Může si majoritní vlastník dělat co chce?

Vložil Tereza K. (bez ověření), 8. Leden 2014 - 17:38 ::

Dobrý den, mám na Vás takový dotaz… Hodláme s manželem koupit byt, kde bytový dům je spravován nově vzniklým společenstvím vlastníků (dům byl před tím užíván nepřizpůsobivými a tím pádem žádné společenství nebylo, natož pak nějaký fond oprav atd.). Jeden dobrodinec postupně některé byty koupil, vyhodil neplatiče a založil společenství vlastníků. Vzal se úvěr na opravu vnějších prostor a dům teď vypadá velice pěkně a začínají se do něj konečně stěhovat lidé :-) ALE! Úvěr na opravy byl vzat celkem vysoký a teď jsme se dozvěděli, že byt je zastaven oproti úvěru (většina bytů je zastavena, ale nějaké nejsou – stavěly se tam i nové půdní byty, tak asi ty…). Problém je v tom, že onen dobrodinec vlastní 15 z celkových 19 bytů v domě a tím pádem má majoritní podíl ve společenství. Trochu se bojíme koupi, protože pokud by se onen člověk dostal do insolvence, může banka zabavit i náš byt i když mi bychom mohli platit sebe lépe (a jelikož má 15 bytů!!! byl by to i problém). Může taková situace nastat? Nehledě na to, že ostatní majitele vlastně ani ve společenství nepotřebuje, a i když se rozhodne, že si na střeše „postaví heliport“ tak mi ostatní s tím nic nezmůže. Vždy nás přehlasuje… Šli byste do takové koupě? Není v tom až moc rizik? Děkuji Tereza K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan II (bez ověření), 10. Leden 2014 - 18:15

    protože bránit se proti většině jednoho vlastníka lze pouze soudně.

    Vložil haens (bez ověření), 9. Leden 2014 - 11:04

    a ten úvěr si vzal kdo? to společenství? to se mi nezdá…

    pokud je ten úvěr na současného vlastníka jednotky a jeho zaplacení je zajištěno zástavním právem mimo jiné i na té bytové jednotce, tak se to dá řešit tak, že z kupní ceny se uhradí nějaká alikvotní část toho úvěru přímo té úvěrující bance (nutno ale pojistit v kupní smlouvě, a případně i skrz nějakou úschovu kupní ceny) a banka to zástavní právo zruší – podobně jako se to děje u prodeje nově postavených jednotek. a pak už vás další osud prodávajícího nemusí moc zajímat, vy budete mít čistou jednotku bez zástavního práva.

    Vložil xy (bez ověření), 8. Leden 2014 - 17:50

    Do takový koupě bych nešel ani za jakýkoliv slib od takového majitele. Maximálně být v takovým bytě jako podnájemník. Může být sice slušný, ale přesně jak píšete. Rizik je tam spousta.

    Vložil Pic (bez ověření), 8. Leden 2014 - 23:47

    Majoritní vlastník si může sice odhlasovat co chce, ale pokud by to výrazně znevýhodňovalo minoritního vlastníka, mohl by se tento u soudu domáhat zrušení takového rozhodnutí (a soud by mu teoreticky měl vyhovět, ale samozřejmě záleží, jak to soud vyhodnotí). To jsou extrémní případy. U běžných záležitostí se nedá čekat, že by do toho soud zasahoval.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".