Náhled na účet

Vložil Anonymous, 2. Duben 2016 - 10:25 ::

Pan Zděšený navrhuje požadovat výpisy z bankovního účtu ve formátu .pdf a navrhuje zde společně formulovat vhodnou žádost (předžalobní upomínku). Ještě vhodnější je požadovat on-line náhled na bankovní účet.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil janica, 2. Duben 2016 - 18:56

  Pan zděšený požaduje on-line náhled na BÚ. Asi neví, jak to chodí. Na vysvětlenou. Pokud máte vlastní účet u banky a chcete on-line přístup do BÚ, tak to jde přes internetové bankovnictví. V bance s Vámi sepsali určitou smlouvu, dostal jste poštou identifikační číslo a PIN. Stejný postup by byl u účtu SVJ, ale s tím rozdílem, že by muselo být usnesení shromáždění, že schvalují, aby jednotliví vlastníci měli přístup do BÚ pasivním způsobem. Taky ne všichni mají PC. Neslyšela jsem, že by někde vlastníci toto požadovali, až na tomto webu. Platby z účtu vlastníků se objevují ve výpisu. Pokud se týká SIPO. Účetní 2× měsíčně zasílá na účet SVJ celkovou částku ze SIPO. V tomto případě nejde identifikovat plátce. Plátci jsou pak v přehledu plateb za měsíc, kde účetní přiřadí jednotlivé platby ke vlastníku, vč. plateb z účtu. Je tam vlastník, datum platby, způsob (z účtu, SIPO, popř. hotově). Každý měsíc se tiskne výpis z BÚ (to je to, co dostáváme měsíčně z vlastního účtu). Tam je přehled, co se zaplatilo, jaké platby přišly, vč. úroku a platby za vedení účtu. Je tam zůstatek na začátku a na konci měsíce. Většinou to tiskneme ve formátu .pdf. Spíše než výpis z účtu, je přínosnější Přehled po účtech a dokladech, kde jsou měsíčně účtovány veškeré platby, které odpovídají v BÚ. Jestliže chcete získat opravdu přehled, tak je třeba projít BÚ, účetní knihu, smlouvy, zálohové platby, faktury, apod. Jedině v tom případě budete mít přehled o tom, kam vaše peníze jdou. Nahlížení do BÚ vás nespasí. Vlastnící mají právo nahlížet do dokumentů, výbor jim dá tu možnost. Měli byste to požadovat, pokud to nejde, tak zvolit jiný výbor, nechat se zvolit do výboru. Je pravda, že pokud výbor nechce zpřístupnit účetnictví a ostatní doklady, tak je to vždycky podezřelé, že něco není v pořádku. Jak tady psal Pavel, že předkládá vlastníkům přehled hospodaření, tak já taky zpracovávám písemné přehledy. Myslíte, že to všichni čtou? Ale s takovým požadavkem, jako ve vaší SVJ,včetně žaloby, nikdo ale nepřišel.

  Vložil zdeseny clen SVJ, 2. Duben 2016 - 19:32

  Já to mám vyřešené, já jsem jen navrhoval formulovat společně předžalobní upomínku na základě komentářů například uživatele Pub, ze kterých jsem dospěl v závěru, že jemu a asi nejen jemu výbor a správce obstrukčně brání v efektivní kontrole čehokoliv…

  Od pošty lze i datovým způsobem získat přehled, kdo a jak zaplatil přes SIPO. A i k těmto informacím mají spoluvlastníci = členové SVJ právo náhledu…

  Přislo mi to jako lepší činnost, než neustále vést s Lake diskuze o tom, proč je ten který doslovný jazykový výklad poněkud zavádějící…

  Vložil Kloky (bez ověření), 2. Duben 2016 - 19:12

  Janica,

  SIPO je služba s nulovým přínosem a zbytečnými výdaji (nastudujte ceník služby SIPO). Už se zde řešilo. Pokud chcete probírat SIPO, založte si vlastní diskusi. Sem to nepatří.

  Vložil janica, 2. Duben 2016 - 20:59

  Kloky, jen jsem popsala v jaké formě chodí platby ze SIPO od naší účetní na účet SVJ. Nic víc.

  Vložil Kloky (bez ověření), 3. Duben 2016 - 8:44

  Janica,

  jasně, že jste SIPO primárně nekomentovala. Uváděla jste nicméně možnost platby přes SIPO jako podstatný důvod, proč nelze vlastníkům jednotek zpřístupnit pohyby na bankovním účtu SVJ. Proto jsem Vás požádal, ať sem SIPO nezatahujete (v řadě SVJ se SIPO nepoužívá a přesto je vlastníkům jednotek náhled na účet SVJ odpírán).

