Některé domy už nebudou muset mít energetický štítek

Vložil Pavel, 11. Únor 2015 - 13:55 ::

Dnes 12:36 Poslanci schválili novelu zákona o hospodaření energií.

Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků budou muset nechat zpracovat pro tyto stavby takzvaný energetický štítek pouze v případě prodeje nebo pronájmu. Plošná povinnost nechat tyto štítky zpracovat jim už zřejmě hrozit nebude. Poslanci ji dnes vypustili ze zákona, když schválili novelu zákona o hospodaření energií. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Platit má od letošního 1. července. Tuto povinnost měli vlastníci podle současného zákona plnit postupně, v závislosti na rozloze budov. První termín pro největší budovy byl do letošního 1. ledna, poslední termín je do 1. ledna 2019. S návrhem na vypuštění této povinnosti přišel Ivan Adamec (ODS), ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ho dnes podpořil.

„Po konzultacích s Evropskou komisí jsem dospěl k závěru, že toto zjednodušení pomůže snížit u občanů ČR finanční zátěž a zároveň nevystavíme Českou republiku žádnému riziku následných nápravných kroků ze strany Evropské komise,“ řekl Mládek. Adamec poznamenal, že kvůli svému návrhu obdržel agresivní reakce od těch, kteří se zpracováním energetických štítků živí.

Štítky však zůstanou s některými výjimkami při prodeji nebo pronájmu budov. Novela počítá s tím, že při prodeji nebo pronájmu staveb postavených před rokem 1947, u nichž nebyla od té doby žádná větší změna, by vlastník po dohodě s druhou stranou nemusel štítek předkládat. Nyní musí mít průkaz energetické náročnosti všechny prodávané nebo pronajímané budovy.

Změna zákona se dotkne i velkých podnikatelů, kteří budou muset nově každé čtyři roky nechat zpracovat energetický audit. Týká se to asi 2150 firem. Vláda podotýká, že v případě složitých provozů to podniky může stát až statisíce korun, ale o to větší prý bude motivace podnikatelů do doporučených úsporných opatření.

Předloha také nově upravuje přijímání Státní energetické koncepce. Stanoví, že koncepce se přijímá na dobu 25 let, a musí být v souladu se zajištěním bezpečnosti dodávek energie, konkurenceschop­ností hospodářství a sociální přijatelností pro obyvatele. Koncepci bude nadále schvalovat vláda na návrh ministerstva průmyslu a nově ji bude podle zákona předkládat pro informaci Sněmovně a Senátu.

autor: ČTK

převzato z

http://zpravy.aktualne.cz/…02590604f2e/

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil petrsv, 11. Únor 2015 - 17:22

  Bylo-li to „pouze v případě prodeje nebo pronájmu“ myšleno tak, že jakmile se v domě, kde je SVJ, prodává nebo pronajímá aspoň 1 byt, pak se pro většinu SVJ stejně nic nemění – PENB se musí nechat vypracovat.

  Vložil KC (bez ověření), 11. Únor 2015 - 18:05

  Jak SVJ zjistí, že se v domě prodává nebo pronajímá byt (aspoň 1 byt)?

  Vložil Emill (bez ověření), 15. Únor 2015 - 14:49

  a vystavení štítku a pokud nebude SVJ žádost akceptovat pořídí si jej sami za své.

  Vložil KC (bez ověření), 16. Únor 2015 - 11:37

  Proč by měl jednotlivý vlastník financovat pořízení PENB? A jak ho objedná a zařídí, když musí technika pustit i do prostor, od kterých jako jednotlivý vlastník nemá klíče? Já myslím, že objednatelem může být jen SVJ, nikoli jednotlivý vlastník jedné z jednotek.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".