Novela zákona o službách

Vložil Jura (bez ověření), 25. Únor 2016 - 16:51 ::

Předpis č. 104/2015 Sb. upravuje a mění některá ustanovení zákona 67/2013 Sb. V § 2 písm. a) bodě 2 a písm. b) bodě 2 se slova „vlastnictví bytů“ nahrazují slovy „bytové spoluvlastnictví“ tj. podle NOZ. Jestliže se SVJ (2000) stále řídí ZOVB, jak vyplývá ze závěrů na tomto portále, pak dávám k diskuzi, zda se se novela 104/2015 Sb. také vztahuje na SVJ(2000), neboť tato SVJ jsou přeci poskytovatelem služeb podle zákona upravující vlastnictví bytů. Co na to říkáte odborníci.Jura.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymek (bez ověření), 25. Únor 2016 - 18:19

    Jaksi se mi v tom bytovém spoluvlastnicví nechce sdílet s někým byt…

    Vložil lake, 25. Únor 2016 - 17:04

    Už se řešilo. Zákon platí i pro bytové vlastnictví. Přečtěte si:

    67/2013 Sb. § 11
    V domě s byty, kde užívací vztahy vznikly na základě jiných právních skutečností, než které jsou uvedeny v tomto zákoně, se řídí tyto vztahy přiměřeně ustanoveními tohoto zákona.

    lake

    Vložil Jura (bez ověření), 25. Únor 2016 - 17:24

    Díky pane Lake. Pro blbost jsem toto ustanovení přehlédl. Pokud se mohu v této souvislosti zeptat, jak je to se změnou výše pokut za neplnění povinností. Nerozumím tomu, aby ten co nenahlásí změnu počtu osob v bytě v r.2015 zaplatil pokutu 100 Kč za každý den prodlení a SVJ, které nepředloží včas vyúčtování za rok 2015 neplatilo nic, pokud shromáždění rozhodne o nulové pokutě podle nové právní úpravy. Zdravím Jura.

    Vložil Jura (bez ověření), 25. Únor 2016 - 21:19

    Asi jsem se špatně vyjádřil. Jde o to, že přechodným ustanovením novely zákona o službách vzniká hrubá diskriminace vlastníka bytu či nájemce bytu v tom smyslu, že pokud nebožák zapomene ze samé radosti nahlásit, že se mu narodilo děcko v r. 2015, pak na něj dolehne bez diskuse pokuta ve výši 100 Kč za každý den prodlení. Darebáci z SBD, kteří vyúčtování za rok 2015 tomu nebožákovi nedodají včas nebo bude vadné nezaplatí třeba nic, neboť si odhlasují, že pokuta bude s účinností novely zákona o službách nulová. Jasný? Otázkou je termín do kdy si musí družstvo či SVJ odhlasovat výši pokuty za neplnění povinnosti z vyúčtování podle novely zákona a s jakou většinou? To mi jasný není.

    Vložil Nora (bez ověření), 28. Únor 2016 - 10:21

    Juro, záleží, zda vůbec to vaše SBD k něčemu nezbytnému počet osob využívá a jak velkou „závadou“ pro jeho fungování může být nenahlášený novorozenec. Některá etnika se nerozmnožují tak často, aby se pro čerstvé rodiče z nahlašování změn stala rutina. Zapomenout, nevědět je normální. Buzerace normální není. V zákoně v §13 odst. 1 se uvádí „ledaže by splnění povinností v této lhůtě nebylo spravedlivé požadovat.“ Kdyby bylo nejhůř a SBD vážně pokutu vymáhalo, pobavte jeho hnidopyšstvím soud.

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 25. Únor 2016 - 20:06

    „SVJ, které nepředloží včas vyúčtování za rok 2015 neplatilo nic“ Juro

    Juro,

    jsou pokuty nákladem vlastní správní činnosti? Pokud ano, pak vlastníci ve prospěch SVJ zaplatí přesně tolik, kolik jim SVJ na pokutách vyplatí.

    Pokud ne, pak se na pokutách placených ze strany SVJ podílejí vlastníci v poměru spoluvlastnických podílů.

    Vložil lake, 28. Únor 2016 - 9:30
    • Vlastník jednotky napsal: „… pak se na pokutách placených ze strany SVJ podílejí vlastníci v poměru spoluvlastnických podílů.“

    To je naprostý nesmysl.