  Pokud si SVJ vyžádá, aby vlastník jednotky platbu označoval, pak toto označení může uvést i při platbě v hotovosti na přepážce banky a nebo na poště. (Na poště jsou poněkud neochotní, takže to je na riziko plátce, zda pošta poznámku správně uvede, ale peněžní systémy pošty doplňovat poznámku i variabilní symbol umí – v praxi tak v jednom případě z pěti.) V každém případě může vlastník jednotky platbu avisovat.

  Vložil janica, 3. Duben 2016 - 10:26

  Kloky, asi si nerozumíme. Tady se píše o on-line náhledu do bankovního účtu. Ten je prostřednictvím internetového bankovnictví. Popsala jsem, že on-line nahlížení do BÚ tak, jak si to představuje pan zděšený, je trochu komplikované a má svá pravidla. Na jednom ale trvám, že výbor má umožnit vlastníkům náhled do dokumentů SVJ. Pasivní náhled v podobě on-line do BÚ tam nepatří. Výpis z BÚ je ale k dispozici v papírové formě.

  Vložil § (bez ověření), 3. Duben 2016 - 20:15

  „Pasivní náhled v podobě on-line do BÚ tam nepatří.“

  Z čeho tak soudíte? Řada SVJ má dokonce transparentní účet.

  Vložil janica, 2. Duben 2016 - 13:42

  Výpisy z bankovní účtu ve formátu .pdf, jsou měsíčně k dispozici. Určitě bych výpis na webové stránky SVJ nedávala. Pokud se dohodnou vlastníci, že chtějí přístupnit jinou formou, tak ano, dát to k dispozici. Pokud se týká on-line náhledu na BÚ. Ono to není tak jednoduché. Přístup na BÚ mají pouze osoby uvedené v rejstříku, tj. výbor. V našem případě předseda má aktivní přístup, protože platí faktury, přeplatky,.. místopředseda kontroluje, má pasivní přístup, stejně jako další člen. Každá položka se musí přiřadit k fakturám, protože někdy nelze vyčíst z textu o co se jedná, není tam podrobně popsáno, za co to je. Týká se to hlavně zálohových plateb nebo vratek. To přiřadí účetní. Pokud se týká požadavků on-line náhledu. Muselo by být usnesení ze shromáždění, že všichni vlastníci mají možnost on-line náhledu, tedy pasivní kontroly. Banka pro každého vlastníka připraví dokumenty, které musí oni osobně podepsat v bance. Dostanou přístupové heslo a kód. Pro menší SVJ snad, ale tam, kde je 200 a více členů? Nejsem si ale jistá, zda tato možnost v obchodních podmínkách banky pro SVJ vůbec je. Vlastníkům se taky nemusí líbit, že všichni budou vědět, jaké číslo BÚ mají, kteří platí přímo z účtu. Měla by být možnost nahlédnutí do dokumentů, pokud máte pochybnosti a nechat si to vysvětlit. Jde tady o vzájemnou komunikaci.

  Vložil anon. (bez ověření), 2. Duben 2016 - 15:52

  Jakým právem někteří členové svj požadují, aby vlastníci, kteří posílají platby ze sevého účtu na účet svj měli povinnost zveřejnit své číslo účtu, zatímco členové, kteří platí SIPo, takovo povinnost nemají. S ničím takovým bych nesouhlasil. Když zveřejnit číslo účtu, tak všichi a povinně, Žádná výjimka. Když moje číslo účtu má být číslem veřejným, tak to bude platit pro všechny. To je divná demokracie, co prosazují někteří členové společenství.

  Vložil zdeseny clen SVJ, 2. Duben 2016 - 16:16

  A to celkem logicky, neboť oni jsou ručiteli za závazky SVJ a součástí práva k nahlížení do účetnictví a dokumentů je i právo vidět výpisy z bankovního účtu SVJ, kde leží jejich peníze.

  Pokud se Vám to nelíbí, kupte si celý dům. Nikdo Vás nenutí být spoluvlastníkem a mít z toho titulu peníze v právnické osobě SVJ.

  Podivný je spíš Váš pocit, že máte právo tajit informace o hospodaření SVJ před ostatními spoluvlastníky. A ostatně členové SVJ mají stejné právo náhledu na informace o platbách SIPO, kde lze získat informace o účtech, ze kterých bylo SIPO placeno…

  To je podivná správa cizího majetku, když chcete tajit, jak jej spravujete osobám, jimž jej spravujete.

  Vložil anon. (bez ověření), 2. Duben 2016 - 16:37

  O tom zcela jistě nikdo nepochybuje. To chce vidět každý člen. Nikdo si ovšem nemůže myslet, že když já chci vidět „sv験 peníze, že mám právo udělat veřejným čísla účtu některých členů. Přestaňte mi radit, co mám dělat, mne jsou vaše rady u p....., ncchte si je pro sebe. Máte pocit, že já tajím informace. Já mám zase pocit, že jste zakomplexovaný člověk, který tady každému vnucuje své „pravdy“. Na mně ty vaše kecy neplatí. Své číslo účtu můžete sdělit třeba celému světu, když vám to vyhovuje, to je mi úplně fuk. Ale moje číslo účtu není účtem veřejným. Vy se domníváte, že já nemám právo na svůj názor, když není stejný jako ten váš? Tak to žijete v omylu.

