Nezaviněný "černý odběr "elektrického proudu

Vložil Hana Dvořáková, 2. Září 2021 - 17:31 ::

Dobrý den, poslední rok jsme pobývali převážně ve svém domě 7km od trvalého bydliště, kam jsme dojížděli minimálně (převzetí zásilek, max. 1× týdně rychlé přeprání v pračce). Nepoužívali jsme tedy myčku, sušičku, velký mrazák a další spotřebiče. Byli jsme také na několika dovolených. V červenci t.r. nám sdělila členka výboru SVBJ ,že JSME BYLI NEOPRÁVNĚNĚ nějak napojeni na elektrický odběr společných prostor domu a máme zaplatit dlužnou částku (rozdíl mezi OBVYKLÝM vyúčtováním a novým) SVBJ. a)Žádali jsme okamžité nahlášení Policii České republiky, kam jsme byli pozváni k poskytnutí vysvětlení a úřadující policista nám jasně řekl, že by nám to údajné neoprávněné připojení elektřiny ve výši cca 6000 Kč muselo být prokázáno! b)Při náhodných návštěvách bytu jsme viděli POŠKOZENÉ DVEŘE ROZVODNÉ SKŘÍNĚ VISET NA 1 pantu-mohly někoho zranit-, TAKŽE ROZVODNÁ SKŘÍŇ byla hned za věčně otevřenými hlavními dveřmi do domu volně přístupná. c)Já jsem za celé roky bydlení v domě NIKDY v rozvodné skříni nebyla, manžel cca 2× za 10 let nahodit hlavní stykač, ALE NEUMÍ NIJAK S ELEKTŘINOU MANIPULOVAT (máme svého elektrikáře na různé opravy), natož nějak se připojit. Vůbec nevíme, jak se máme nadále zachovat, protože jakoukoliv vinu odmítáme, proto jsme iniciovali ohlášení Policii České republiky, a zjistili jsme, že se výbor SVBJ schází za účelem částku 6000 Kč na nás vymoci. Navíc vůbec nemáme jistotu, že se do volně přístupné rozvodné skříně kdokoliv nedostane a „černý odběr“ se zjistí třeba za rok. Řádně platíme veškeré zálohy a nebyl nám z výše uvedených důvodů nepřítomnosti v bytě nápadný vyšší přeplatek.
Hana Dvořáková

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil zapisovatel (bez ověření), 3. Září 2021 - 10:55

  Osoba, která provedla odstranění závadného stavu, musí mít příslušnou kvalifikaci (alespoň §6 vyhl.50) a úřední vztah (smlouvu) k SVJ či správci. Žádal bych informaci, kdo takovou osobou je, kdy byl rozvadeč revidován, a případně předložení revizní zprávy k nahlédnutí, a také fakturu za provedení opravy. Samozřejmě vše nafotit. Nebude-li vyhověno, máte nějaké počáteční body. Jinak platí, co jsem již k věci napsal.

  Vložil Káďa (bez ověření), 3. Září 2021 - 7:48

  Buď nám zde neříkáte všechno anebo se váš výbor dočista zbláznil.

  Chybí tu podstatné informace, proč zrovna vám chtějí něco předepsat k náhradě a jakým způsobem jste se měli napojit?

  Buď dovysvětlete “ nějak napojeni na elektrický odběr společných prostor “ anebo to nechte být.

  Ps: Ve spousta činžácích se dá krást elektřina a k tomu není třeba ani vyjít z bytu. Možná to byl i váš případ a mohl to udělat nájemce nebo předchozí vlastník a zjistilo se to až když se předělával rozvod.

  Vložil jacin (bez ověření), 3. Září 2021 - 9:22

  "Ve spousta činžácích se dá krást elektřina a k tomu není třeba ani vyjít z bytu. " a jak se z bytu dostanou k rozvodné skříni (pod zaplombovaný plech kryjící rozvod, jističe) na chodbě aby se mohli přepojit na hlavní rozvod? Dá se tahat el. z kutlochu na chodbě. šlo by to tak, že je tam připojeno více bytů a někdo se sekl a přepojil jiný byt.

  Vložil Justitianus, 8. Září 2021 - 6:27

  Jacyne, zřejmě jste jeden z těch, kteří zásadně nečtou úvodní dotazy. Pak se zbytečně ptáte na blbosti.

  Tazatelka popsala případ, kdy se mělo jednat o neoprávněné propojení na vnitřním domovním rozvodu, na jeho měřené části, tedy až ZA ELEKTROMĚRY. Stačí číst úvodní dotaz.

  Možná nevíte, že společná elektřina v domě jde přes elektroměr společné spotřeby (odběratelem je SVJ). Fáze i nulák z tohoto okruhu jsou rozvedeny po celém domě: společná elektřina se používá k osvětlení společných prostorů, k pohonu odsávacích střešních motorů, výtahu, čerpadel, kotlů, k napájení anténních zesilovačů a bytových telefonů, atd.

  Statutáři v domě tazatelky tvrdí, že někdy v minulosti existovala „černá“ propojka mezi okruhem společné spotřeby a okruhem jednoho konkrétního bytu. Nejsou schopni toto tvrzení ničím prokázat. Pokud budou šířit nepravdy, koledují si o přestupkové řízení pro trestný čin pomluvy.

  Justitianus

  Vložil Káďa (bez ověření), 8. Září 2021 - 2:36

  Jacyne, kdybych napsal, co to je, mohl by to být snadný návod pro nepoctivce, do bytu (v dříve specifikovaných případech) zkrátka vede spínané L a lze to se znalostmi zneužít. Standardně se posledních 30 let zapojuje spínané N. Proto uvádím, že se to týkalo pouze starých činžáku, kde nebylo místo v rozvaděči a instalovali to ještě za socíku.

  Ale taky tam lze nalíčit elektroměr a nachytat ho při kradení a nechat ho uhradit za 3 roky zpět. Nechci to rozmazávat ale kdo tomu rozumí, tak se asi dovtípil.

  O jakých plombách ale vy mluvíte? Vámi popsaným způsobem, tedy plombami, je obvykle chráněn rozvod PŘED elektroměrem a to by okradl distributora a nikoliv SVJ, jak je v dotazu uvedeno.

  Vložil CD (bez ověření), 3. Září 2021 - 7:25

  musí Vám to dokázat. Jinak je bezpředmětné.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 2. Září 2021 - 20:22

  je třeba odtrhnout plombu svorkovnice. takže kdopak to u Vás bydlel po dobu co jste tam nebyli? A jaké důkazy takového zásahu Vám SVJ předložilo?

  Vložil Směr (bez ověření), 2. Září 2021 - 19:14

  „JSME BYLI NEOPRÁVNĚNĚ nějak napojeni na elektrický odběr společných prostor domu“ (Vložil Hana Dvořáková, 2. Září 2021 – 17:31)

  V jakém směru?

  Společné prostory odebíraly Vaši elektřinu?

  Vložil zapisovatel (bez ověření), 2. Září 2021 - 18:50

  To že máte byt, a dovolíte si v něm bydlet jen občas, nepodáváte průběžně raport statutárům, a dokonce si nevšímáte rozváděče, že z něj padají dveře, znamená, že budete těžko hledat obranu. Advokát a současně technik bude nutný a drahý. Co tomu říká váš elektrikář ? Jak velké jste SVJ ? Kolik lidí vás v domě nenávidí ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".