Oběhové čerpadlo a teplá voda

Vložil Anonymous, 17. Listopad 2009 - 10:45 ::

Dobrý den, prosím o radu zkušenějších. Máme problém s teplou vodou po 21. hodině. Není to každý den, ale nepravidelně cca 4 dny v týdnu. Abychom se mohli osprchovat, musíme odtočit (přes červený vodoměr) nejméně 30 litrů vody, než začne téci teplá. Předsedkyně výboru a správce v jedné osobě si stojí za tím, že oběhové čerpadlo se vypíná až ve 22 hodin, nicméně můj názor a zkušenosti několika dalších vlastníků (i mimo naši stoupačku) nahrává tomu, že se, asi v zájmu šetření energiemi, vypíná dříve (jinak by musely být problémy i v jiné denní době, zejména brzy ráno). Máme vyzkoušené, že i v neděli a o svátcích není žádný problém ani v 6:00, kdy většina lidí v našem domě (80% jsou důchodci) spí. Problém byl vždy výhradně po 21. hodině. Snažil jsem se to řešit s předsedkyní výboru v únoru a vždy jsem dostával nějaké odpovědi, často velmi výmluvné a nelogické. Od března to bylo až do nedávna dobré a nyní už 14 dní zase problém. Předsedkyni už kontaktovat nechci, nic to neřeší. K mému dotazu – mimo již zmíněné podezření na vypínání oběhového čerpadla – kde jinde by mohl být po technické stránce problém? Díky za všechny odpovědi a přeji hezký sváteční den, Tomáš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mrhgsk19591 (bez ověření), 21. Říjen 2017 - 17:43

    zdravím vás , možná je problém úplně někde jinde a to v rozdílu ceny SV a TUV. Cirkulace je vypínána schválně z důvodu okrádání spotřebitele. Vzhledem k tomu že máme všichni namontovány bytové vodoměry je jasné jak tato finta funguje , pokud je totiž spotřebitel nucen odtočit značné množství vody přes červený vodoměr, aby se např. osprchoval, zaplatí tuto vodu jako teplou i když ta odteče bez užitku do kanálu. Dodavatel mu ji naúčtuje jako TUV , ale protože ji neohřál a nespotřeboval ani 0,0 GJoule/m3,je jasné že minimálně o cenu takto dodané TUV je spotebitel okraden a to nepočítám cenu vody , která příjde vniveč.

    Vložil Dušan Malý (bez ověření), 3. Srpen 2015 - 12:17

    Docela by možná pomohlo, kdyby jste využili adekvátní čerpadlo. Dobré čerpadlo navíc sníží provozní náklady a tak může být bez problému zapnuto celou dobu v rámci přijatelného rozpočtu. Doporučuji si něco nastudovat o oběhových čerpadlech http://cz.grundfos.com/…_alpha2.html . Problém je ,že jestli tam máte starší obyvatelstvo, tak to bude boj něco změnit.

    Vložil Šetřil Antonín (bez ověření), 23. Listopad 2009 - 11:09

    Pane Tomáši,

    co kdybyste oněch 30 litrů vody vhodným způsobem využil? Pak by Váš problém byl vyřešen a ještě byste ušetřil.

    Vložil Nešetřil Vezekmín (bez ověření), 22. Prosinec 2009 - 7:44

    Pane Šetřile, Vy byste si měl změnit „příjmení“ na Nešetřil. Bylo by to více trefné pro osobu s vašimi názory. Protože to, že 30 litrů studené vody odtočené přes červený vodoměr využité např. pro zálivku květin je úspora, to může napsat jenom pako.

    Vložil Krupp, 17. Listopad 2009 - 12:32

    Doporučil bych ještě zjistit spotřebu oběhového čerpadla. Jestli nešetříte „ať to stojí, co to stojí“. Pokud musíte pokaždé odtočit nejméně 30l vody, tak by možná více uspořilo, čerpadlo nevypínat vůbec. To, že někdy musíte vodu odtočit a někdy ne, může být způsobeno i tím, že to těsně před Vámi udělal někdo jiný.

