Odběr elektřiny ze společných prostor

Vložil Andrea71, 22. Březen 2023 - 21:37 ::

Dobrý den, chci se zeptat zda by někdo neporadil s danou situací. Zjednodušeně: Vedle našeho bytového domu jsou postaveny garáže (6ks). Garáže nemají s bytovým domem a SVJ nic společného. V současné době se garáže rozprodali úplně cizím vlastníkům, pouze jeden majitel je majitel i bytu v našem domě. Problém je ten, že tyto garáže odebírají elektřinu ze společných prostor našeho bytového domu (v podstatě černý odběr, není s nimi žádná smlouva, ani nepřispívají peněžně na elektřinu). Většina majitelů o elektřinu v garáži ani nestojí, takže OK. Jeden majitel má ovšem o elektřinu ve své garáži zájem (má tam mrazák a docela má spotřebu). Nevím ale jestli vůbec lze mu umožnit odebírat elektřinu z našich společných prostor a co pro to udělat? Stačilo by to odsouhlasit na shromáždění a sepsat s tímto člověkem smlouvu? Lze to vůbec? Jen dodám, že místopředseda dotyčného majitele nechal namontovat měřák, aby se aspoň vědělo co spotřeboval.

Děkuji moc za rady a postřehy Andrea

 • elektřina

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Clen (bez ověření), 26. Březen 2023 - 16:05

Andreo, kde je to podruzne meridlo, u odberatele v garazi?

Mate pod kontrolou, kolik elektriny tece do garazi za rok?

Uz nyni muzete za zajemcem o elektrinu dojit a vyzvat ho k uhrade zalohy za elektrinu: reknete si o zalohu 3000,– s tim, ze to je za predchozich 5 let a ze si bude muset osadit podruzne meridlo u vas v rozvadeci na svuj naklad.

Kdyz vam zalohu neda do 3 dnu, jednoduse ho v dome v rozvadeci odpojite a vyreseno. Nemate zadnou povinnost mu dodavat.

2 poznamky:

 • i podruzne meridlo bere elektrinu, tak je nutno spocitat spotrebu a prevest na penize/rok a to stanovit jako pausal
 • takova chladnicka, rekneme ze novejsi, muze mit spotrebu 180 kWh/rok, coz je pri dnesni cene 8 Kc cca 1500 Kc/rok
Vložil ... (bez ověření), 23. Březen 2023 - 14:36

Svatá prostoto…

 1. Odstřihnutí kabelu vedoucího z domu kromě garáží bůhví kam.
 2. Vlastník se zájmem o elektřinu ať si zřídí samostatné odběrné místo.
Vložil . (bez ověření), 23. Březen 2023 - 9:53

Jak se ta elektřina z vašeho domu do cizích garáží dostala? Tam je nějaká přípojka z vašeho domu? Pokud ano, kdo jí udělal?

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 10:24

Dobrý den, garáže postavil developer a připojil je ke společným prostorám našeho bytového domu. Předpokládal, že garáže koupí majitelé jednotek. Tak se ale nestalo. O garáže z důvodu vysoké ceny nebyl zájem, proto se po delší době rozprodali třetím osobám, prostě kdo měl zájem. Garáže nejsou přímo nalepeny na bytovém domě.

Vložil . (bez ověření), 23. Březen 2023 - 11:03

Tak to patrně bude v prohlášení vlastníka. Napište, co je o garážích a elektřině pro garáže v Prohlášení. Bez této informace nemáte šanci nic vyřešit. A kde je elektroměr na měření spotřeby v garážích, víte na který elektroměr je to napojené? To chce řešit zásadně, obstarat pro garáže elektroměr, alespoň podružný. Pak bude svj muset přúčtovávat dodávky do garáží. Vyřešit to určitě lze, ale musí se toho někdo ujmout. Těžko vám to bude řešit nějaký správce, tomu je to fuk.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 11:11

Já nejsem majitel ani jedné garáže, ani bytové jednotky. Ale jsem ve výboru a chci to pořešit, aby pán z garáže na elektřinu přispíval. NE aby za něj ostatní platili jeho spotřebu. Když jsem se ho ptala jestli má prohlášení, tvrdil, že ne, tak jako ostatní majitelé garáží. Tak pak je to těžké. Zkusím ho ještě kontaktovat ať koukne co má za papíry

