Novela NOZ se možná nestihne do 1.1.2020

Vložil TN. (bez ověření), 29. Prosinec 2018 - 12:40 ::

Koukám na legislativní plán vlády https://www.vlada.cz/…2019–170977/ a návrh zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů Předkladatel: ministr spravedlnosti má vláda projednávat až v dubnu 2019.

Pokud do sněmovny doputuje v květnu či červnu, příliš nevěřím, že se legislativní kolečko sněmovna – senát stihne do konce roku.

Pokud však nejde o (standardní) vládní taktiku, kdy vláda do parlamentu pošle zákon na poslední chvíli a tlačí poslance (potažmo senátory) ke zdi. Senát pak nebude mít časový prostor k případným pozměňovacím návrhům a vrácení zákona do sněmovny, protože senátoři budou vydíráni, že se schvalovací proces do 31.12.2019 nes­tihne.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 4. Leden 2019 - 1:10

  TN.,

  domnívám se, že upozorňujete na novelu NOZ, která má opožděně implementovat 3 směrnice EU o spotřebitelských smlouvách a nikoliv na novelu NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Alespoň tak usuzuji z termínů implementace. Navíc předkladatelem Vámi avizované novely NOZ je MS, kdežto u novely NOZ k bytovému spoluvlastnictví je předkladatelem MMR.

  V legislativním plánu vlády na rok 2019 novela NOZ o bytovém spoluvlastnictví vůbec není uvedena. Stačí nahlédnout do usnesení vlády 830 z 12.12.2018:

  https://www.vlada.cz/…rok-2019.pdf

  Jsou asi 2 vysvětlení:

  • novela NOZ se jako „skluz“ z roku 2018 zařadí mimo výše uvedený legislativní plán
  • novela NOZ vůbec nebude.

  Protože trochu znám pozadí projednávání zákonů, tak se nedomnívám, že se jedná o „(standardní) vládní taktiku“ jak uvádíte. Vládu nic nenutí novelu NOZ o bytovém spoluvlastnictví do určitého termínu projednat. Navíc Senát tu není od toho, aby navrhoval nějaké pozměňovací návrhy. Tím se to celé jen prodlouží. Pozměňovací návrhy předkládají poslanci a většinou je to tragedie, protože je předkládají bez znalosti problematiky a bez znalostí návazností na ostatní části zákona.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil TN. (bez ověření), 4. Leden 2019 - 1:49

  No, jsem strašně moc rád, že některé výplody zařazené zcela mimo připomínkové řízení na ministerstvu do novely NOZ (SVJ) byly předloženy se znalostí problematiky a se znalostí návazností na ostatní části NOZ a že na novele pracovali výhradně jen odborníci na dané téma.

  Vložil TN. (bez ověření), 4. Leden 2019 - 10:49

  Jinak podle tohoto info LRV doporučila návrh zákona schválit https://www.vlada.cz/…dky–170446/ čili do vlády by jít měl.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".