Nástěnné obrazy z fondu oprav ?

Vložil Zuzka (bez ověření), 15. Leden 2014 - 13:17 ::

Myslíte že je možné, aby se malování nástěnných obrazů, které budou umístěny poté ve společ. prostorách, financovalo z fondu oprav ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Zuzka (bez ověření), 15. Leden 2014 - 17:31

  Moc děkuji za rady, hlavně za rady praktické všem, i těm nebo tomu, který mně má za blbce. Ovšem těch, z kterých udělal blbce, je tu víc. Víc názorů nepotřebuji. Ještě jednou díky.

  Vložil petr32111 (bez ověření), 16. Leden 2014 - 23:23

  Pokud budou mít obrazy atest od hasičů nebo jiného orgánu,tak na chodbě mohou dělat parádu.Mě bylo od hasičů řečeno, že na chodbě může být pouze nehořlavá rohožka.

  Vložil nelajk (bez ověření), 15. Leden 2014 - 15:27

  Pokud nevíte co s penězma a schválí to.shromáždění, tak třeba pozlaťte zábradlí, na schody dejte peršany a kupte originály DaVinciho.A semtam nějakou sochu ;o)

  Vložil kuk (bez ověření), 15. Leden 2014 - 13:23

  až absolvujete místní školení o neexistenci fondu oprav, a pojmenujte si danou položku – dlouhodobé zálohy na správu a údržbu, celkem snadno si dovodíte, že pokud si to vlasníci odsouhlasí příslušným kvórem, nástěnné obrazy do údržby snadno zahrnete.

  Vložil Zuzka (bez ověření), 15. Leden 2014 - 13:40

  děkuji za upřesnění pane chytrý, vím co je to fond oprav, ovšem nemyslím si, že malování obrazů je údržba.

  Vložil § (bez ověření), 17. Leden 2014 - 8:22

  „vím co je to fond oprav“

  Tak nám to tu, paní Zuzko, napište, pěkně prosím.

  §

  Vložil nelake (bez ověření), 17. Leden 2014 - 11:06

  p r o v o k á t e r e ☻

  Vložil slunce na duši (bez ověření), 17. Leden 2014 - 9:57

  Vážený paragrafe. Pojem FO je zažitý a hojně používaný. I kapacitami s titulem JUDr. Tak proč provokujete. Termín dlouhodobá záloha na správu domu a pozemku v NOZ nefiguruje. Pouze v paragr.1180 se hovoří o příspěvcích. Jestli máte základní vzdělání a prošel jste povinným očkováním, tak pochopite psaný text. Přeji krásný den.

  Vložil Jaroslav Jaroslav, 17. Leden 2014 - 11:37

  máte pravdu, zažitý, hojně používaný a v každém domě znamená něco úplně jiného. Pokud nemáte definici a někdo řekne Fond oprav, nemáte tušení co tím míní.

  Vložil lake, 15. Leden 2014 - 14:48

  Zuzko, nevíte co je fond oprav. Kdybyste to věděla, určitě byste tento pojem nepoužívala v souvislosti se SVJ.

  Pořízení nové věci (např. obrazů) nespadá pod správu domu společenstvím podle § 9 odst. 1 ZoVB. K pořízení nové věci, neuvedené v Prohlášení vlastníka, nemůže být žádný ze spoluvlastníků přinucen ani většinovým hlasováním. Je to stejné jako u fotovoltaické elektrárny, výtahu, klimatizace či sauny. Pokud v domě taková věc není, jde tedy o novou věc a ti, kdo si ji chtějí pořídit, ať si ji klidně pořídí. Za své peníze. Nemají ale zákonné právo nutit jiné, aby jim splnění jejich přání fiancovali.

  Podotýkám, že na novou věc nezapsanou v Prohlášení vlastníka není SVJ(2000) oprávněno vybírat dlouhodobé zálohy na správu.

  Nové SVJ(2012) je ze zákona oprávněno provádět i zlepšení domu, takže může nakupovat obrazy, je-li to odhlasováno většinově. Ale ani ono není oprávněno vybírat dlouhodobé zálohy na správu k tomuto účelu, protože takové zálohy NOZ nezná.

  lake

  Vložil Zuzka (bez ověření), 15. Leden 2014 - 14:52

  Pozn.: k … Pořízení nové věci (např. obrazů) nespadá pod správu domu společenstvím podle § 9 odst. 1 ZoVB Zapomeňte na ZoVB, ten už od 1.1.2014 neplatí.

  Vložil lake, 15. Leden 2014 - 15:20

  Zuzko, pochopte prosím, že pouhé zrušení jednoho zákona nemůže poslat „do kytiček“ 55000 SVJ v tomto státě. Raději nepište o věcech, kterým naprosto nerozumíte.

  Nebo (máte-li vůli porozumět) přečtěte si bedlivě Nový občanský zákoník § 3028: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…. Zjistíte tam (nejspíše k Vašemu velkému překvapení a údivu), že vše co se týká vnitřních právních poměrů, práv a povinností v SVJ(2000) se i nadále řídí dosavadní právní úpravou.

  lake

  Vložil Ludmila, 15. Leden 2014 - 14:13

  Gratuluji těm, kteří prosadili takovou výmalbu společných prostor. Je těžké prosadit něco pěkného ve skupině lidí s různým estetickým cítěním – přitom by ty společné prostory mohly vypadat nádherně. Bohužel stále převažuje v chodbách nevzhledný olejový sokl kolem schodiště … . Záleží jenom na vlastnících jak se dohodnou. Jde o společnou část domu, takže se podle toho řiďte – jistě se hlasovalo.

  Vložil Zuzka (bez ověření), 15. Leden 2014 - 14:49

  V domě, kde si to odsouhlasila zatím jen členská schůze, vykonávám fuknci pověř. vlastníka, shromáždění vlastníků teprve budu svolávat. Samozřejmě souhlasím, že to není špatný nápad, ale … není to nápad zrovna obvyklý. Ve většině domů visí kalendáře, obrázky z puzzle, apod. … takový obraz není zrovna levná záležitost. V případě, že jej někdo odcizí, přemýšlím, jak se k tomu postaví pojišťovna. A problém je na světě.

  Vložil Ludmila, 15. Leden 2014 - 17:04

  Omlouvám se, domnívala jsem se, že se jedná o nástěnné obrazy – tj. obrazy jako výmalba. Určitě s odcizením obrazů, jako výtvarného díla, by byl problém a upřímně si myslím, že v tom případě do společného prostoru (nevím, jak je zabezpečen) nepatří. Snad jedině, že by se té výzdoby zhostil přímo nějaký malíř, spoluvlastník, na vlastní triko. Dá se ovšem vytvořit např. pěkná mozaika a tu určitě nikdo neukradne. Taky si myslím, že obrazy by těžko nějaká pojišťovna pojistila – a když, tak by to bylo drahé. Neznám však dům ani prostředí, takže se těžko radí.

  Vložil petrsv, 15. Leden 2014 - 16:29

  Já si myslím, že není špatný nápad nemít jen holé bílé stěny. Ale správně upozorňujete na možnost odcizení. Pojišťovna vám to ani nepojistí anebo za takové pojistné, že se vám to nevyplatí. Co se vydat cestou nástěnné malby? Zeď nemusí být holá a jednobarevná, ale to, co přímo na ní bude namalováno, vám nikdo neukradne. A v placení z FO potom nevidím problém.

  Vložil Ludmila, 15. Leden 2014 - 17:11

  Ano, já jsem v příspěvku jmenovala mozaiku ale obraz namalovaný na zdi by byl určitě levnější. Je to věc vkusu. Úhrada z FO není problém.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".