Odměna člence výboru versus předčasný starobní důchod.

Vložil Radana, 11. Leden 2011 - 5:45 ::

Hezký den. Prosím, má někdo aktuální informaci zda může členka výboru SVJ dostávat řádnou měsíční odměnu aniž by jí byla pozastaven výplata předčasného starobního důchodu? cca 670,–/měsíčně). Radana

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil svjvmt, 11. Leden 2011 - 12:26

  Jistě že může, jen nesmí za rok překročit určitou hranici příjmu. Sdělí na sociálce, či mrknout do zákona. Je to cca 25 000? Kč.

  Vložil Vosobně, 11. Leden 2011 - 21:32

  Může pobírat odměnu člena výboru, ale je to proto, protože předčasný důchodce může mít příjem, z kterého se neplatí sociální pojištění (to se z odměny člena výboru neplatí). Rovněž tak by si mohl předčasný důchodce přivydělávat na dohodu o provedení práce, z které se rovněž sociální pojištění neplatí (tedy zatím, vyskytly se i úvahy, že by se sociál. pojištění z dohody v budoucnu mohlo platit).

  Vložil Vosobně, 13. Únor 2011 - 10:51

  Předčasný důchodce může vykonávat jen činnost, která nezakládá účast na sociálním pojištění.Z odměny člena výboru se sociální pojištění neodvádí a tak odměnu člena výboru pobírat může bez omezení výše odměny.

  Pro úplnost uvedu ještě další možnosti přivýdělku předčasného důchodce.

  Může si také přivydělávat na dohodu o provedení práce, ze které se rovněž neplatí sociální pojištění. Výše výdělku není omezena. Na tuto smlouvu je ale ročně možné odpracovat jen 150 hodin.

  Dohoda o pracovní činnosti nebo pracovní poměr se může uplatnit také, ale pouze tehdy, pokud sjednaný hrubý příjem činí do 2000 korun měsíčně, pak se jedná o takzvané zaměstnání malého rozsahu, z kterého se rovněž sociální pojištění neodvádí.

  Předčasný důchodce si může přivydělat také například pronájmem, přičemž ani zde není omezena výše výdělku.

  Pokud by příjmy podléhaly pojistnému, ztrácí nárok na důchod od měsíce, ve kterém důchodci účast na pojištění vznikla.

  Vložil Radana, 11. Leden 2011 - 20:55

  Děkuji. Přišla totiž za mnou, že ji z výboru vedlejšího SVJ říkali „když jste na předčasném, tak Vám jej přestanou vyplácet“. Poradila jsem jí, ať se ještě zeptá na soc. Mezitím,jsem chtěla ještě získat, i sama pro svou informaci, názory či zkušenosti zde na portálu. Radana

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".