nepředané veřejné osvětlení

Vložil Benešová, 21. Listopad 2009 - 18:04 ::

Dobrý den. Postavili nám sídliště a developer nepředal dosud veřejné osvětlení městu a platil do této doby EE.Nezaplatil poslední fakturu s tím, že to není jeho starost,že už na to nemají peníze a PRE nám osvětlení vypnulo.Bohužel jsme se o tom dozvěděli až tehdy,když nám světla v ulicích nesvítila. Bylo nám řečeno od developera, že město Praha,prodlužuje převzetí veřejného osvětlení a spolu se pořád dohadují. Nemůžete nám někdo poradit,co můžeme udělat ? Není to nic příjemného zhasnuté celé sídliště.Je nás tady víc SVJ a chceme se spojit a postupovat společně. Děkuji Benešová

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Matějka Jaroslav, 21. Listopad 2009 - 20:08

  Vážená paní Benešová,

  odpověď nemůže být bez bližších znalostí:

  • Jaká byla projektová dokumentace celého sídliště?
  • Jaké bylo stavební povolení na celé sídliště? Jaké stanovilo podmínky a postupy pro užívání?
  • Jak byla provedena kolaudace? Samostně jednotlivé obytné bloky, samostatně inženýrské sítě, samostatně osvětlení, samostatně komunikace, atd.
  • Nejsou u kolaudačních rozhodnutí s užíváním obytných celků stanoveny „NĚJAKÉ“ podmínky pro užívání obytných celků? Např.: zkolaudované komunikace a osvětlení k jednotlivým obytným celkům?
  • Za bezpečný provoz po přístupových komunikacích (technický stav, úklid, schůdnost-úklid sněhu a náledí, osvětlení) odpovídá vlastník. Do doby předání to bývá developer-investor. A ten za to nese plnou odpovědnost do doby, než dané pozemky a stavby převede na jinou osobu – v daném případě město Prahu – městskou část, případně pověřené oprávněné právní subjekty – komunikace, veřejné osvětlení apod.

  Bližší informace by vám měl poskytnou příslušný obecní úřad/úřad městské části a stavební úřad.

  Matějka

  Vložil Benešová, 21. Listopad 2009 - 21:43

  Dobrý den pane Matějko. Děkuji za informace. V pondělí máme jednání na úřadě,tak tam zjistíme všechny podrobnosti. Jenom se Vás chci zeptat,kde najdu, že do předání osvětlení,nese náklady developer?Oni nám napsali, že to není jejich povinnost platit osvětlení. Totiž u nás je jeden problém. Je nás na sídlišti asi 30 SVJ a u 29 SVJ developer prodal části chodníků,kde je jako věcné břemeno veřejné osvětlení,rovnou ke každému bytu.Jenom u našeho domu to zapomněli,tak jsme chodníky a zeleň nakonec koupili jako SVJ,teď po třech letech. Proto teď je problém, protože někteří mají veřejné osvětlení jako věcné břemeno zapsané na katastru,ale někdo to tam ještě nemá.Táhne se to již víc jak rok,to jsme se dozvěděli vlastně všechno teprve v pátek. To je asi ten hlavní problém, proč to město nechce převzít,hledají tam samé „blechy“protože těch smluv je asi 600. Potřebujeme mít ale rozsvícené sídliště.Ta noční tma je děs. Už máme pokus o vloupání,rozbití SPZ u aut a to byly teprve dvě noci. Děkuji Benešová

  Vložil Matějka Jaroslav, 21. Listopad 2009 - 23:47

  Vážená paní Benešová,

  za provoz veřejného osvětlení včetně nákladů odpovídá vlastník veřejného osvětlení.

  Jak je zapsáno věcné břemeno?

  • Jako povinnost provozovat a spravovat veřejné osvětlení? nebo;
  • Jako povinnost trpět na pozemku ve vlastnictví (SVJ) veřejné osvětlení a umožnit vstup na pozemek ve vlastnictví (SVJ) k údržbě a provozování veřejného osvětlení?

  Matějka

  Vložil Benešová, 22. Listopad 2009 - 4:52

  Dobrý den pane Matějko. Věcné břemeno je zapsané jako povinnost trpět na pozemku ve vlastnictví SVJ veřejné osvětlení a umožnit vstup na pozemek ve vlastnictví SVJ k údržbě a provozování veřejného osvětlení. To má naše SVJ. Těch zbylých 600 smluv je věcné břemeno na každý byt,jinak formulace stejná.Tedy aspoň měli takový návrh. Jinak prý existuje nějaká vyhláška hl.m.Prahy,že-Veřejné osvětlení je a musí být dle vyhlášky Magistrátu hl. Města Prahy ve správě a vlastnictví příslušné městské části. Neznáte číslo té vyhlášky?

  Děkuji Benešová

  Vložil Matějka Jaroslav, 22. Listopad 2009 - 11:08

  Vážená paní Benešová,

  je-li takto navrhováno k zápisu, pro vás jako SVJ z daného neplyne nic závažného, osvětlení je veřejný majetek na vašem pozemku a slouží vám všem.

  Veřejné osvětlení by se mělo řídit vyhláškou č.26/1999 Sb. hl.m.Prahy, případně její novelizací či konkretizací příslušné městské části. Náklady provozu a údržby nejsou v souladu s vyhláškou náklady SVJ.

  Matějka

  Vložil Benešová, 22. Listopad 2009 - 13:41

  Vážený pane Matějko. Děkuji za vyhlášku.Tu jsem si sice už předtím našla,nicméně to neřeší naši situaci. Kdo za to může?! Jestli jsem to pochopila dobře,tak developer,když je zatím na něj psané veřejné osvětlení,když to ještě nepředal městu,tak by to měl platit dál ne? Oni sice tvrdí,jak jsem psala,že je to jejich dobrá vůle,že to platili,ale to se nám nějak nezdá. Benešová

  Vložil Eva Kubátová (bez ověření), 14. Červen 2013 - 20:25

  Dobrý den, koupili jsme od developera byt , na pozemku,na kterém máme spoluvlastnický podíl je veřejné osvětlení. Správcovská firma nám sdělila,že ,proto, že je na našem pozemku, veškeré náklady -energie atd. budou účtovány nám. Pozemek není oplocen,vede tam i cestička,park, který je volně užíván. Jak máme postoupit? Developer stále ještě prodává byty,takže náklady ponese zřejmě jenom nás pár majitelů stávajících. Na koho se můžeme obrátit? Děkuji Kubátová

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".