Náklady na údržbu pozemku zálohou / zpětně / kolik let zpětně

Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 13:22 ::

Pozemek okolo domu máme ve spoluvlastnictví cca 80 osob z domu. Náklady cca 35tis/ročně jako sečení trávy si dělíme poměrově a problém s tím 13 let nebyl. Několik vlastníků se v průběhu času odstěhovalo ač si podíl na pozemku nesmyslně ponechali a náklady za ně nyní platí noví vlastníci, protože o nepřevedeném pozemku nevěděli. Zvlášť když teď budeme opravovat chodník za 300tis to začíná být zajímavé. Po tomto zjištění se několik starých a nových vlastníků dohodlo a pozemky dodatečně předvedli na nové vlastníky bytů. Zůstali tři a ti jak přes kopírák zatvrzele odmítají cokoli řešit – „prý už to prodali s bytem“ a že je to nezajímá, údržbu platit nebudou, ať si to vyřešíme s realitkou atd. Nutit je do převodu nemůžeme a ani není důvod, ale logicky jim budeme účtovat náklady na údržbu. Z pozemku neplyne žádný zisk – je to trávník a stromy.

Údržbu zajišťuje výbor, protože slouží obyvatelům domu a s tím problém není, na náklady se vlastníci skládají.

teď prosím radu, jaký je správný postup vyúčtování pro ty tři vlastníky (potřebuji to formálně správně, protože to s nimi nebude jednoduché), budu jim posílat dopis, že jako zástupce spovlastníků pozemku…

  1. žádám o zaplacení podílu na nákladech na údržbu za minulý rok
  2. žádám o zaplacení zálohy na tento rok ve výši odpovídající minulého roku

a potom zda mohu požadovat náklady zpětně .. tuším 3 roky ? (náklady dosud omylem hradili ti noví vlastníci – tedy by se jim to vrátilo)

dík

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 22. Duben 2021 - 12:49
    • Tomole, napsal jste: „… zda je správnější dát jim předpis záloh nebo vyučtovat zpětně, prosím odpovězte, další komentář není potřeba“.

    Napřed prosím uveďte z jakého právního titulu chcete posílat cizím lidem nějaké předpisy záloh nebo nějaká vyúčtování. Co k tomu SVJ opravňuje? Jak SVJ prokáže svůj nárok? Proč se domníváte, že nečlenové společenství se mají postavit do pozoru a začít najednou něco platit právnické osobě SVJ?

    Sám jste připustil, že to možná dáte advokátovi. Co mu sdělíte až se zeptá na totéž? Možná to má skončit u soudu, ale Vy nepíšete nic o tom jaký uvádíte právní důvod ke vzniku údajného nároku SVJ. Napřed musíte mít právní titul, a teprve podle toho můžete psát nějaké výzvy.


    Já bych viděl možný důvod, a tím je nepřikázané jednatelství podle občanského zákoníku.

    § 3009 Jednání k užitku jiné osoby
    (1) Ujme-li se někdo záležitosti ve prospěch jiné osoby bez jejího svolení, nahradí mu tato osoba účelně vynaložené náklady, zařídil-li záležitost k jejímu převážnému užitku. Zda byla záležitost provedena k užitku jiného, se neposoudí podle obecných hledisek, ale se zřetelem k jeho pochopitelným zájmům a záměrům.
    (2) Není-li užitek převážný, nemá nepřikázaný jednatel právo na náhradu nákladů. Osoba, jejíž záležitost na sebe vzal, může po nepřikázaném jednateli požadovat, aby vše uvedl do předešlého stavu, a není-li to dobře možné, aby nahradil škodu.
    § 3010
    Kdo se ujal cizí záležitosti bez příkazu, dovede ji až do konce a podá o ní vyúčtování a převede vše, co při tom získal, osobě, jejíž záležitost obstaral.

