Nová reklamní tiskovina pro SVJ

Vložil Pavel, 25. Květen 2019 - 22:36 ::

Včera jsem dostal Bulletin Sdružení českých, moravských a slezských SVJ č. 1/2019. Údajně vyšel v nákladu 40 000 kusů, takže by měl být mezi 65 000 SVJ poměrně rozšířený.

V záplavě reklam je i několik článků, které nejsou přímou reklamou.

Začal jsem článkem, pod kterým je podepsaná Ing. Věra Bugárová, soudní znalec se specializací na společenství vlastníků, která o sobě uvádí, že má 18 let praxe v účetnictví a správě SVJ. Předpokládal jsem, že to bude zajímavý článek o schvalování účetní závěrky. A zajímavý je.

V úvodu autorka uvádí, že SVJ má podle § 1208/d NOZ „povinnost projednat a schválit účetní závěrku“. Já se domnívám, že shromáždění nemá povinnost projednat a schválit ÚZ, pouze to spadá do jeho působnosti. Pokud by předložená ÚZ byla vadná, tak určitě nemůže být povinností takovou ÚZ schválit.

Autorka o sobě píše, že vysvětluje odborné věci lidsky a srozumitelně a proto podává zákony tak, aby jim normální lidi rozuměli. Asi proto píše, že účetní závěrky ukládají SVJ v obchodním rejstříku. Proč zatěžovat „normální lidi“ informací, že existuje i rejstřík SVJ.

Novinkou pro mne bylo, když jsem se od soudního znalce s 18 letou praxí v účetnictví SVJ dozvěděl, že Pokud je výkaz zisku a ztráty nulový, nemusí být přiložen (myšleno k účetní závěrce). Nulový výkaz zisku a ztráty lze dosáhnout asi jen tehdy, pokud by se účtovalo rozvahovým způsobem. Ale i kdyby byl výkaz zisku a ztráty nulový, tak je podle ZoÚ součástí ÚZ. Holt člověk se učí celý život, děkuji za novou informaci.

Uvedený článek by si měl přečíst hlavně vydavatel Bulletinu, z.s. IČO 045 54 531. V článku se správně připomíná, že je povinnost zveřejňovat účetní závěrky od roku 2014. Z.s. vznikl 4.12.2015 a do dnešního dne neuložil ani jednu účetní závěrku (resp. přehled o majetku a závazcích v případě jednoduchého účetnictví).

Kdo by si chtěl vyslechnout další informace od soudního znalce s 18 letou praxí v účetnictví SVJ má možnost dne 16.10.2019. Cena semináře v délce 3 hodiny 15 minut je podle data objednávky 1 800 až 2 400 Kč plus 21% DPH. No, neber to!

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil TN. (bez ověření), 26. Květen 2019 - 11:56

  Myslím, že několik čísel vyšlo už vloni, já viděl jedno na podzim. Jde o aktivitu AK Drha.

  Cena za seminář mi přijde přiměřená. Podobné a vyšší ceny uplatňují všechny školící agentury – Notia, CH Beck, Bova Polygon, Vox, Anag, Verlag Dashofer apod. Nic vám nebrání svoje služby některé z agentur nabídnout a školení o účetnictví uspořádat.

  Vložil JaVa, 26. Květen 2019 - 7:09

  Děkuji pane Pavel za Váš příspěvek,který mě moc nepotěšil.Protože možnost sehnat fundovanou účetní,která by byla „schopna“ spolehlivě prokázat,že účetnictví vedené tzv.„střediskovým způsobem“ není v souladu s platnými zákony, se mi po jeho přečtení,proka­zatelně snížila.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Pochybující (bez ověření), 26. Květen 2019 - 11:15

  Pane JaVa,

  aby mohla být provedena řádně účetní závěrka, musí být řádně vedeno účetnictví. Není mně jasné, jak by mohla být provedena řádně účetní závěrka při vedení účetnictví střediskovým způsobem.

  Jaké údaje vykazují vaše účetní výkazy sestavené při roční závěrce? Zda vykazují hodnoty pouze za SVJ, či za celé družstvo byste měl poznat sám, i bez kvalifikované účetní.

  Vložil § (bez ověření), 26. Květen 2019 - 8:16

  Každý vychytralý blb, který má informace, jak získat dotace, tak o ně zažádá a pak vydává svůj vlastní Bulletin. Zákony jsou napsané tak, že si je každý může vykládat tak, jak uzná za vhodné. Tak si je tak vykládá. Vzhledem k tomu, že má přístup do Bulletinu,nebo i někam jinam, tak svůj názor může prezentovat a jeho názor je vnucován ostatním. Někdo se chytne a bude se takovým názorem řídit. A o to jde. Nadělat chaos. V chaosu lze lidi lépe ovládat.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".