    Za prvé: Pokuty a penále samozřejmě nejsou náklady na správu domu. Nejde o účelně vynaložený náklad. Jde o „trest“ za porušení zákona, nebo za porušení soukromoprávního ujednání stran. Pokuty nemohou být tedy nikdy rozúčtovány mezi vlastníky jednotek.

    Za druhé: Jestliže SVJ dostalo pokutu, nejspíše tím vznikla přímá škoda SVJ – právnické osobě. Takže stačí jen zjistit kdo za to může.

    Členové statutárního orgánu jsou povinni počínat si s péčí řádného hospodáře (§ 159 NOZ). Kromě toho je každý povinen počínat si tak, aby nedošlo ke škodě (generální prevenční povinnost). Jestliže tyto zákonem uložené povinnosti zanedbali a vznikla škoda (byť i neúmyslně z nedbalosti), je právnická osoba oprávněna vymáhat náhradu celé škody na kterémkoliv ze škůdců.

    Komu slouží nesmyslné fantazie o tom, že všechno nakonec zaplatí vlastníci jednotek? Inu, takové lži slouží jen neřádným členům výborů ke skrývání jejich zákonné odpovědnosti. Je to stejná pitomost jako kdyby řidič autobusu tvrdil, že pokutu za dopravní přestupek za něj mají zaplatit cestující.

    lake

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 28. Únor 2016 - 14:52

    „Pokuty nemohou být tedy nikdy rozúčtovány mezi vlastníky jednotek.“

    Souhlas, nejde o náklady na správu domu.

    Pane Laku,

    z jakých prostředků SVJ tuto pokutu zaplatí? Děkuji.

    Vložil Hubert (bez ověření), 25. Únor 2016 - 18:34

    změnu počtu osob v bytě .. je 50 Kc/ den … resime většinou domluvou … není moc rozsirene

    pokuta za pozdni vyuctovani … je trosku orisek dle zakona

    dejme tomu je celkem 50.000,– … tzn ze je třeba ty peníze plosne vybrat aby se mohly plosne vsem vyplatit .. ještě by bylo mozne požádat o plneni pojišťovnu z pojisty z odpovednosti .. ale mohlo by byt povazovano za tunel na pojistovnu

    Vložil X (bez ověření), 25. Únor 2016 - 20:15

    Proč plošně vyplatit? Snad jenom těm, co se ozvali.

    U nás dřív vyúčtování chodilo až v červenci. V loni jsem výbor na začátku května poctivě upozornil na zákon, tak sebou hodili. Ale stejně to přišlo asi o 15 dní později.

    Tak jsem jim napsal, ať navalí 1.500 Kč. Nejspíš jsem byl jediný z baráku. Odpověděli mi, že nic nedostanu a tím to zhaslo.

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 25. Únor 2016 - 21:21

    „Proč plošně vyplatit?“

    Protože vlastníci mají nárok ze zákona. Kde na pokuty SVJ vezme? Vybere od vlastníků.

    Příklad:

    50 bytů v domě, 90 dní prodlení:

    50 bytů x 90 dní x 100 Kč/byt/den = 450.000 Kč.

    Rozumný vlastník sdělí SVJ asi toto: Na pokuty přispívat nebudu, ať pokuty hradí ten, kdo jejich vyplácení způsobil

    Vložil X (bez ověření), 25. Únor 2016 - 21:38

    Nárok se ale musí uplatnit.

    Já jsem ten nárok uplatnil preventivně, abych nebyl jediný, kdo ho neuplatnil. Hlavně jsem chtěl výbor trochu poškádlit.

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 28. Únor 2016 - 16:33

    Jak počítáte počet dnů prodlení? Do dne, kdy převezmete papír označený „Vyúčtování“ (bez ohledu na jeho obsah), nebo do dne, kdy převezmete údaje, které by měly být obsaženy ve vyúčtování?

    Vložil Hubert (bez ověření), 25. Únor 2016 - 20:24

    Borec:

    si bude stěžovat na schůzi vlastníků na výbor SVJ a zároveň pošle košík na výběr peněz.

    PS … neměla by se správně z toho odvést daň ??

    Vložil X (bez ověření), 25. Únor 2016 - 20:30

    Asi jo… až na zaměstnance a důchodce do 6000 Kč.

    To je dobré. SVJ vybere od vlastníků na pokuty. Pak jim pokuty vyplatí a vlastníci ten příjem zdaní.

    Vložil Dejvická, 25. Únor 2016 - 22:15

    Anebo výbor sice řekne, kolik mají vlastníci zdanit, ale ovce si odsouhlasí, že to nechají v neexistujícím FO a příjem který nedostanou zdaní…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".