může po 01.07. 2000 existovat SVJ bez právní subjektivity

Vložil Jan (bez ověření), 8. Únor 2012 - 21:55 ::

Může existovat společné vlastnictví bytového domu (11 bj), s tím, že se jedná o nějaké volné sdružení, kde nejsou vymezeny vlastnictví ke konkrétním bytům a společným prostorám. Dům byl prodán podnikem (podnikové byty, v roce 2002, vlastnictví je stanoveno jenom podílově. Platby do fondu oprav probíhají na účet realitní kanceláře bez možnosti přímé kontroly a bez možnosti domoci se vložených prostředků v případě krachu realitky nebo smrti majitele realitky. Sdružení nemá právní subjektivitu, pseudo předseda nechápe právní problematiku věci. Jak postupovat? Z čí strany dochází k porušování zákona, eventuelně přípravy trestného činu možné zpronevěry. Na jaký orgán se lze obrátit ke zjednání nápravy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil SPRAVEXA SERVIS (bez ověření), 9. Únor 2012 - 9:15

    Dobrý den, ve Vašem případě nemáte se společenstvím vlastníků nic společného. Podílové vlastnictví budovy a pozemku (což je Váš případ) je obecně považována jako nejméně šťastná forma vlastnictví. V případě užívání a dispozice s nemovitostí přináší podílové spoluvlastnictví v praxi celou řadu úskalí a komplikací.

    Předně nutno uvést, že u podílového spoluvlastnictví má každý z vlastníků budovy a pozemku ve svém vlastnictví toliko spoluvlastnický podíl na nemovitosti jako celku. Nejde tudíž o skutečné prostorové vymezení podílu jednotlivého vlastníka na budově a pozemku. Po právní stránce tak platí, že v předmětné budově mohou všichni vlastníci dle velikosti jejich spoluvlastnických podílů užívat vše společně, tedy kterýkoliv byt nebo místnost v domě. Nelze tak nikdy vyloučit zásah do svého soukromí právě z důvodu spoluvlastnictví budovy jako celku, tedy všech místností nacházejících se v budově, příslušenství budovy apod.

    V běžné praxi se rovněž vyskytuje častý problém, a to v oblasti hypotéčních úvěrů. Banky nepřijímají do zástavy ideální spoluvlastnické podíly, tedy část nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví. V případě prodeje je tak vyloučena možnost převést ideální podíl osobě, která by jej ráda financovala hypotéčním úvěrem zajištěným zástavním právem právě k této nemovitosti.

    Jediným řešením je pak zrušení a vypořádání podílového vlastnictví a vymezení jednotek v domě. Následně může vzniknout SVJ. Všechny tyto služby poskytujeme za výhodné ceny.

    Vložil Členka SVJ (bez ověření), 9. Únor 2012 - 9:58

    Vložil SPRAVEXA SERVIS (bez ověření), 9. Únor 2012 – 9:15

    „Podílové vlastnictví budovy a pozemku je obecně považována jako nejméně šťastná forma vlastnictví.“

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Únor 2012 – 7:38

    „jste majitelé podílů na celém domě. Rozhodujete většinovým názorem (názor nadpoloviční většiny podle podílů).“

    Právě rozhodování většinovým názorem je silnou stránkou podílového vlastnictví. Proti tomu v domech se SVJ rozhoduje menšina (názorem vlastníků s nadčtvrtinovým podílem). To je sice dle mého názoru protiústavní, ale je takto v účinné právní normě.

    Vložil Zvědavec (bez ověření), 9. Únor 2012 - 10:40

    Členko SVJ, můžete napsat s kterým článkem Ústavy je to v rozporu? Děkuji.

    Vložil Členka SVJ (bez ověření), 9. Únor 2012 - 9:21

    „Jediným řešením je pak zrušení a vypořádání podílového vlastnictví a vymezení jednotek v domě.“

    Vymezení jednotek v domě není jediným řešením zrušení podílového vlastnictví.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Únor 2012 - 7:38

    Nejste SVJ, jste majitelé podílů na celém domě. Rozhodujete většinovým názorem (názor nadpoloviční většiny podle podílů).

    Bez možnosti kontroly a bez určení účelu bych realitce (ani nikomu jinému) nic neplatil. Smiřte se s tím, že co jste dosud zaplatil do nějakého FO je možná pryč a zaměřte se na to, ať nepřicházíte o další peníze.

    Vložil Petr, 9. Únor 2012 - 12:03

    Já bych Janovi spíše poradil, urychleně zrušit smlouvu s realitkou a žádat vypořádání zaslaných prostředků. Také nevíme, zda realitka dává vyúčtování a zda je s chybami či nikoli (pokud předseda na to kašle, tak asi ani nekontroluje faktury služeb a faktury investic do domu a pozemku). Já bych peníze na cizí účet neposílal, Jan ale není jediný, kde to tak je.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".