Náklady na provoz výtahu

Vložil Anonymous, 13. Březen 2007 - 12:55 ::

Prosím o názor, praktickou zkušenost, s rozúčtováním nákladů na výtah.Má někdo zkušenost s rozúčtováním nákladů na výtah, kdy je rozlišení na náklady na el. energii, kterou spotřebovává výtah a na náklady na pravidelné revize. Jsme nové SVJ a v této nákladové položce vnikla první diskuze mezi vlastníky v 1 N.P. a vlastníky 2–4 N.P.. Výtah je od 1 P.P. do4 N.P.Děkuji Honza.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 4. Květen 2010 - 14:57

    Dávejte si prosím pozor. Reagujete na příspěvek z roku 2007

    Vložil tepličák, 4. Květen 2010 - 14:26

    Rozúčtování nákladů se provádí dle osobo/měsíců. To jestli se vyúčtovává všem záleží na tom jestli výtah užívají. Například u nás jsou přízemní byty osvobozeny od platby, ale v případě, že by výtah zajížděl až do sklepních prostor tak by platili i ti přízemní, protože do sklepa a ze sklepa určitě něco vozí výtahem. Každý kdo byt koupil tak koupil i kousek výtahu. O svůj majetek se musí starat každý, takže náklady na revize, úvěr na rekostrukci a pod. hradí všichni dle svých vlastnických podílů. A to v úvodu nezmiňuji, že v domě od 5.patra výše výtah být prostě musí. Trochu mi to připomíná otázku „proč mám platit za opravu střechy, když bydlím v přízemí“ a nebo „proč mám platit za opravu kanalizace, když mě v tom 5.patře do bytu z WC nic neteče“

    Vložil Jiří Stuchlík (bez ověření), 2. Únor 2022 - 22:42

    toto je typický příklad, jak odvést pozornost od základního problému a to je vlastnictví a užitnost. Vlastníci vlastní podle vlastnického podílu, uživatel užívá podle své potřeby a tato potřeba je úměrná výšce patra. Vlastník/uživatel bytu pod střechou neopotřebovává střechu tím, že bydlí přímo pod střechou. Tyto opravy jsou nutné kvůli poškození povětrnostními vlivy a stárnutím použitých materiálů stejně tak jako opravy kanalizace. Takto standardně argumentuje většina vlastníků ve vyšších patrech jen aby si snížila náklady na dojíždění do svého bytu a to na úkor vlastníků v menšině, tj. v nižších patrech, typicky v prvním a dokonce i v přízemí. Ministerstvo pro místní rozvoj dlouhodobě eviduje podněty na toto téma – zřejmě je jich potřeba více – posílejte podněty. Jiří Stuchlík, svj­.vytahy@centrum­.cz

    Vložil PetrKall (bez ověření), 15. Březen 2010 - 12:29

    Stačí pouze logická úvaha. Výtah jako takový je součástí společného vlastnictví všech, tedy i těch v přízemí, přestože ho nepoužívají. Proto: el.energii hradí pouze uživatelé, zatímco revize platí všichni spolumajitelé. Jako logické to naše SVJ odsouhlasilo všemi hlasy.

    Vložil Anonymous, 29. Březen 2007 - 16:34

    Zdravím,tato problematika mne také zajímá.Bydlím v přízemí,výtah nepoužívám vůbec.Budeme dělat kompletní opravu výtahu,jak se to zohledňuje lidem z přízemí?Myslím,že bychom na výtah neměli přispívat vůbec.Jaká je úleva platby do fondu oprav u bytů v přízemí?Díky A.

    Vložil Anonymous, 29. Březen 2007 - 7:50

    Tady mi někdo čte myšlenky? Potřeboval bych to také vědět. Nevím zda je to náhoda, nebo zda to psal někdo z našeho SVJ pod mým jménem :). Výtah začíná v přízemí kde se nachází vchod a společné prostory – sklepy,sušárny… Byty jsou v 1–4 patře, na každém patře je výtah. Mají se rozpočítat všechny náklady rovným dílem mezi všechny vlastníky, nebo je tam nějaký koeficient dle pater?

    Mezy vlastníky jsou také názory o osvobození od plateb za výtah (servis) u vlastníků v prvním patře, zde ale může dojít k dezinformaci co je považováno za první patro. Jsou byty, které jsou na patře kde výtah začíná – tam bych to bral jako správný argument,ale jestliže to jsou byty v 1. zastávce (někdo nazývá oba případy prvním patrem), tak tam už bych to viděl jako sporné… Odkud se tento argument vůbec vzal? Můžete tu napsat nějaký zákon, který toto stanovil?

    Děkuji za odpověď Honza

    Vložil patrik, 30. Duben 2007 - 8:45

    Zdravím, jsme SVJ v šestipodlažním domě (6NP)s výtahem, který vyjíždí z přízemí (tedy 1NP). Náklady na výtah jsou v podobě servisních poplatků a spotřeby elektřiny na provoz plus drobné opravy, které nepodléhají servisnímu paušálu. Tyto náklady rozpočítáváme na byty od 2NP včetně, přes počty přihlášených osob. Letos se chystáme na rekonstrukci výtahu, kterou budeme financovat úvěrem, tzn. že se na ní budou podílet všichni vlastníci do výše svých podílů. V podstatě záleží vše na odhlasované dohodě, ale doporučuji pohlížet na dům jako na celek. Pro byty v přízemí se nabízí kompenzace např. zateplením sklepních stropů, která by byla opět hrazena ze společného FO(pak se ale musí upravit koeficienty pro výpočet spotřeby základní spotřeby tepla pro tyto byty).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".