Obecný stav SVJ

Vložil salvador, 31. Leden 2012 - 16:11 ::

Udivuje mne, jak zde čtu různé diskuse v jakém stavu je spousta SVJ v tomto státě. Vlastníci mají jen malé právní povědomí o fungování SVJ. Přitom se jedná o jejich majetek nemalé hodnoty. Pověření správci nebo tzv. pseudo výbory mnohdy jednají v rozporu se zákony. Existuje nějaký způsob jak to zlepšit? Také bych rád věděl, jak takové věci fungují jinde ve světě. Sám zastupuji obec ve čtyřech společenstvích a píšu zde poznatky z praxe. Mirek

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil anonn, 1. Únor 2012 - 6:32

  Já vím v čem je problém. I ze zdejších dotazů je vidět, že přežívá takový ten starý styl z dob minulých kdy bydlení bylo převážně družstevní a nájemní. Tedy TADY je můj (dříve „můj“ tedy nájemní) byt a TAM je nějaký majitel/družstvo/správ­ce.

  A většina lidí to chápe takto do dneška – TADY je můj byt (a běda jestli mě v něm někdo bude nějak omezovat) a TAM je nějaké SVJ/výbor a TAM je nějaký dům o který se to SVJ má starat. Často tomu stavu „TAM“ nahrává to, že správce je externí firma/družstvo co opravdu sídlí TAM a dům spravuje na dálku.

  Lidi vůbec nechápou že TAM není nějaké SVJ ale že ONI JSOU SVJ.

  Lidi si vůbec neuvědomojí, že nemají svůj byt v cizím domě ale svůj byt ve SVÉM domě! A o ten se musejí SPOLEČNĚ starat a to je jim sakra na obtíž. A to rovnou oboje, obtíž je i to STARAT obtíž je i to SPOLEČNĚ.

  Naprostá většina lidí do dneška čeká, že se o ně někdo bude starat jak o malé děti.

  Je to smutné že to musím říct, ale po letech na pozici předsedy si opravdu připadám jak paní učitelka v mateřské školce a to je dům plný dospělých lidí!

  Předseda

  Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 31. Leden 2012 - 17:30

  plně s vámi souhlasím, existuje pocit, že o byt ve vlastnictví nejde přijít. Je třeba exemplární průser, silně medializovaný, aby si lidé uvědomili, že to není pravda. Pokud jsem zaregistroval cizinu (Kanada a pod.) je to spíš na úrovni našeho družstrva (Codominium) kdy na prvním místě je zájem domu, a zájmy vlastníků jednotek jsou až ve druhém sledu (výbor schvaluje, kdo si smí v domě koupit byt, včetně toho, že zájemce předkládá daňová přiznání za 3 roky atd.) na dlouhou debatu.

  Vložil Pavel, 31. Leden 2012 - 18:24

  Mám obdobné informace. Např. výběr spoluvlastníka podle jeho finanční způsobilosti bych osobně uvítal. Alespoň by ubylo neplatičů. Nový zájemce o členství v condominiu se jde na výbor představit a výbor rozhoduje, zda takového souseda chce za spoluvlastníka. To asi řada přispěvatelů nepochopí. Pro ně je „osobní“ vlastnictví bytu, které ani neexistuje, vrcholem všehomíra.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".