Nájemce nemůže vyměnit zámek

Vložil Anonymous, 22. Listopad 2020 - 13:09 ::

V případě nájmu bytu je možné sjednat, že pronajímatel klíč od bytu buď nemá, a nebo má. Obojí je možné. Pokud pronajímatel klíč má, je možné upravit, za jakých okolností může klíč použít.

Jak může pronajímatel zajistit, v případě, že bude mít klíč, aby nájemce nemohl vyměnit zámek? Technicky i právně.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 23. Listopad 2020 - 8:24
  • Anonymous napsal: „Jak může pronajímatel zajistit, v případě, že bude mít klíč, aby nájemce nemohl vyměnit zámek?“.

  Dotaz je nesmyslný. Výměna zámku vstupních bytových dveří nijak nesouvisí s tím zda pronajímatel má či nemá klíč od bytu.


  Výměna zámku vstupních bytových dveří spadá ze zákona pod běžnou údržbu prováděnou nájemcem. Podle § 4 písm. b) nařízení vlády č. 308/2015 Sb. platí, že podle věcného vymezení se za drobné opravy považují výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu.

  Takže pokud chcete právně zabránit nájemci ve výměně zámku, dejte si to do nájemní smlouvy (jako odchylku od rozsahu drobné údržby podle § 4 n.v. č. 308/2015 Sb.). Při poruše zámku ovšem bude muset opravu/výměnu uhradit pronajímatel.

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 22. Listopad 2020 - 14:03

  tak kvalitní zámek, který jde vyměnit s takovým úsilím a finančním nákladem, že to nájemníka odradí. na druhou stranu se nedivím, že nájemníkovi není příjemné, když od bytu, kde má své věci a bydlí tam, má klíč i pronajímatel. já mám ošetřeno tak, že můj klíč je v zapečetěné obálce, a použila bych ho dle domluvy a klauzuli ve smlouvě pouze v případě havárie a nedostupnosti nájemníků. i když taky nemají jistotu, že nemám klíčů víc :-( prostě je to hlavně o důvěře. do bytu pustím toho, koho si řádně proklepnu (exekuce, insolvence, FB, bydliště – ne úřední adresa na úřadě, reference předchozích pronajímatelů,…), a než si je v praxi ověřím, první nájemní smlouva krátkodobá a pravidelná kontrola bytu (jednou za dva nebo tři měsíce, ne každý týden), samozřejmě předem ohlášená a za přítomnosti nájemníků (stav bytu, případné stížnosti sousedů,…) díky např. pravidelné kontrole bytu výměnu zámku zjistíte, a pak už něco není ok a podle toho se asi zařídíte.

  Vložil P_V (bez ověření), 22. Listopad 2020 - 13:27

  Technicky třeba tím, že budete mít ve dveřích nějaký exotický zámek jiného systému, než na eurovložku. Ten se samozřejmě také dá vyměnit, ale dá to o dost víc práce i peněz, než v prvním zámečnictví nebo hobbymarketu koupit fabku za pár stovek. Pokud nájemník není kutil nebo je šetřílek, může ho to odradit.
  Vám to ovšem také dá poněkud víc úsilí, takový zámek popř. komplet dveře sehnat a nainstalovat...

  Vložil Petr, 23. Listopad 2020 - 21:19

  Nevím, zda odpovídám na dotaz (pokud je myšlen vážně, což se mi u některých dotazů nezdá).

  Pronajímatel by udělal chybu, kdyby si nezajistil aspoň možnost kontroly, zda mu z bytu v ceně x milionů Kč nedělá nájemník něco, co po skončení nájmu vyžaduje kompletní rekonstrukci. Kontrola nikoli jako přepadovka, ale vždy po dohodě. Ani to nemusí vlastníka ochránit, když např. měsíc před koncem smlouvy nájemník (ať tu- či cizozemec) zmizí, nerespektuje dojednanou výpovědní dobu (zvlášť když ve smlouvě není tzv. kauce, nebo-li Jistota § 2254) a pronajímatel má takřka vybydlený byt a nezaplacený nájem za poslední období.

  Na otázku „Jak může pronajímatel zajistit, v případě, že bude mít klíč, aby nájemce nemohl vyměnit zámek? Technicky i právně“ odpovídám, že kdyby se mi to stalo, tak si zavolám Policii či zámečníka, prokáži se OP že v bytě bydlím (i když ani OP ani LV List vlastnictví není na konkrétní byt) a nechám zámek vyměnit.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 23. Listopad 2020 - 21:19

  „LV List vlastnictví není na konkrétní byt“

  LV List vlastnictví je (přesněji: může být, pokud jsou vymezeny jednotky) na konkrétní byt.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".