Vložil ik (bez ověření), 25. Březen 2023 - 20:28

Opravdu je důležité vědět co máte uvedeno v prohlášení vlastníka. Víte to? Jsou tam uvedeny pouze byty v bytovém domě nebo i garáže (píšete, že to stavěl jeden developer, který předpokládal, že si garáž koupí některý z majitelů bytů). Kdo do doby prodeje byl vlastníkem garáží. Byl to developer? Developera bych se já např. ptala, proč jsou garáže napojeny na odběr elektřiny ze společných prostor bytového domu. Musíte napřed si zjistit počátek všeho, tj. PROČ to tak je. A pak teprve řešit co s tím dál.

Vložil . (bez ověření), 23. Březen 2023 - 12:05

Dělát dobře, i když vás tady budou mínusovat, protože „věci v domě, ve společenství“ mají být jasné, srozumitelné a v pořádku. Pokud vlastní garáž (je garáž jednotka?) člověk, který nevlastní bytovou jednotku, tak je taky členem společetnství a má povinnosti člena. To znamená, že musí na spotřebu elektřiny ve spol. prostorách přispívat. Takže vlastně on je na tom hůř než vlastníci, kteří používají elektřiny ve spol. prostorách, protože vám na tuto spotřebu musí přispívat. Souhlasím v vámi, je to potřeba vyřešit, dát to do pořádku.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:23

Ty garáže nejsou vedeny jako jednotky a majitelé nespadají do SVJ. Je to budova kousek od našeho bytového domu jen připojena jedním kabelem k nám. Ty garáže nejsou naše společné prostory, nic. Ani jsme je mi jako SVJ neprodávali.

Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Březen 2023 - 11:31

z jakého titulu jste ve výboru??? vždyť nevíte ani tu nejzákladnější věc – co to je prohlášení a kde ho najít.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:18

Nezlobte se, ale vy jste se určitě nenarodila se znalostmi, které momentálně máte. Někde jste se je musela naučit a získat je. Já se také učím a chci se učit. Nezbylo mi nic jiného, také jsem mohla přihlížet jak nemáme zaplacené faktury, teče střechou apod…, když na to někdo kašle. Ano, jít po výboru se mohlo a hnat je k zodpovědnosti, to ale střechu nespraví a faktury nezaplatí. Omlouvám se, že se snažím vše naučit a pozjišťovat.

Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Březen 2023 - 12:24

ano, nenarodila. ale taky jsem nevzala funkci, na kterou nemám a mohu tak způsobit třetím osobám veliké škody. nejdříve se něco naučím, a poté … nezbylo vám nic jiného? vždyť píšete, že nejste ani vlastník? tak proč jste ve výboru? jak „nemáme“? kdo? co v domě vlastníte, že jste MUSELA jít do něčeho, čemu vůbec nerozumíte a můžete ostatním způsobit škody, které byste musela hradit, protože přijetím funkce jste se prohlásila za osobu v daném oboru znalou?? přijdete mi udělat rekonstrukci elektřiny? to přece neva, že to neumíte, někde se to naučit musíte.

máte neuvěřitelnou ne odvahu, ale drzost.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:36

Nevlastním, ale bydlím tu. K tomu abych někde bydlela nemusím zrovna něco vlastnit. Nikdo to dělat nechtěl. A ano určitě se zavolá bance a řekne se jí: koukejte já se vše naučím, dejte mi tak půl roku a pak vám zaplatíme vaši fakturu jo? A nezlobte se, ale neodsuzujte, když nevíte. Za pět měsíců co jsem ve výboru jsem vyřešila už dost průserů (od neplatných revizí, špatných smluv, exekucí, neplatičů, atd…). Toto je jen další věc na seznamu. U které si nejsem zrovna jistá jak postupovat. Je dost nestandartní. Vy víte všechno, takže znáte řešení, to vám závidím. Já prostě všechno nevím. Vše zajišťuji jak mám, vše je podle zákonů, ale toto je nestandartní situace, kterou nevím. Kolikrát jste řešila vy takovouto situaci? Asi každý den co?