    Z uvedeného mi plyne, že můžete vymáhat účelně vynaložené náklady (§ 3009 odst. 1), nikoliv však zálohy na budoucí náklady. A chcete-li něco od dlužníků vymoci, mělo by SVJ každému z nich poslat vyúčtování (§ 3010).

    Ale možná že právní stav je jiný, a SVJ bude uplatňovat pohledávku z jiného právního titulu (například jako řádně ustanovený správce (prostá správa cizího majetku, § 1405 až § 1408, a pravidla správy od § 1411). Nebo to může být ještě jinak …

    Kdo jiný než správce by měl bezpečně vědět z jakého právního důvodu spravuje cizí majetek???

    Justitianus

    Vložil Tomol (bez ověření), 22. Duben 2021 - 14:39

    děkuji za podnět k podstatným formalitám… na shromáždění vlastníků (tj. i spoluvlastníků pozemku) k tomu sepíšeme nějaké zplnomocnění výboru od všech spoluvlastníků, aby výboru s tímto pozemkem nakládal jako správce. Dosud toto máme jen nepsaně dohodnuto a mezi vlastníky akceptováno „že výbor zajistí údržbu pozemku“. Vlastníci bytů ten pozemek potřebují – jsou na něm chodníky i příjezdová cesta a z obav, aby na něm někdo nepostavil další dům, tak se ho ani nechceme vzdát.

    Samozřejmě někoho stavět do pozoru nechceme, ale jednou něco vlastní, tak ať se starají (přispívají) a pokud přispívat nechtějí tak ať se toho podílu vzdají. Tedy jim vyčíslíme vynaložené náklady zpětně za minulý rok.

    Vložil Justitianus, 22. Duben 2021 - 15:01

    Tomole, naprosto rozumím proč většina spoluvlastníků chce aby se jim o majetek staraly konkrétní fyzické osoby, nebo snad právnická osoba SVJ.

    Jde právě o to, aby všichni věděli kdo je správcem a na základě jaké právní skutečnosti se tím správcem stal. A je třeba umět to prokázat, pro případ sporu s neplatičem.

    Vymáhat dlužné částky je možné ve lhůtě 3 roky, počítáno od okamžiku kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. Taková je zákonná promlčecí doba u běžných závazků. Takže například náklady na správu pozemku za rok 2018 mohly být vymáhány nejdříve 1. ledna 2019, po provedení vyúčtování předchozího roku. Nárok se promlčí za tři roky, to jest 1. ledna 2022. Nárok na úhradu nákladů roku 2019 se promlčí 1. ledna 2023, a tak dále.

    Justitianus

    Vložil Sekal (bez ověření), 21. Duben 2021 - 16:33

    „Náklady cca 35tis/ročně jako sečení trávy“ (Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 – 13:22)

    O kolik hektarů se jedná a jak často sečete? Níže píšete, že pozemek mám 40 m2

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 16:59

    pozemek má cca 3500 m2 .. a 80 vlastníků = cca 40m2/vlastníka, seče se cca 6× ročně + úklid sněhu cca 550m2 + ořezy a péče o cca 25 stromů a 100m živého plotu .. 35tis ta sranda opravdu stojí

    Vložil Pomáhat a chránit (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:08

    Podíváme se na to a pomůžeme Vám.

    Vložil Tazatelka (bez ověření), 21. Duben 2021 - 16:30

    „Údržbu zajišťuje výbor, protože slouží obyvatelům domu a s tím problém není, na náklady se vlastníci skládají.“ (Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 – 13:22)

    To se právě jeví jako problém. Z čeho dovozujete, že SVJ je oprávněno zajišťovat správu pozemku? Je pozemek zapsán v prohlášení vlastníka?

    Na náklady se skládají vlastníci domu, nebo vlastníci pozemku?

    Už se zde řešilo.

