Odměny statutárních orgánů

Vložil vendulka22, 24. Leden 2013 - 1:08 ::

Jsme SVJ o 8 bytech a máme 2 členy stat.orgánu.Mohou svoji funkci vykonávat bezplatně a na DPP jeden uklízet dům a druhý zajišťovat údržbu a drobné opravy ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 24. Leden 2013 - 5:05

  Máte-li dva členy statutárního orgánu, jde o rozpor se zákonem. Je třeba urychleně buď zvolit třetího člena výboru, nebo provést volbu jediné osoby – pověřeného vlastníka.

  Členové orgánů SVJ mohou vykonávat funkci buď za stanovenou odměnu, nebo bezplatně. Není-li výslovně uvedeno ve stanovách (nebo ve smlouvě o výkonu funkce), že odměna jim nenáleží, mohli by se v případě neshod domáhat odměny „v obvyklé výši“, a to i soudně. promlčecí doba je dvouletá.

  Osoba, která je členem statutárního orgánu právnické osoby, může zároveň pro tutéž právnickou osobu vykonávat i činnosti nesouvisející s výkonem funkce. Takový souběh je možný i pro Vámi zmíněné opravy, údržbu, úklid. Nesmí však na dohodu být vykonávána činnost, která se svým obsahem kryje s činností statutárního orgánu SVJ. Šlo by o obcházení zákonné úpravy.

  Podotýkám, že členové statutárního orgánu jsou oprávněni uzavírat dohody i v případě, že druhou stranou dohody je některý z nich. Taková dohoda není neplatná pouze z důvodu, že účastník dohody připojuje svůj podpis jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance. Za výbor samozřejmě podepisují vždy dvě osoby: předseda a člen výboru.

  lake

  Vložil svjdukelská111, 16. Říjen 2013 - 20:16

  Pane Lake. Můžete mi, prosím, citovat judikát, podle kterého lze zpětně vymáhat odměnu pro statutární orgán? Vím, že takový byl na těchto stránkách uveden, nemohu jej však nalézt.

  Vložil lake, 16. Říjen 2013 - 20:31

  Asio jsteměl na mysli toto: http://www.portalsvj.cz/…BDkon+funkce
   lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".