Vložil Justitianus, 23. Březen 2023 - 8:38
 • Andrea: „Nevím ale jestli vůbec lze mu umožnit odebírat elektřinu z našich společných prostor a co pro to udělat?“

Nebude se v žádném případě jednat o dodávku či distribuci elektrické energie – k tomu by SVJ muselo získat licenci od Energtického regulačního úřadu. Ve smlouvě to bude uvedeno jako poskytovaná služba podle zákona č. 67/2013 Sb.. Cenu služby určíte podle náměru podružného elektroměru.

 • Andrea: „Stačilo by to odsouhlasit na shromáždění …“

Nevidím žádný právní důvod, proč s tím jít na shromáždění. Ale jistě je to možné, chtějí-li členové výboru mít jistotu.

 • Andrea: „… a sepsat s tímto člověkem smlouvu? Lze to vůbec?“

Inu, pokud členové výboru umějí psát, a majitel garáže se umí alespoň podepsat, pak je to možné. Vřele bych doporučil průkaznou písemnou formu.

§ 1196
(1) Společenství vlastníků právně jedná v mezích svého účelu s vlastníky jednotek i s třetími osobami.

O možnosti sjednávat smlouvy s třetími osobami se dvakrát zmiňuje nařízení vlády č. 366/2013 Sb. ve svém ustanovení § 16.

Justitianus

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 10:35

Dobrý den, moc děkuji za odpověď a radu. Přiznám se, že vůbec nevím jak v tomto případě postupovat. Majitel je ochotný se domluvit a platit nám za elektřinu, takže sepsání smlouvy by neměl být problém. Jen jsem právě nevěděla jestli to může rozhodnout jen výbor bez shromáždění. Vše se učím za pochodu, tak moc děkuji

Vložil MartinII, 23. Březen 2023 - 9:33

Garáže nemají s … SVJ nic společného. … se … rozprodali úplně cizím vlastníkům, … . odebírají elektřinu ze společných prostor … (v podstatě černý odběr, není s nimi žádná smlouva, ani nepřispívají peněžně na elektřinu).

 • – – – – – – – – – – – – – – –

A/ Co máte o garážích v prohlášení vlastníka ?

B/ Jak jste rozúčtovávali odběr před uváděným prodejem jiným vlastníkům ?

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 10:30
 1. /úplně upřímně nevím. Prohlášení vlastníka tady snad nikdo k ničemu nemá. Byty jsou přestavěny z kanceláří a developer se s tím moc nepáral. Byli s ním dost velký problémy. Takže prohlášení vlastníka mu určitě nic neříkalo. A pokud ho kupující garáží nevyžadovali, tak proč by se staral.
 2. Elektřina ve společných prostorech se rozpočítává klasicky všem vlastníkům bytových jednotek. Tady ty garáže, ale nikdo nikdy neřešil, prostě to zaplatili vlastníci bytů. Odběr tam byl ale minimální, používalo se to jen na zaparkování auta, vozíku. Teď ale jeden nový majitel z toho má dílnu a odběr neustálý. Máme nový výbor cca 5měsíců a proto se to řeší.
Vložil Rozúčtoval (bez ověření), 23. Březen 2023 - 15:14

„Elektřina ve společných prostorech se rozpočítává klasicky všem vlastníkům bytových jednotek.“ (Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 – 10:30)

Jednak, dotaz by jak, ne komu.

Druhak, píšete, že garáže nejsou součástí společných prostor. V tom případě je rozúčtování elektřiny ve společných prostorech nepodstatné.

Vložil . (bez ověření), 23. Březen 2023 - 11:08

Pokud lze v domě (je lhostejné, zda je přestavený z kancláří) koupit byt jako jednotku, tak MUSÍ EXISTOVAT prohlášení vlastníka. Bez toho by nešel koupit byt. Prohlášení vlastníka je vložené v Katastru nemovitosti. Tam se s ním můžete seznámit, lze si Prohlášení okopírovat. Je potřeba zjistit, jak to s těmi garážemi vlastně je. Existuje u vás svj?

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 11:15

Dobrý den, děkuji za užitečnou radu kde prohlášení dohledat. Majitelé tvrdí, že nic takového nemají. Ano SVJ je. Teď momentálně jsem předsedkyně já. Ale stylem šup do vody a plav. Takže se z hodně věcmi seznamuju a teprve zjišťuji jak fungují. Proto se tu ptám na rady. Zkusím tedy dohledat prohlášení vlastníka a budu moudřejší. Moc děkuji.

Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Březen 2023 - 10:49

developerovi určitě prohlášení vlastníka něco říkalo, zarážející je to, že jste se ho nedožadovali vy kupující. takže si ho nejdřív přečtěte, a pak vymýšlejte jak dál.

mimochodem, jsou v katastru opravdu zapsané byty? nejsou to stále kanceláře?

Vložil MartinII, 23. Březen 2023 - 12:10

GARÁŽE postavil developer a PŔIPOJIL KE SPOLEČNÝM PROSTORÁM našeho BD. … se … rozprodali třetím osobám

Prohlášení vlastníka tady nikdo … nemá. Byty jsou přestavěny z kanceláří … prohlášení … kupující garáží nevyžadovali, tak proč by se developer staral.

 • – – – – – – – – – – – – –

Z vašeho popisu mi to není jasné. Nemyslel jsem prohlášení pro garáže, ale pro byty.

DOTAZ

Vy jste prodávali společné prostory ?

Pořízení kopie stránek Prohlášení, týkajících se společných částí (příp. garáží a věcného břemene) zhotoví katastr za úhradu cash.

Může mít pravdu i radka2222. Nahlédněte proto také (ještě před návštěvou pobočky katastru) na www.cuzk.cz

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:43

Prohlášení pro byty nemá s těmito garážemi nic společného. Je to úplně jiná budova, na jiným pozemku, majitelé nejsou členi našeho SVJ. Proto jsem nevěděla kde k nim dohledat prohlášení. Nemám nijaké právo z nich vytahovat informace. řeším jen to, že berou elektřinu od nás

Vložil Justitianus, 26. Březen 2023 - 9:06

Andreo, nic si z toho nedělejte. Nemusíte odpovídat každému hlupákovi.

V místních diskusích se občas vyrojí zmatkaři/hlupá­ci/mimoni, kteří se zbytečně vyptávají na úplné kraviny. Sami nevědí proč s ptají. Případně se snaží školit tazatele v záležitostech, na které se vůbec neptal. Klidně je ignorujte.

Typickým zmatkařem/hlu­pákem/mimoněm této diskuse je ik (bez ověření):
http://www.portalsvj.cz/…ch-prostor-0#…

Justitianus

Vložil Osvětlil (bez ověření), 26. Březen 2023 - 11:59

„Typickým zmatkařem/hlu­pákem/mimoněm této diskuse je ik“ (Vložil Justitianus, 26. Březen 2023 – 9:06)

Paní Andreo,

osvětlím Vám místní poměry. Jsou zde dvě skupiny lidí. První je složena ze zmatkařů/hlupá­ků/mimoňů/blbeč­ků/sokolíků. Druhou tvoří Sám Velký Guru.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 11:20

Já kupující nejsem. Nejsem majitel garáží ani bytové jednotky. Jsem ve výboru. Majitelé tvrdí, že nemají. Ale už vím jak dohledat, tak dohledám a počtu. jj v katastru jsou vedeny jako byty a bytový dům. Garáže jsou vedeny jako garáže. Majitelé garáží neplatí nic na energie. Platí pouze pojištění a to ne nám. Na bytovém družstvu pod které spadáme ani neví, že tady nějaký garáže jsou.

Vložil radka2222 (bez ověření), 23. Březen 2023 - 11:34

proč jste ve výboru? víte, co vše se svými hlubokými neznalostmi riskujete? nejen milionové majetky vlastníků, ale hlavně případný váš postih.

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:26

Omlouvám se, ale já jsem hold ta blbá co se vše musí naučit a pozjišťovat. Musím se poptat právě jako třeba tu, zákoníky si pročíst a nastudovat (bohužel vše nestíhám za jeden den). Kéž bych měla takové štěstí jako třeba vy a narodila se ze všemi těmito informacemi v hlavě, to by byl zázrak.

Vložil Krupp, 23. Březen 2023 - 11:30

Jak můžete spadat pod nějaké bytové družstvo? Není to třeba naopak? Není družstvo součástí SVJ? Je družstvo vlastníkem nějakých jednotek ve vašem SVJ? Nebo pro vás družstvo vykonává nějakou administrativu?

Vložil Andrea71, 23. Březen 2023 - 12:28

Pardon napsala jsem to docela nezřetelně. Stavební bytové družstvo nám dělá administrativu, rozúčtování atd…

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".