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:02

    až na 3 výjimky jsou spoluvlastníci totožní s vlastníky bytů, tedy nemá smysl svolávat nějaké druhé schůze na projednávání pozemku

    stejně tak si žádný z 80ti vlastníků nesjednává na svůj neidentifikovatelný podíl sečení trávy atd. a tak je dohodnuto že se o to postarají ti co jsou zrovna ve výboru SVJ pro dům (je to prakticky nejsnažší)

    Vložil Taky Člen (bez ověření), 21. Duben 2021 - 15:29

    Jen pro zajímavost, neplatí z toho pozemku ti podíloví vlastníci pozemku, každoročně nějakou daň z nemovitosti?

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 15:53

    tu platí každý, tu jim vyměřuje stát podle katastru a sečte jim to dohromady za všechno co vlastní. 40m2 trávníku bez zástavby v několik stovkách korun co platí za byt a jiné ani nepoznají.

    ?
    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:06

    a na to jste přišel jak prosím?

    Vložil Taky Člen (bez ověření), 21. Duben 2021 - 16:03

    " 40m2 trávníku bez zástavby v několik stovkách korun co platí za byt a jiné ani nepoznají."

    Tak jak to uděláte, aby tu daň z nemovitosti(po­dílovou část pozemku) platili skutečně ti, kteří jsou zapsaní v KN, jako jeho spoluvlastníci? Že by tu zase fungovala „lidová tvořivost“ statutárů SVJ? Ještě se nikdo neozval, že platí daň za někoho jiného?

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:05

    nemusím dělat nic, daň z nemovitosti platí skutečný vlastník, o tu tady nikomu vůbec nejde… navíc je zcela zanedbatelná a pro většinu lidí skoro nedopočitatelná

    ?
    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:08

    že by netušili že pozemek vlastní a přesto podali přiznání a daň platili? zajímavé…

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 17:31

    Ti tři před 13ti lety koupili byt + podíl pozemku okolo domu, později prodali byt bez pozemku, od té doby neřešili nic.. oni sami tvrdí že ani ten podíl není jejich, protože dva jsou důchodci a jeden je méně bystrý. Byt prodali přes realitky a podepsali asi všechno co jim řekli, a tím to pro ně hasnulo, neřeší a nechtějí řešit co dál když „byt už prodali“. Co nakonec kde podali nebo nepodali je zase úplně jedno mě i těm novým vlastníkům. Tady jde jen o to, kdo zaplatí náklady na údržbu. A původní majitelé dosud nic neplatí – rok se s nimi snažime domluvit varianty

    1. budete platit náklady – ne nic platit nebudu už sem to prodal
    2. převedete na nové vlastníky – není co převádět už sem to prodal

    (rovnou neříkám prodejte, protože ti noví vlastníci to na sebe jsou ochotni vzít z dobré vůle, dokonce by i zaplatili 2tis na katastr ač z toho budou mít do budoucna jen náklady)

    a protože na 100% tuším že to skončí u advokáta, kterému to nezaplacení následně předáme, tak jim chci napsat správný pokyn k platbě (předpis záloh, vyúčtování za poslední rok). Jak jsem psal letos jde o stokoruny, s opravou chodníku další rok půjde o tisíce, tak to řeším už teď.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 18:52

    pokud po prodeji podali ohlášení na fú, že už nevlastní nemovitost, tak daň nikdo neplatí. je to sice zanedbatelná částka, ale za nepřiznání nebo pozdní podání je pro důchodce citelná pokutka. je pěkné, že vás to nezajímá, ale třeba by to byla páka jak je donutit pozemek prodat. ti noví vlastníci to na sebe jsou ochotni vzít z dobré vůle, dokonce by i zaplatili 2tis na katastr ač z toho budou mít do budoucna jen náklady – tak já se hlásím taky, jsem také ochotna zadarmo převzít pozemek, i ty vklady zaplatím. taky z dobré vůle, neb pozemky stoupají na ceně, a kdyby byl metr za blbých 1000 korun (nevím, kde se nachází, ale taková je cena už i v malých obcích), tak je to fakt dobrý skutek si ho nechat zadarmo „přepsat“. nedávejte vinu vlastníkům, kupující si měli ohlídat, jestli kupují vše včetně pozemku. jejich blbost. pokud vlastníky (jak píšete jednoduché důchodce) oslovíte, že je třeba aby prodali i podíl na pozemku, nabídnete byť směšnou částku 500 za metr, tak věřte, že na to slyšet budou.

