemůžete vykonávat na DPP ani na DPČ. Na DPP může konat náhodilé práce, které nepatří do pravomoci statutáře, např. umýt pochcané sklepy, to stejně nikdo nechce dělat, tak se čiň předsedo, ale dělej to nejlépe zdarma. Tím, že jste statutářem společenství jste se podle zákona dostal na úroveň statutářů např. ČEZu, RWE(oni se dnes přejmenovali, ale to je jedno, a dalších obr firem. Ta důležitost člověka potěší, že ano. Na peníze nehledťe, pocit je důležitější. Stejně vám těch pět peněz někteří členové společenství závidí, pokud vám vůbec nějakou odměnu schválí. Doufám, že jste tu ironii pochopil. Ale statutáře na DPČ ani DPP vykonávat nemůžete, musíte odvádět všechny ty odvody, tak praví zákon. Černá díra je bezedná.

    Vložil tristone, 31. Říjen 2016 - 8:47

    S tím DPP a DPČ je to bohužel pravda, to by se mohlo dost vymstít.

    Pokud jde o sociální pojištění, tak tam je situace trošku veselejší. Tazatel píše o „pár korunách“, takže zřejmě odměny nebudou nic moc.

    Z toho plyne, že je nutné dostat se s hrubými odměnami na maximálně 2499 měsíčně. A podle téhle částky případně odměny rozdělit na několik měsíců. Při téhle částce neplatí SVJ sociální odvody za zaměstnance, což je ta největší položka ze všech srážek.

    Pří hrubé odměně 2499 Vám vyjde čistá 1966.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".