Nevýhody a výhody datové schránky

Vložil Anonymous, 8. Únor 2019 - 23:31 ::

Jaké jsou nevýhody a výhody dobrovolného zřízení datové schránky? Co převažuje?

Chápu to správně, že datová schránka je „lepší e-mail“, a i tak se používá? Lze datovou schránku použít místo e-mailu?

Kolik stojí provoz, nutná placená archivace, jaké jsou garance archivace zpráv? Jaká je garance nevymazání? Podle načtených informací se obsah datové schrány průběžně maže (!), čímž se její užitek snižuje k nule.

Jaké jsou zkušenosti s přerazítkováváním zpráv? Kolik to stojí? Podle načteného se doporučuje všechny došlé zprávy nechat konvertovat do listinné podoby, aby neztratily platnost, čímž se opět užitek datové schránky snižuje k nule.

Podle načteného shora uvedené nevýhody převažují nad výhodami (není třeba chodit na poštu). Jsou jiné názory?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 31. Březen 2020 - 11:36

    Jak můžu poslat datovou zprávu do datové schránky, když ji sám nemám?

    Něco jako služba postfax, která umožňovala (umožňuje?) poslat fax i tomu, kdo nebyl majitel faxové stanice.

    Vložil Marco (bez ověření), 28. Březen 2020 - 0:14

    Ahoj, příjde mi, že Datový trezor je nic moc služba. Mám tady takový 3 minutový dotazník k datovým schránkám. Díky moc, pokud mi jej vyplníte a případně mě přesvědčíte, že jsem jediný a že to všem ostatním stačí https://forms.gle/…cjjRWhXsXJN9

    Vložil Zdenek 22, 9. Únor 2019 - 23:45

    Anonymous: Pokud jste členem výboru, tak si ji bezplatně vyzkoušejte, deaktivovat ji můžete kdykoliv.

    Naše SVJ ji má aktivovanou, dokonce i já osobně jako fyzická osoba. O negativech nevím, pozitiva jsou evidentní.

    Vložil Datová schránka (bez ověření), 9. Únor 2019 - 22:57

    Některé nevýhody jste uvedl. Jsou i další. Po 10 dnech se přípis od OVM považuje za doručený i když ho nikdo nečetl. To u písemné formy není. Pokud máte datovou schránku musíte komunikovat s finančním úřadem jen elektronicky a to v nečitelném formátu xml. Zřizovat datovou schránku dobrovolně může jen hlupák nebo neználek.

    Vložil Daniel Urban (bez ověření), 30. Duben 2020 - 9:17

    Jen hlupák nebo neználek může psát to co Vy. Tvz. fiktivní doručení platí i v papírovém světě. Daňové přiznání elektronicky se vyplňuje v normálním lidsky čitelném formuláři. XML se používá pouze k uložení rozpracovaného formuláře a k samotnému poslání na FÚ. Formulář navíc sám počítá položky a je vybaven nápovědou, takže jeho vyplnění je hračka. Jen tak mimochodem pokud si xml otevřete v textovém editoru, je čitelné. Mě osobně nyní trvají daně max 30 minut a to včetně poslání na Fú a to vše v klidu odkudkoliv na světě. Stačí internet a počítač.

    Vložil Jarda_, 10. Únor 2019 - 3:32

    Kdo vam prosim napovidal, ze u pisemne formy neni fikce doruceni?!

    “Musite komunikovat s financnim uradem” – bezne SVJ snad ani danove priznani nepodava, kdyz nepodnika, nebo se snad pletu?

    Ale vyplneni a odeslani DPFO pres EPO s podpisem pres datovou schranku mi trva asi tak dohromady 2–3 minuty a udelam to do 5 dubna a je to zcela zadarmo :-) Pry v necitelnem formatu xml, vy budete dobry zpatecnik, kolik je vam prosim let, pane neznalku (vasimi slovy) :-)

    Jednak xml je textovy (nikoliv binarni) a tedy i plne citelny format, druhak vam EPO nabizi tiskove vystupy do PDF, pokud mate tu neodbytnou potrebu si neco zakladat nebo snad tisknout (v SVJ to chapu, potrebujete podklady pro shromazdeni).

    Jen nechapu, ktery hlupak (vasimi slovy) dnes tiskne a nosi na financni urad vytistene DPFO, kdyz nemusi a k cemu je to dobre zrovna vam, papirovy svet skoncil v IT v roce 2000, v nekterych oborech jste i 19 let pozadu…

    Diky za objasneni…

    Vložil Jarda_, 9. Únor 2019 - 11:05

    Stojí 18 Kč za zprávu zaslanou jinam, než orgánům veřejné moci (OVM), například advokátovi nebo jinému, kdo DS má zřízenou a má povolen příjem poštovních zpráv, jinak je zcela zdarma.

    Doručení fikcí od OVM je po 10 dnech.

    Lze si zdarma nechat posílat notifikaci na email, a/nebo za peníze na SMS.

    Lze používat aplikaci na mobilním zařízení a ta má neomezený archiv. Na serveru DS jsou zprávy bezplatně 90 dnů (od doručení – tedy od přečtení).

    Na disk si lze uložit celou datovou zprávu nebo jen obsah.

    Netuším, k čemu je přerazítkování pro běžného uživatele v pozici občana nebo SVJ?

    Nevýhody žádné nejsou. Komunikuješ s OVM zdarma a SVJ může za 18 korun poslat vlastníkovi 20 MB, ve srovnání s dopisem do vlastních rukou, ten může stát až cca 60 Kč a stejně je neprůkazné, co v obálce bylo.

    Mám s tím bohaté zkušenosti, SVJ odmítá zaslat na DS, a zřídit si ji a u soudu pak SVJ tvrdí, že v obálce o váze 1 listu papíru! zaslalo nejméně 3 papíry :-)

    Vložil netcarlos, 9. Únor 2019 - 12:05

    +1

    Dovolil bych si vsak tvrdit, ze datovou schranku bude mit cca 1% vlastniku.

    Vložil Jarda_, 9. Únor 2019 - 14:33

    Vlastnik, ktery v dome nebydli a chce byt informovan, ma predsedu, ktery neni schopny dorucit mail, rad tech 10 minut na Poste obetuje pro bezplatne zrizeni DS.

    Ostatne pak se inrychle dozvi, kdyz na nej SVJ da zalobu :-)

    Dalsi vyhoda DS je, ze OVM maji povinnost dorucovat vyhradne do DS (pokud je zruzena) a tedy obcanovi nic neunikne, nemusi se spolehat na pozemni postu, ktera nemusi byt dorucena, schranka vykradena apod.

    Defakto staci, kdyz jednou za 10 nebo max. 14 dni proverite bud mail, SMS anebo primo datovku a nic nezmeskate.

    Nevim tedy jak smenecny prikaz (odpor do 3 dnu), tam by to asi bylo 10+3 dny…

    Jo a jsou veci, kd fikce doruceni neplati, treba navrh na vydani platebniho rozkazu… on je pri nedoruceni zrusen a je zahajeno klasicke rizeni.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".