    Vložil Tomol (bez ověření), 22. Duben 2021 - 14:48

    pozemek je bezcenný, resp. bez hodnoty – trávník co obklopuje dům, v lepším případě by se na něm dal postavit novinový stánek, ale to patrně 77 zbylých vlastníků nepodpoří. Tedy jakýkoli zisk je do budoucna prakticky vyloučen. S údržbou jsou však každoroční náklady. Nicméně pokud o něj máte zájem a přihodíte nějakou kačku pro důchodce (nový vlastníci jsou přístupní jen převodu), rád to přidám k dobru – jeden spoluvlastník, co bude ochotný platit roční náklady místo 3 neplatičů je vždycky lepší volba :-)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 13:33

    náklady dosud omylem hradili ti noví vlastníci – tedy by se jim to vrátilo

    tak co se do toho montujete? to je věc těch, co to platili, ti ať si to vymůžou z vlastníků. vy máte zaplaceno, a může vám být jedno od koho.

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 13:56

    nevšiml sem si nadpisu pardon. Ano není třeba se do toho montovat, ale řešit je to nutné a je zbytečné po nich vymáhat peníze více cestami. Taky to ještě můžeme dát jako ústupek, že jim to odpustíme když to třeba převedou. Já sem rád, že je aspoň druhá strana ochotná to dát do pořádku a rád pomůžu celkovému stavu. Ona totiž cesta převodu je nakonec jediná smysluplná cesta, když ti původní vlastníci nechtějí hradit náklady.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 14:02

    proč píšete: Taky to ještě můžeme dát jako ústupek, že jim to odpustíme když to třeba převedou.

    co jim VY co máte odpouštět? a ještě za podmínky, že to převedou? to, že za ně platil někdo jiný je jen věc těch vlastníků a těch, co to za ně zaplatili. vy, jako správce pozemku (alespoň předpokládám, že jím jste) nemáte co řešit. zaplaceno je, a kdo poslal peníze vám může být jedno. ledaže jste protiprávně vy vyzval ty osoby, co zaplatili a není to jejich k placení.

    cesta prodeje (nevím proč to nazýváte převodem) podílu je řešením, jen se dohodnout na ceně.

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 15:21

    a jestli víte zda je správnější dát jim předpis záloh nebo vyučtovat zpětně, prosím odpovězte, další komentář není potřeba

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 15:30

    jim dát předpis záloh, klidně i s vysvětlujícím dopisem a příslušnými paragrafy, proč mají povinnost se podílet.

    Vložil Tomol (bez ověření), 21. Duben 2021 - 13:44

    1. novým vlastníkům nepřijde normální, že by měli platit za něco, co ve skutečnosti není jejich (naštěstí ač to není jejich povinnost jsou však ochotni pozemek na sebe přepsat a dále platit)

    pokud to noví vlastníci hradit dále nebudou, a ti původní jak píšu v dotazu také ne, tak kdo to zaplatí? všichni ostatní asi těžko, takže budeme řešit stejný problém jako se ptám

    2. na rozhodování o pozemku, které z organizačních důvodů spojujeme s konáním shromáždění je třeba zvát další lidi, oni sice nepřijdou, ale formalitám je potřeba učinit za dost

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Duben 2021 - 13:58

    by měli platit za něco, co ve skutečnosti není jejich – ale dosud bez protestů platili. když se jim to nelíbí, tak ať si to vymůžou od vlastníků zpět. jakým právem VY budete chtít zaplatit něco, co už bylo zaplaceno? jsou však ochotni pozemek na sebe přepsat a dále platit – snad jsou ochotni podíl na pozemku ODKOUPIT. nebo co myslíte tím „na sebe přepsat“?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".