Novela vyhlášky 269/2015 Sb.

Vložil Pavel, 8. Srpen 2023 - 9:59 ::

V EKLEPu je návrh novely vyhlášky 269/2015 Sb. o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům:

https://odok.cz/…ORNCTAGC21B/

Cílem návrhu vyhlášky je údajně motivovat a posílit úsporné chování uživatelů bytů v centrálně vytápěných domech, a tím přispět ke snížení nákladů na energie.

Návrh zavádí tři pásma nastavení poměru základní a spotřební složky principiálně ve smyslu zvyšování základní složky v závislosti na zvyšování kvality energetické náročnosti budovy. Navrhuje pevný poměr v odstupňované výši 30 %, 40 % a 50 % s tím, že dodavatel služeb (správce objektu, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo) může tuto výši až o 20 % navýšit.

Dále návrh zavádí snížení limitu pro dolní hranice při výpočtu spotřební složky o 10 %. Tento posun by měl uspokojit cca 12 % uživatelů, kteří se cítí kvůli následným přepočtům (korekčním dopočtům) znevýhodněni.

Horní hranice při výpočtu spotřební složky zůstává stejná.

Hezký den!

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Petr Patočka, 28. Srpen 2023 - 12:17

Jako účastník kulatého stolu na MMR mohu s klidným svědomím prohlásit, že vyhrál lobbing jisté skupiny rozúčtovatelů.

Mnoho let se řeší jak vysvětlit nevysvětlitelné nesmysly v rozúčtování, jak vymyslet přepočty podivuhodných náměrů „aby to dávalo smysl“.

Posledním hřebíčkem je aktuální příprava novelizace, kde se prostě na základě divotvorné studie od ČVUT, kde je víc než 46 stran nic neříkajících čísel (ale jistě, některá něco říkají, třeba to že pokud v matematickém modelu přelezu krajní meze, tak z toho nakonec taky „něco“ vypadne jako výsledek, přestože ta situace v daném modelu vůbec nemůže nastat) udělá taková úprava, že v rozúčtování vyhraje plocha a v podstatě dostaneme rozúčtování podle plochy s korekcí na náměr.

A v tisku se pak napíše, že změna byla podpořena studií a je to k dobru uživatelů. A tečka.

V podstatě můžeme být rádi, že neprošel původní návrh, kde se počítalo s posunem horní hranice až na +300%.

Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

Vložil P_V (bez ověření), 15. Srpen 2023 - 19:43

V nové verzi (na stejném odkazu) se změnilo stanovení podílu základní složky. Místo 30–50 % je to 40–60 % podle energetické náročnosti, a možnost úpravy je jen +10 %.

p.s. ta klasifikace dle vyhlášky o energetické náročnosti budov, to je PENB?

Vložil P_V (bez ověření), 16. Srpen 2023 - 8:49

p.p.s. Chtěl jsem se podívat do důvodové zprávy, proč se změnilo to procentní rozmezí, ale v té zůstala ta předchozí čísla.

Vložil Pavel, 15. Srpen 2023 - 23:33

P_V,

ano, jedná se o PENB podle 264/2020 Sb.

Hezký den!

Pavel

P.S.

Jinak byla k problematice novely uveřejněna tato dezinformace:

https://www.novinky.cz/…pla-40440723#…

Líbil se mi komentář:

"Michal Berndt

Ať si klidně berou platy, které mají. Ale hlavně už ať nic nevymýšlí."

No, já bych jim ty prachy sebral na částečnou úhradu škod, co vláda způsobila.

P.P.S.

Za sebe bych přidal komentář v duchu MPA: Sice se nic neušetří, ale přesto jsme vyhráli.

Vložil E_man, 9. Srpen 2023 - 15:59

Nevím, proč mám neodbytný pocit, že nejde o nic jiného, než jako v případě kdysi nechvalně známé reklamní kampaně s názvem „Nekape někde zbytečně?“, kdy občane začali šetřit vodou a jako „bumerang či odvetou“ jím to bylo zdraženo s odůvodněním, že i při malém odběru je nutno pokrýt náklady na údržbu apod..

Vložil Odpařil (bez ověření), 9. Srpen 2023 - 13:01

Mám na radiátorech odpařovací trubičky dávno odpařené.

Nějak se mě to týká?

Vložil Pavel, 9. Srpen 2023 - 15:42

Ano.

Hezký den!

Pavel

Vložil Šetřil (bez ověření), 8. Srpen 2023 - 16:59

Pane Pavle,

můžu Vás poprosit o překlad do srozumitelštiny? Nyní jsou meze 80–200 % průměru, takže šetřit se příliš nevyplatí. Nové meze jsou kolik?

Vložil Pavel, 9. Srpen 2023 - 12:02

Šetřile,

hodnota spotřební složky na 1 m2 započitatelné plochy se po novu od 1.1.2024 má upravit tak, aby se pohybovala v rozmezí – 30% až + 100% průměrné hodnoty.

Odůvodnění návrhu nevychází z doložitelných údajů a dat. Asi byl návrh pořízen osobou, která požila něco v množství nikoliv malém. A tak se podařilo, že vlastní text Novely vyhlášky odporuje Důvodové zprávě (rozdělení do skupin podle PENB).

Věcně jsem se domníval, že se bude s ohledem na deklarovanou úsporu posouvat horní hranice. Opak je pravdou. Horní hranice zůstane zachována, aby plýtvači s teplem nespadli do energetické chudoby, jak jsem se dočetl v materiálu.

Před volbami současná vláda tvrdila, že na všechno má připravené odborníky a připravená řešení, jen se potřebuje dostat k moci. Nyní, skoro 2 roky po volbách, se toto „připravené řešení“ projednává ve zkráceném a zúženém připomínkovém řízení, navíc v období prázdnin. Na druhou stranu to má i své výhody. Není čas na zaslání připomínek a tak ubyde práce s jejich vypořádáním. Tak se má snižovat administrativní náročnost!

Uvedená novela patrně k úspoře energie nepovede. Ale nezoufejte, podle vládců z Bruselu se dosáhne úspor ve spotřebě energií nuceným měsíčním informováním. Sice to budou jen odečtené nějaké dílky před korekcí o –30% až 100%, ale bude to dobrý business pro rozúčtovací firmy a to se vyplatí.

Hezký den!

Pavel

Vložil ProPavla (bez ověření), 9. Srpen 2023 - 8:08

70% – 200%

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".