Nemožnost využívání společných prostor

Vložil Dajvr (bez ověření), 30. Březen 2023 - 19:55 ::

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat. Dlouhodobě pronajímám BJ v bytovém domě. Ke každé jednotce náleží část společné zahrady za domem a sklepní prostory. Bohužel, vzhledem k nečinnosti SVJ je fasáda, balkony, sklep v havarijním stavu. Vstup na zahradu a do sklepa je nyní s cedulkou Na vlastní nebezpečí. Nájemník se obává, aby mu na hlavu nespadl kus omítky, střechy či balkonu, proto se rozhodl společné prostory nevyužívat. Zcela pochopitelně po mě chce snížit nájem. Proto můj dotaz. Mohu po SVJ požadovat náhradu za ušlou část nájmu, protože opravy neřeší? Svou nečinností vlastně omezuje práva každého vlastníka i nájemníka.

Předem děkuji za reakce.

  • společné části

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil člen (bez ověření), 31. Březen 2023 - 10:51

Vy jste nájemci opravdu pronajal i společné prostory anebo jen chcete podojit SVJ, za jehož činnost jste odpovědný vy?

V prvním případě jde sleva z vašeho a ve druhém případě – hleďte si povinností jako člena, za stav domu odpovídáte i vy.

Nic nebrání tomu, abyste písemně vyzval výbor k opravě a/nebo s dotazem, proč se tak neděje, to je zkrátka na vás členech.

Asi nejsou peníze a asi se to řeší na shromáźděních, kam nedocházíte?

Vložil ... (bez ověření), 31. Březen 2023 - 4:30

Když na to výbor s***, pomůže Stavební úřad.

Vložil Justitianus, 31. Březen 2023 - 4:11

Dajvre, takže Vy jste sjednal v nájemní smlouvě právo nájemce užívat prostory, které fakticky nemůže užívat?

S tím přece nemá SVJ nic společného. To bylo Vaše rozhodnutí!

Vodil jste nájemce za nos. Uvedl jste jej v omyl pokud jde o rozsah jeho práv. Tedy mu snižte nájemné. Ani s tím nemá SVJ nic společného.

K havarijnímu stavu domu:
Menšinový spoluvlastník, nesouhlasící s rozhodnutím většiny o správě společné věci, má jednoduchou a rychlou možnost: ukončit spoluvlastnický vztah. Tuto možnost máte i Vy. Pořiďte si rodinný dům se zahradou, a ten pak můžete pronajímat podle libosti (i s tím přístupem na zahradu). Vyřešeno.

Justitianus

Vložil . (bez ověření), 30. Březen 2023 - 21:25

Po svj nemůžete požadovat vůbec nic. Vy vlastníte podíl na spol. prostorách, spol. částech domu, vy jste spoluodpovědný za stav domu, ne svj. Ten stav, který popisujete není z důvodu nečinnosti svj ale z důvodů nečinnosti vlastníků. SVj neomezuje práva vlastníků, práva vlastníků si omezujete sami svoji nečinností a nezájmem opravovat dům. SVJ nájemníky nemůže nijak ohrožovat, není s nimi v žádném právním vztahu. V právním vztahu se svým nájemníkem jste vy osobně. Pochopil jste kdo může za stav vašeho domu?

Vložil . (bez ověření), 2. Duben 2023 - 9:40

Nikoliv dvě tečky. Tento stav je z důvodu nečinnosti vlastníků, ne výboru. Když jsou statutáři ve výboru k ničemu, je potřeba je vyměnit. To je nečinnost vlastníků, ne nečinnost výbor.

Vložil ... (bez ověření), 31. Březen 2023 - 4:34

Tak mi pane chytrý laskavě sdělte, jak má spoluvlastník zajistit opravu spol. částí v havarijním stavu. Děkuji.

Vložil asi tak (bez ověření), 31. Březen 2023 - 7:08

Vlastníci mají svobodnou volbu. Když jsou pitomí, tak dům vůbec nemusí opravovat, můžou dům nechat i spadnout. O opravách domu rozhoduje shromáždění. Pokud jste sám a jediný, kdo chce dům opravovat a ostatním je to jedno, tak z domu rychle pryč. Před tím se ještě můžete pokusit obejít spoluvlastníky, zjistit proč dům nechtějí opravovat a pokusit se přesvědčit je, že opravovat dům je docela užitečný počin. Když to nebude fungovat, tak z domu rychle pryč, protože přicházíte o svůj majetek.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".