  Vložil Loreta, 2. Duben 2016 - 17:34

  Je také možnost posílat platby poštou a nemusíte mít strach o zveřejnění vašeho čísla účtu. To se stane vždy, kdykoliv ze svého účtu provede transakci, tak kde je problém? Vždyť, pokud si budu chtít zkontrolovat výpis z BÚ v papírové formě, také tam budou čísla a názvy účtů.

  Vložil anon. (bez ověření), 2. Duben 2016 - 16:34

  O tom zcela jistě nikdo nepochybuje. To chce vidět každý člen. Nikdo si ovšem nemůže myslet, že když já chci vidět „sv験 peníze, že mám právo udělat veřejným čísla účtu některých členů. Přestaňte mi radit, co mám dělat, mne jsou vaše rady u p....., ncchte si je pro sebe. Máte pocit, že já tajím informace. Já mám zase pocit, že jste zakomplexovaný člověk, který tady každému vnucuje své „pravdy“. Na mně ty vaše kecy neplatí. Své číslo účtu můžete sdělit třeba celému světu, když vám to vyhovuje, to je mi úplně fuk. Ale moje číslo účtu není účtem veřejným. Vy se domníváte, že já nemám právo na svůj názor, když není stejný jako ten váš? Tak to žijete v omylu.

  Vložil zdeseny clen SVJ, 2. Duben 2016 - 17:30

  Vážený pane, pokud nechcete zveřejňovat své číslo účtu svým spoluvlastníkům, budete muset platit v hotovosti. Toť vše. Každý Váš člen SVJ má právo vidět informace o hospodaření, a pokud ostatní platí převodem ze svých bankovních účtů, tak holt uvidí čísla jejich účtů.

  Já Vás nenutím dělat nic veřejným a ani ten, kdo zde nadhodil online přístup tak nečinil. Pouze se místo prohlížení papírových výpisů dožadoval jejich PDF formy, eventuelně online přístupu pro Vaše členy.

  A vyjadřujte se prosím slušně. Já se vůči Vám také nedopouštím žádných invektiv. A kdyby Vás moje vyjádření nezajímalo a neplatilo na Vás, tak byste jej jednoduše dokázal přejít mlčením a neměl tu potřebu tady cokoliv komentovat. :)

  Vložil anon. (bez ověření), 2. Duben 2016 - 17:37

  Jak já budu platit,tak do toho vás vůbec, ale vůbec nic není. Dávám já vám snad rady, jak máte platit vy? Plaťte si jak chcete a neraďte mi, vaše rady mě nezajímají. Nechcete náhodou mít přehled taky o mých účtech?

  Vložil zdeseny clen SVJ, 2. Duben 2016 - 17:49

  pokud jste předsedou výboru SVJ a ostatním členům takto bráníte v kontrole dokumentů SVJ a účetnictví SVJ (bankovních výpisů), tak se Vám také může stát, že budete jako SVJ zažalováni o vydání těchto informací. Následně soud prohrajete, SVJ uhradí náklady soudu a právního zastoupení žalobce. A členové Vašeho SVJ budou tyto náklady požadovat po Vás jako škodu, kterou jste SVJ způsobil Vy osobně.

  Pokud jste s tímto srozuměn, pokračujte klidně ve svém konání…

  Vložil Pub (bez ověření), 2. Duben 2016 - 12:34

  „…požadovat on-line náhled na bankovní účet…“

  Co pro Vás novinka, pro mne již ohraná deska je. Kašovitá páchnoucí hnědá (nikoli šedá) hmota v hlavě našeho předsedy je přesvědčena, že se tím porušuje ochrana osobních údajů a žádá po nás písemné dobrozdání (úředně ověřené !!) všech vlastníků, tj. každého jednoho zvlášť. A on nám prý své svolení nedá, protože nevidí důvod abychom se koukali na to, jak a kdy a za co a kolik ON platí. Další odpovědi jsou: všechno Vy získat u správní firma; všechno být v pořádek; já nechápat co počítač dělat; já Vám vůbec nerozumět; (předseda není Čong ale Čech, má titul Ing. příp. Mgr. podle toho, jak se mu to zrovna líbí). Uvedl jsem pouze argumentaci výborového cvoka.

  „…formulovat vhodnou žádost (předžalobní upomínku). …“

  Vhodější by byl spis z nějakého konkrétního trestního řízení. Bohužel, veřejně získatelné (dle zák. 106/99) jsou pouze rozsudky ale spis nikoliv.

  Vložil § (bez ověření), 2. Duben 2016 - 12:50

  Jak formulujete svou žádost (předžalobní upomínku), kterou se domáháte on-line náhledu na bankovní účet?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".