Odkoupení bytů

Vložil soumi, 14. Září 2018 - 8:53 ::

Dobrý den, obecní úřad se nám rozhodl po 20 letech odprodat byty. Po tuto dobu jsme řádně platili nájem. OÚ nechal ocenit byty znalcem, který určil ceny hodně vysoké, údajně vzhledem k lokalitě apod. Za celých 20 let obec neinvestovala do oprav (chybí zateplení, v bytech se objevuje plíseň, špatně izolovány podkrovní byty, střecha ve špatném stavu atd.) Navíc jsme několik let měli kotle, které nasávali vzduch z ventilaček a uvolňovaly se spaliny. Obec navrhla tzv.nabídkové listy, kolik jsme ochotni nabídnout.Pokud míň, máme odůvodnit proč. Ale údajně bychom se od ceny neměli určitě lišit. Očekávali jsme větší vstřícnost, že budou požadovat určité procento z navrhnuté ceny…Jak prosím v takové situaci máme postupovat, koho oslovit?

Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil 5be061 Svoboda Jakub (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 22:15
  Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Září 2018 - 16:06

  Máte zájem o koupi bytu, který máte v nájmu a představujete si nižší cenu? Pak ji prodávajícímu nabídněte a je na něm jestli ji bude akceptovat nebo prodá někomu jinému. Obec může prodat za méně než je odhadní cena pouze pokud nebude mít dostatek zájemců. Je povinna prodat za co nejvyšší cenu, minimálně za odhadní. Na tomto faktu nic nezměníte ani po prostudování zásad privatizace v Hodoníně ani po investici do poradce-právníka nebo do odhadu ceny, který si zajistíte Vy. To považuji za vyhozené peníze.

  Vložil Jarda_, 12. Únor 2019 - 15:41

  Znalecký posudek podle zákona (pro FÚ) obvykle vyjde méně, než je tržní cena.

  Odhad může udělat kdokoliv, realiťák třeba… to první může udělat jen soudní znalec.

  Vložil Milan22 (bez ověření), 12. Únor 2019 - 14:54

  Doporučuji mrknou na https://www.psn.cz/ myslím, že se dělají i výkupy celých činžáků, apod.

  Vložil ELMH (bez ověření), 14. Září 2018 - 10:22

  Obec nemůže něco prodat pod cenou, musí se chovat jako správný hospodář.

  Vložil radka222222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 9:27

  proč byste měli platit jen nějaké procento? pokud se domníváte, že znalec neocenil správně, zkuste nový znalecký posudek. to, co píšete – plíseň, bez zateplení,…je už zohledněno ve znaleckém posudku, resp. mělo by být. můžete orientačně napsat velikost bytu, lokalitu a cenu? mám osobní zkušenost, že při „odkupu“ 3+1 v brně se bydlícím zdála cena 1,5 mega vysoká:-)což je nesmysl, za ty prachy nekoupíte v brně ani 1+1

  Vložil soumi, 14. Září 2018 - 13:56

  Okres Hodonín (JM kraj), vel.2+1 cena 1,2 mil.Kč.Na nájmu jsme zaplatili cca 700 tis. Nejsem si jistá, zda stav bytu odhadce zohlednil…

  Vložil radka222222 (bez ověření), 14. Září 2018 - 14:16

  když kouknu na byty 2+1 Hodonín, tak cena 1,2 mil je hodně málo. https://www.sreality.cz/…byty/hodonin?… pokud jste přímo ve městě, cena je super. pokud zpochybňujete znalecký posudek, tak dejte udělat svůj, nebo najděte v posudku co je špatně a argumentujte tím městu.

  kolik jste zaplatili na nájmu je přece naprosto nerelevantní. užívali jste cizí majetek, za což je samozřejmě úplata, a s cenou bytu nemá nic společného.

  Vložil MMM (bez ověření), 14. Září 2018 - 9:23

  Můžete koupit nebo nechat být, případně se hádat o cenu, ale pak se může stát, že Vám nic neprodají, těžko nutit majitele k prodeji. Doporučuji se podívat, jestli má obec schválené něco jako „Zásady prodeje bytů a domů,“ kterými se může/musí řídit. Jestli to chcete mít sichr, tak se obraťte na právníka, tady Vám poradí jen obecně a nezávazně, každá situace je specifická.

  Vložil Petr, 14. Září 2018 - 16:55

  Zajímejte se o městské Zásady privatizace, za to nic nedáte. Zajímejte se o posudek, doufám že na seznámení s posudkem má právo i kupující, zvlášť když píšete, že město neinvestovalo do domu 20 let nic. A pokud jde o srovnávání cen, tak je rozdíl cena volného bytu a cena bytu s nájemníkem. Mimo otázku – nájemné bývá vždy a všude bohužel vyšší než vložené investice do oprav, i když vašich 700.000 Kč za 20 let činí cca 3000 Kč/ měs., a při velikosti bytu (1+2 odhaduji na cca 55m2) by to mohlo být něco přes 50 Kč/m2, což není tak špatné. Jaká byla výše regulovaného nájemného ve vaší obci dle již zrušeného zákona o regulaci nájmu? Pokud Společenství vlastníků vybere na příspěvcích správy domu tolik jako obec, tak za uvedených 20 let byste měli mít novou střechu, okna, vymalováno apod. Vy nemáte, jak píšete nic.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".