nájem společných částí / přiměřená náhrada dle NOZ

Vložil Evush, 19. Červenec 2016 - 8:26 ::

Vlastník sousedního pozemku potřebuje z důvodu výstavby využít pozemek ve spoluvlastnictví členů SVJ (mj. několikaměsíčním umístěním lešení). Dle § 1022 OZ za takové využití pozemku náleží sousedovi (tj. členům SVJ) „přiměřená náhrada“. Stavebník navrhuje danou záležitost řešit formou nájemní smlouvy (tj. přiměřená náhrada by tedy v podstatě byla poskytnuta formou nájemného). Příjem z nájmu společných částí nemůže být příjmem SVJ. Nemáte někdo s obdobnou situací zkušenosti? Jde nám o to, zda lze nalézt variantu, abychom prostředky takto získané (nájem/přiměřená náhrada) nemuseli podle podílů dělit mezi jednotlivé členy SVJ (a ti je pak nemuseli danit) a SVJ je mohlo přímo využít k investicím v domě. Tento postup navrhují sami vlastníci, jelikož v případě dělení částky by se jednalo pouze o „drobné“, přičemž SVJ v současné době plánuje investice, kterými by získané finanční prostředky využilo. Variantou možná je schválení mimořádného příspěvku na správu domu a pozemku (tuto možnost máme ve stanovách), nicméně ani tím by se zřejmě jednotliví vlastníci nevyhnuli povinnosti získaný příjem předtím zdanit. Děkuji za případné názory a rady.

  • společné části domu
  • užívání společných částí

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 19. Červenec 2016 - 11:12

Evusho,

podívejte se do § 38g zákona o daních z příjmů.

Předpokládám, že většina členů SVJ nebude muset příjem danit. Pravděpodobně ho zdaní pouze ti, kteří podávají daňové přiznání z jiného důvodu.

Hezký den!

Pavel

Vložil tristone, 19. Červenec 2016 - 10:27

Zkuste se domluvit se stavebníkem, jestli by místo nájmu nezainsvestoval u vás v domě něco, co stejně potřebujete – malování, oprava, nákup nějakého movitého majetku a podobně.

I na takovýto nefinanční příjem by SVJ mělo vystavit vlastníkům potvrzení a týká se ho zdanění. Ale v tomto případě je to asi nedohledatelné.

Takže ideální řešení to není, ale pokud chcete nějak obejít ta potvrzení o příjmu (danit většina lidí nemusí, pokud jde o drobné částky), tak tohle by mohlo být poměrně nenápadné.

Vložil Anonymus (bez ověření), 19. Červenec 2016 - 8:44

A proč se toho nevzdáte, třeba darovat? Zde byla na jistou věc smlouva a nájemné si ponechávalo SV. Takový černý fondíček. Účetní jistě poradí.

Vložil lokaj (bez ověření), 19. Červenec 2016 - 9:14

to, ale nezbavuje povinnost danit příjem členů

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".