Neoprávněný stavební zásah do domu ve společném vlastnictví

Vložil Karel Pravda (bez ověření), 25. Červenec 2021 - 9:39 ::

Dobrý den. Já a moje vdaná dcera máme rod.dům ve společném vlastnictví. Má dcera která bydlí ve spodním bytě.Bez mého vědomí a souhlasu vybourala ve své kuchyni okno z kterého udělěla dveře a přistavěla k tomu balkon /nerezová konstrukce,která je na sloupech ukotvena v zahradě. Rád bych věděl,zda svým svévolným jednáním neporušila zákon.

Děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 27. Červenec 2021 - 13:14

  Pane Pravdo,

  Vybourání dveří namísto okna mohlo být zásahem do nosné konstrukce (to by mohl posoudit jedině statik). Takže pokud jde o takový případ a stavba nebyla ohlášena/povolena, pak jde o „černou“ stavbu, protože:

  • stavebník nemá soukromoprávní oprávnění od vlastníka stavby
  • stavebník nemá veřejnoprávní povolení od stavebního úřadu.

  Pokud jde o stavbu „balkonu“, jde ve skutečnosti o samostatnou stavbu (terasu) na cizím pozemku bez toho, že by stavebník měl právo stavby. Takže opět „černá“ stavba.

  Vy jste ale nebránil Vaše práva, když se bouralo a stavělo. Takže soudím že ani v budoucnu s tím nic neuděláte. Musel byste napřed chtít to řešit; ale to Vy nechcete, soudě podle Vaší dosavadní nečinnosti.

  Pokud se stavební úřad dozví o černé stavbě, nařídí její odstranění vlastníkovi stavby:

  1. V případě okna/dveří (pokud snad bylo potřebné ohlášení/povolení) jste vlastníkem stavby Vy a Vaše dcera. Pokuty bude stavební úřad udělovat také vlastníkovi stavby, tedy vám oběma.
  2. Pokud nebylo potřebné ohlášení/povolení stavby, úřad dá od věci ruce pryč a Vám sdělí ať si to spoluvlastníci vyřídí mezi sebou.
  3. Terasa je samostatnou stavbou, která není ve Vašem spoluvlastnictví. Úřad tedy vyzve k jejímu odstranění „černého“ stavebníka, a pouze jemu bude případně udělovat pokuty.

  Juistitianus

  Vložil Petr, 27. Červenec 2021 - 11:45

  Zřejmě se na vás vztahuje NOZ Hlava 2 Věcná práva díl 4 – Spoluvlastnictví od § 1115 (nebo spíše od § 1121) až po § 1157. Dům nemáte zřejmě rozdělený na „byty“, tudíž v katastru nemovitostí na cuzk.cz (viz Nahlížení) máte uvedeno „příkladmo“

  Vlastníci, jiní oprávnění

  Vlastnické právo Podíl

  Občan A _ _ _ _ _ _ 1/2

  Občan B _ _ _ _ _ _ 1/2

  • – – – –

  Z toho že dům není rozdělen na byty (tzv. Ideální vlastnictví, dle NOZ „spoluvlastnictví“ na rozdíl od § 1158 „bytové spoluvlastnictví“) plyne, že není určeno komu která část nemovitosti patří a tudíž si nemůže v žádné části dělat co chce.

  Možná máte RD rozdělen v jiném poměru, ale nepátral jsem zda byste mohl dceru v tom případě přehlasovat.

  ad „Rád bych věděl, zda svým svévolným jednáním neporušila zákon“

  Možná to není „svévolné jednání“ jak jste odvodil.

  Tak si NOZ od § 1121 nastudujte

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".