    Jirka

    Vložil Počtář (bez ověření), 17. Listopad 2009 - 12:58

    Pro výpočet předpokládejme, že 10 bytů odtočí 5krát denně 30 litrů vody, cena vody 50 Kč/m3. To dělá:

    10×5/den x 0,03 m3×50 Kč/m3×365 dní/rok = 27 375 Kč/rok

    Předpokládejme spotřebu oběhového čerpadla 100 W, běželo by navíc 8 hodin denně, cena elektřiny 3 Kč/kWh. To dělá:

    0,1 kW x 8 h/den x 4 Kč/kWh x 365 dní/rok = 1 168 Kč

    Můžete si dosadit vlastní čísla, zejména kolikrát denně odtáčíte a kolik (uvádíte „pokaždé nejméně 30 litrů“), ale za daných předpokladů je rozhodnutí není co řešit.

    Vložil Počtář (bez ověření), 17. Listopad 2009 - 13:10

    Správně má být

    0,1 kW x 8 h/den x 4 Kč/kWh x 365 dní/rok = 1 168 Kč/rok

    (chybně rozměrově, za to by byl při písemce bod dolů)

    Vložil lake, 21. Srpen 2010 - 7:29

    Pokud bude někdo chtít optimalizovat provoz cirkulačního čerpadla, pak:

    (1) Cena vody včetně stočného se pohybuje kolem 60 Kč/m3. Cena pro ohřev této vody z 9°C (průměr na vstupu do objektu) na 60°C je 0.2125 GJ/m3, což při ceně tepla 600 Kč/GJ činí 127.50 Kč/m3.
    Závěr: cena teplé vody je přibližně 187.50 Kč/m3. Cena studené vody pro přípravu TUV tvoří pouze 32% této částky.

    (2) Při provozu cirkulačního okruhu dochází ke ztrátám tepla obsaženého ve vodě. Velikost ztrát závisí na velikosti povrchu potrubí, kvalitě izolace a na rozdílu teplot vody a vzduchu okolo trubek.
    Na základě měření v našem domě odhaduji, že ztráta tepla cirkulací při provozu čerpadla 24 hodin denně je cca 2 GJ/rok na byt. To je 1200 Kč/rok/byt. Zastavením cirkulace od 22:00 do 06:00 by se ušetřila třetina, t.j. 400 Kč/rok na jeden byt + elektrická energie pro noční provoz čerpadla.
    Od této úspory je ovšem třeba odečíst teplo potřebné pro ranní ohřev vody v trubkách z 25°C na 55°C.
    ----------------------------------------------------------------------
    Technická poznámka:
    V našem domě je 8 cirkulačních smyček, každá pro 8 podlaží. Každý byt má dvě instalační šachty a tedy DVĚ cirkulační smyčky. Trubky měď, izolace pěnová Mirelon, teplota vody na výstupu z ohřívače 55°C.

    lake

    Vložil lake, 17. Listopad 2009 - 12:24

    Jediná možná příčina problémů je oběhové čerpadlo. Je třeba při zjištění tohoto stavu zajít za předsedkyní a trvat na okamžité kontrole, zda čerpadlo mezi 21:00 a 22:00 běží nebo ne.

    Jiným způsobem to nezjistíte. Jedině nepřímo, měřením povrchové teploty trubky zpětné cirkulace teplé vody (třetí trubka v šachtě, s menším průměrem).

    lake

    Vložil Thomas (bez ověření), 17. Listopad 2009 - 12:26

    Pane Lake, děkuji, přesně na tuto odpověď jsem čekal. Tedy na tu část, že jinde problém být nemůže. Přesně tak, jak navrhujete, jsem udělal už v únoru. Předsedkyně mi to tehdy sama navrhla, že se mnou večer půjde a čerpadlo mi ukáže. Jenže když jsem se k tomuto kroku odhodlal a zavolal jsem jí o půl desáté, že jdeme, shodou náhod ležela a bylo jí moc špatně… hmm. Děkuji a přeji hezký zbytek dne. Tomáš

    Vložil Josef Pilný (bez ověření), 17. Listopad 2009 - 10:56

    21.00 středoe­vropského času = 22.00 východo­evropského času (tzv. „středoevropského letního času“), takže oba můžete mít pravdu, předsedkyně nastavila časový spínač před poslední nedělí v říjnu a vy jste uvádíte čas po tomto datu.

    U časových údajů je třeba upřesnit, k jakému časovému pásmu se vztahují, vzhledem k zákonodárcem předepsané změně časového pásma v ČR. Srv. článek Zabiják spánku v Lidových novinách.

    Vložil Thomas (bez ověření), 17. Listopad 2009 - 11:23

    Pane Pilný, tak upřesňuji, že se vztahují k SEČ. Soudím tak mj. podle toho, že se vytápění, dodávka teplé vody i oběhová čerpadla ráno spouští v 6:00 hodin. Tomáš

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".