Nechtene zadluzeni

Vložil Tomas (bez ověření), 8. Prosinec 2022 - 22:13 ::

Dobry den, Mel bych dotaz svj si chce vzit uver. Ja ale vim, ze to muze par lidi dostat do exekuce protoze na splatku uveru uz nemaji. Je mozne aby svj si vzalo uver na opravu domu kdyz to neni havarijni stav a tim vlastne zamerne poslou lidi do exekucnich problemu v nejhorsim pripade prijit o byt.

Dekuji za odpoved

  • úvěr

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Milan. (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 11:05

Po nás banka vyžadovala písemný souhlas všech vlastníků! Myslím že když odpůrci,podají proti úvěru bance vyjádření,tak žádný úvěr bohužel nebude! Žádná banka vám nedá úvěr,když už předem bude vědět že budou neplatiči!

Vložil člen (bez ověření), 10. Prosinec 2022 - 0:06

A/ nechť hlasují proti úvěru

B/ budou-li přehlasováni většinou, mohou se do 3 měsíců od data hlasování obrátit s žalobou na soud (s nejistým výsledkem)

C/ pokud již hlasování proběhlo a bylo schváleno a „ti lidé“ se neúčastnili, nehlasovali proti anebo uplynuly 3 měsíce, tak mají smůlu a jedině mohou byt prodat (pokud na závazky nebudou mít peníze).

Jinou možnost obrany ani vzdoru zde nevidím.

Vložil Justitianus, 9. Prosinec 2022 - 1:38

Vlastníci jednotek nesplácejí žádný úvěr.
Z hlediska financování správy domu je bezvýznamné zda stav je či není havarijní.
Kdo si nemůže dovolit hradit příspěvky na správu domu – ať prodá jednotku. Vyřešeno.

Vložil Pavel II (bez ověření), 11. Prosinec 2022 - 16:31

Jiný je když nechci úvěr a nehodlám se podílet na splátce úroků a svůj podíl na schálené investici nebo opravě chci platit bez úvěru. Pak je snad logické, že nebudu ručitelem dluhu a svůj závazek hradím mimo půjčku. A také si mohu půjčit sám (třeba za lepších podmínek než SVJ).

Vložil Členka SVJ (bez ověření), 11. Prosinec 2022 - 18:37

Je naprosto jedno, zda splatíte svůj podíl na úvěru SVJ předem, stejně za něj budete bance ručit, dle velikosti podílu v případě, že ho právnická osoba SVJ nebude schopna splácet.

Společenství vlastníků

§ 1194 z.č.89/2012 Sb.,

(2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

Vložil Justitianus, 11. Prosinec 2022 - 19:09
  • Pavel II napsal: „Pak je snad logické, že nebudu ručitelem dluhu …“

Pane Pavel II, Vaše nesmysly si prosím nechejte pro sebe. Neznáte zákon.

Vlastník jednotky je vždy ručitelem za dluhy SVJ a to poměrně dle svého podílu na společných částech. Z tohoto ručitelského závazku se nemůže nijak vyvléci – jedině tak, že prodá jednotku.

Podle § 1194 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

I kdyby vlastník jednotky si „předplatil“ příspěvky na správu domu, nijak se tím nemůže zbavit svého zákonného ručitelského závazku podle § 1194. Za dluhy společenství ručí celým svým majetkem. Příslušenstvím pohledávky věřitele (banky) jsou úroky, úroky z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním (např. vymáhání soudem).

A znovu (podruhé) vysvětluji: Vlastníci jednotek nesplácejí žádný úvěr. Úvěr splácí SVJ bance ze svých prostředků. 

Justitianus

Vložil Předplatil (bez ověření), 11. Prosinec 2022 - 19:09

„I kdyby vlastník jednotky si „předplatil“ příspěvky na správu domu“ (Vložil Justitianus, 11. Prosinec 2022 – 19:01)

Pane Justitiane,

píšete o předplacení příspěvků na správu domu. Jak takové předplacení příspěvků na správu domu funguje v praxi? Pokud jsem něco nepřehlédl, zákon nepředepisuje, jak často mají být příspěvky na správu domu skládány, takže stejně dobře možné jsou příspěvky denní, týdenní, měsíční, roční, každých deset let, a řada dalších četností (třeba 2× za měsíc, každé dva měsíce, dvakrát za rok, každé dva roky, a mnoho dalších možností).

Jak přesně funguje předplacení příspěvků? Řekněme, že jsou příspěvky požadovány (překvapivě) jako měsíční. Vlastník jednotky si tedy může předplatit 2, 12, 24, 120 měsíců i jakýkoliv jiný celočíselný i neceločíselný počet měsíců s tím, že další předplacení provede, jakmile předplacený počet měsíců uplyne. Rozumím tomu správně? Je k tomu nějaká judikatura?

Vložil Justitianus, 12. Prosinec 2022 - 8:31
  • Předplatil (bez ověření) se táže: „Vlastník jednotky si tedy může předplatit 2, 12, 24, 120 měsíců (…). Rozumím tomu správně?“

Totálně nesmyslný dotaz!

Já přece netuším jak máte určenu splatnost příspěvků ve vašich stanovách, v rozhodnutí shromáždění nebo v ujednání dlužníka s věřitelem. To musíte vědět Vy, člověče.

Justitianus

Vložil * (bez ověření), 11. Prosinec 2022 - 21:41

Jednoduše, zaplatíte svůj podíl celý najednou a na začátku, když vám svj ten podíl sdělí, za zateplení nebo za cokoliv jiného na co si svj bere úvěr Žádné 2,12,24 nebo 120 měsíců.

Vložil * (bez ověření), 12. Prosinec 2022 - 0:16

Aha, někteří asi ještě nikdy neslyšeli, že se podíl na zhodnocení domu dá zaplatit i v hotovosti na účet svj. To se musí samozřejmě celé složit dopředu, ne až po splacení úvěru, který spláci svj.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".