Obsah domovního řádu

Vložil Anonymous, 12. Listopad 2012 - 13:34 ::

Dobrý den, zjistil jsem, že v našem domě (společenství vlastníků jednotek) se má na schůzi vlastníků odhlasovat jakýsi domovní řád,ve kterém jsou z mého ohledu velmi zvláštní povinnosti vlastníků bytů. Např. vlastník může pronajmout svůj byt jen se souhlasem výboru SVJ. Rovněž musí výboru předložit jedno vyhotovení smlouvy s nájemníkem. Dále je povinen hlásit jména, r.č. apod. osob, které s ním bydlí v bytě. Rekonstrukci bytu může provést jenom se souhlasem výboru. Výbor má kdykoli po předchozím ohlášení přístup do bytu za účelem kontroly technického stavu bytu. Je toto normální? Mně to připadá, že si výbor plete SVJ s družstvem. Může výbor tyto povinnosti vymáhat? Co mám dělat, až mi výbor třeba bude chtít vlézt do bytu? Děkuji za odpověď. J. Novák.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 12. Listopad 2012 - 14:48

    Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání domů, bytů, nebytových prostorů a společných částí domu v domech. Sám o sobě je k ničemu, náš právní řád ho zná? Povinnosti máme ze zákona, ten se zmiňuje o Stanovách, pokud není v nich o DŘ zmínka.. Smysl snad měly u státních, obecních, družstevních bytů, kde byly podrobnější úpravy. Lépe je asi podmínky … zapracovat do Stanov. A pochopitelně být v souladu se ZoVB, jinými zákony.

    Vložil svjdukelská111, 12. Listopad 2012 - 14:14

    Domovní řád nesmí a nemůže jít nad rámec zákona. 1.) Byt můžete pronajmout bez souhlasu SVJ. Nemá do toho co mluvit. 2.) Nájemní smlouva je ujednání mezi majitelem bytu a nájemníkem. SVJ do této smlouvy nic není. 3.) Rodné číslo hlásit nikomu nemusíte, a to ani výboru. Výboru nahlaste pouze to, že je v bytě nový nájemce, jeho jméno a počet osob. 4.) Rekonstrukci bytu SVJ pouze nahlaste a pokud tato neodporuje zásahu do nosných zdí a společných prostor ji můžete uskutečnit. Nesmí však narušit statiku. SVJ vám nemá co schvalovat. 5.) Vy jako majitel jste povinen zpřístupnit byt k zápisu spotřeby energií a odstranění případné havárie. Takovýto domovní řád můžete napadnout u soudu a snad ještě lépe je ho ignorovat. Pak ať SVJ dokazuje, že na informace vámi popsané má ze zákona právo. Do domovního řádu se dá totiž napsat mnoho blbostí.

    Vložil Ferdinand (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 15:44

    „Vy jako majitel jste povinen zpřístupnit byt k zápisu spotřeby energií“

    Nikoliv, povinnost zpřístupnit byt k zápisu spotřeby energií není dána. Je dána povinnost umožnit odečet, což můžete splnit různými způsoby.

    Vložil svjdukelská111, 12. Listopad 2012 - 23:23

    „Je dána povinnost umožnit odečet, což můžete splnit různými způsoby.“

    Např.: Můžete odmontovat radiátor, donést na chodbu, nechat odečíst hodnoty a doma si opět namontovat.

    Vložil Ferda123 (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 23:29

    Souhlasím s Ferdinandem. Možností je celá řada. Např. odečítač půjčí vlastníkovi fotoaparát, ten vyfotí údaje a odečítač nemusí do bytu vůbec, ale vůbec, vstupovat. Stačí jen trochu přemýšlet. Ještě že tu Ferdinanda máme.

    Vložil Krobot (bez ověření), 13. Listopad 2012 - 17:56

    i kontrolu technického stavu a neporušenosti plomb je třeba osobní přístup a ten mě vlastník po předchozím upozornění a dohodě termínu musí poskytnout.

    Vložil Honza 1 (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 19:07

    Pro Ferdinand. V příspěvku ke zpřístupnění bytu k odečtu energií píšete:„Je dána povinnost umožnit odečet, což můžete splnit různými způsoby“. Jsme SVJ o 44 bytových jednotkách. Měřiče teplé a studené vody+plynoměr jsou v bytech ve „stupačkách“ ,měření tepla je zajištěno ERTN na tělesech ÚT.Spotřebu zjišťujeme a zapisujeme 1× ročně fyzicky přímo v jednotlivých bytech. Na shromáždění SVJ nebyl schválen návrh investovat do mnotáže zařízení umožňující dálkový odečet spotřebovaných médií. Vy určitě máte recept, jak by to šlo bez vstupu do bytu. Tak sem s tím.

    Vložil Lékař (bez ověření), 13. Listopad 2012 - 0:10

    Klecová lůžka jsou již zamčená. Počkejte do rána.

    Vložil petrsv, 12. Listopad 2012 - 13:56

    Domovní řád není „jakýsi“ cosi, ale právní dokument, kterým se řídí všichni obyvatelé domu. Jeho schválení je v kompetenci Shromáždění (nebylo-li to ve vašem případě změněno – viz vaše Stanovy), takže ozvat se musíte přímo na schůzi. Nicméně ve vašem případě doporučuji na takovéto chystané změny reagovat hned a informovat ostatní vlastníky o naprostých nesmyslech. Neznám pravidla v družstvu, ale to, co popisujete snad není možné ani tam. Domovní řád je o pravidlech chování, postupech typu „co dělat, když…“, apod. Určitě ne o tom, že musí vlastník poskytovat osobní údaje, uvolňovat byt, apod. Výboru taky není vůbec nic do toho, komu vlastník byt pronajme. Vstup do bytu musí být umožněn, ale pouze v mezích ZoVB, příp. Stanov. Na webu najdete spoustu domovních řádů, podívejte se na ně.

    Vložil jaklan (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 18:30

    Domovní řád nemá žádnou právní oporu v zákoně a proto to není žádný právní dokument ale jen cár papiru který není třeba respektovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".