NOZ § 1208 / h

Vložil Zdenek 22 (bez ověření), 31. Květen 2013 - 20:14 ::

NOZ § 1208 / h:

„Do působnosti shromáždění patří určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně, jakož i schválení smlouvy s touto osobou a schválení změny smlouvy v ujednání o ceně nebo o rozsahu činnosti“

  1. Co přesně znamená „určení osoby“? Znamená to, že shromáždění tuto konkrétní osobu vybere nebo ji schvaluje (na návrh statutárního orgánu SVJ) nebo jen rozhoduje o ustanovení této osoby (tj. např. zda správce nebo účetní ano či ne)?
  2. Co přesně znamená „schválení smlouvy“? Znamená to, že smlouva s předmětnou osobou uzavře statutární orgán SVJ s tím, že vstoupí v účinnost až schválením shromáždění nebo že shromáždění schvaluje návrh smlouvy, kterou následně statutární orgán uzavře?

Připomínám, že tato působnost shromáždění je podle důvodové zpráva výlučná a nelze ji zúžit.

  • správce
  • Nový Občanský zákoník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 4. Červen 2013 - 9:17

Ad 1
Shromáždění schválí usnesení o výběru konkrétní osoby (tzn., že tím schválí zároveň i ustanovení této osoby např. účetního, pokud ustanovení této osoby např. účetního neschválilo již předem. Návrh může podat statutární orgán SVJ případně kterýkoli člen SVJ.

Ad 2
Myslím, že lze postupovat oběma způsoby. Oba naplňují „schválení smlouvy shromážděním“.

Vložil Zdenek 22, 4. Červen 2013 - 10:07

Mně přijde, jakoby zákonodárce vůbec nepočítal s případy:

  • kdy správce a/nebo účetní podá výpověď a výbor je postaven před nutnost vyhledat nového. A teď si představte, že vlastníků přijde jako nedůležité „obtěžovat“ se na shromáždění jen kvůli schválení nové osoby správce a/nebo účetního.
  • kdy výbor zjistí, že správce a/nebo účetní jsou nekompetentní osoby, které je nutné změnit, a zbytek vlastníků tomu nebude rozumět a změnu neschválí.

Odpovědným za hospodaření společenství je v každém případě výbor, který ale bude blokován shromážděním příslušné změny provést. Pak mu nezbude, než rezignovat. Zdá se vám to nepravděpodobné? Pokud bych to nezažil či neočekával, tak bych o tom zde nediskutoval.

Vložil jardaparda, 4. Červen 2013 - 11:46

Na to bude stačit použitelně definovat stanovy dle § 1210 odst. 2.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".