Nové SVJ - stanovy

Vložil Alexx20229 (bez ověření), 25. Únor 2023 - 20:26 ::

Dobrý den, kupují být v novostavbě, kde bude zřízeno SVJ. Developer má již vybraného správce, který má vše zařídit (malé město – jiný správce není:(), včetně stanov. Ke stanovám jsme zatím dostali informací, že budou standardní.

Chci se zeptat na nějaké doporučení co ve stanovách SVJ mít, kromě zákonných věci? Nějaké doporučení? Případně někdo kdo by nasdilel stanovy SVJ?

Dekuji.

  • stanovy

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil filNad52, 3. Květen 2023 - 14:42

Pěkný den, u nás jsou Stanovy z roku 2016 určitě bych ráda, přivítala přínosnou diskusi. V případě zájmu mohu vložit a můžeme komentovat. Tímto bychom si pomohli vzájemně. F

Vložil Pavel II (bez ověření), 2. Březen 2023 - 14:40

Protože se vlastníci nenamáhají a mnozí tomu ani nerozumí přijmou stanovy, kde práva má správce nebo výbor či předseda SVJ a povinosti vlastníci. To je třeba důkladně prolustrovat a oponovat. Neznámější opisovanou pitomostí je třeba, že vyúčtování služeb obdržíte v termínu x+4 nebo 6 měsíců a v podobném termínu i přeplatky.

Vložil aha (bez ověření), 26. Únor 2023 - 5:53

Standardní stanovy neexistují, to je výmysl. Je to přímo nesmysl.

Vložil haha (bez ověření), 26. Únor 2023 - 12:49

Standardní stanovy = Vzorové stanovy

Vložil aha (bez ověření), 26. Únor 2023 - 13:10

Jste mimo. Neexistují žádné vzorové stanovy. Ty, co kdysi byly avizované jako vzorové nelze použít, protože platí nový zákon.

Vložil Radil (bez ověření), 25. Únor 2023 - 22:59

Trochu to tady pročtěte. Zjistíte zde docela dobře, co představuje problém, na co si vlastníci stěžují a proč se jich tolik soudí. Stále se to opakuje. Sice nezískáte odpověď, jak tyto záležitosti řešit, ale jako začátek je dobré vědět, co je třeba řešit.

Do stanov neopisujte právní předpisy. To je zcela zbytečné. Má ale smysl napsat, že po případné změně právních přepisů platí i nadále verze platná ke dni přijetí stanov. Tím posílíte právní jistotu. Ale taky to tak nemusíte chtít.

Vložil Zdenek 22, 25. Únor 2023 - 22:03

Stanovy by měl napsat někdo z výboru a současně, kdo rozumí problematice SVJ. A když to „netrefí“ napoprvé, tak není chybou, když se po prvních zkušenostech z praktického (ne?)fungování SVJ stanovy změní a klidně i vícekrát.

Kromě zákonných záležitostí by stanovy měly transparentním a „osvíceným“ způsobem upravovat zejména finanční hospodaření (placení záloh, rozúčtování služeb a dalších nákladů spojených se správou SVJ…), snadné nahlížení do dokumentů SVJ a pokud možno elektronickou komunikaci v SVJ.

Vložil . (bez ověření), 25. Únor 2023 - 20:58

Všechno, co vlastníka v svj může potkat, co je nebo bude nutné řešit. Když se náhodou svj ocitně z nějakého důvodu u soudu, tak soudce taky zkoumá, zda je to něco, problém, který se řeší, popsaný ve stanovách a jak je to tam popsané. Tak například by tam měly být podrobně popsané služby a způsob jejich rozúčtování na vlastníky. Je pravda, že někomu podrobné stanovy vadí a tvrdí, že mají být stručné. Podrobné stanovy většinou vadí sprácům, protože je omezumí ve vlastní tvořivosti. Stanovy by měly být takové, aby v nich vlastník našel všechno co je v svj nutné řešit, aby v nich našel postup jak na to.

Vložil stanovy (bez ověření), 26. Únor 2023 - 13:50

Správně, stanovy by měly být velmi podrobné. Alespoň 100 stran a 10 příloh, které by měly také 100 stan. Tak to má být! Slova, že stanovy by měly obsahovat: „Všechno, co vlastníka v svj může potkat, co je nebo bude nutné řešit.“ by se měla tesat do kamene!

Vložil Petr, 25. Únor 2023 - 23:01

To že se zajímáte o stanovy je chvályhodné, ale zajímejte se také o prohlášení vlastníka, protože s jeho kvalitou bývají problémy a může se vám to vymstít ještě víc než stanovy

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".