Moratorium na splácení úvěrů se má týkat i SVJ

Vložil TN. (bez ověření), 29. Březen 2020 - 23:09 ::

Moratorium na splácení úvěrů se má týkat i SVJ, kdo o odklad zájem nemá , využije vyvázání (opt-outu).

Podrobnosti, až zveřejní návrh zákona, patrně ve středu.

https://www.mfcr.cz/…ove-mo-38024

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Tony, 1. Duben 2020 - 16:36

  Myslím, že po dnešním dnu si mnoho (asi většina) SVJ oddechla, že nebude muset zbytečně žádat o vyvázání.

  https://www.seznamzpravy.cz/…ozadat-97312?…

  T.

  Vložil JarekSVJ, 30. Březen 2020 - 17:43

  Taky máme malý úvěr ale i když nebudeme muset splácet tak po tom moratoriu tu částku co jsme nemuseli splácet doplatíme jednorázově – dle smlouvy s bankou … takže pro naše SVJ tenhle bolševický nápad nemá význam… Jinak vlastníci by měli hradit své měsíční zálohy řádně dle stanov… jinak se stávají neplatiči vůči SVJ a to by muselo postupovat dle stanov. SVJ není banka aby půjčovala nebo posouvala jakékoliv zálohy vlastníků. Pokud na to vlastník nemá ať prodá byt… Naše SVj úspěšně v minulosti 2 x vysoudilo neplatičství za zálohy u místního okr. soudu.

  Vložil AnonymousQwerty (bez ověření), 2. Duben 2020 - 0:10

  JarekSVJ, tak nájemník mi nemusí platit a já ho nesmím vyhodit, SVJ nemusí splácet, banka počká, ALE vlastník platit MUSÍ. Vy a Dostálová jste opravdu experti.

  Vložil nemám rád neplatiče (bez ověření), 2. Duben 2020 - 6:29

  Pokud SVJ nemá úvěr, tak mu nikdo nic neulevil v jeho platebních povinnostech. SVJ i nadále musí platit vodu, TUV, teplo, společnou elektřinu, úklid atd. Nevím jestli to dokážete pochopit. Zkrátka není důvod, proč by vlastníci neměli platit příspěvky a služby. Pokud jste pronajímatel a nevydržíte několik měsíců, tak byt prodejte a zkuste zvýšit svou finanční gramotnost.

  Vložil TN. (bez ověření), 30. Březen 2020 - 18:48

  Tak Havlíček dneska navrhoval odklad úhrady nájemného pro provozovny. V mediálním prostoru jsem už zaznamenal „nápady“ na odklad „všeho“ nájemného, což by se patrně dotklo i BD. Odklad splácení úvěrů tedy mohla být jen příprava na moratorium nájmů (oblíbená salámová metoda)

  Vložil TN. (bez ověření), 30. Březen 2020 - 18:51

  Z podrobností zaslaných MF DNES v textové zprávě vyplývá, že ministr plánuje vládní opatření vztáhnout nejen na pronajímatele například z řad obcí, ale na všechny nájemní smlouvy týkající se uzavřených provozoven.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/…konomika_ven

  Vložil P_V (bez ověření), 30. Březen 2020 - 22:01

  Myslíte že z toho nakonec bude i odklad nájemného v bytech a platby záloh v SVJ?

  Vložil Pavel, 31. Březen 2020 - 6:01

  P-V,

  v současné chaotické době, kdy se příkazy vrchnosti mění každý den (např. nákupní doba pro seniory), je obtížné něco predikovat.

  Nicméně pokud bych měl věřit informacím ze včerejška, proč se mají odložit nájmy na 6 měsíců se splátkováním na 24 měsíců, tak je podle včerejších informací nepravděpodobné, že by odklad nájmů měl zasáhnout i byty resp. příspěvky na správu v SVJ.

  Na druhé straně koronavir má více rovin. Nejen zdravotní a ekonomickou ale i politickou rovinu. A nějaký marketingový „odborník“ může přijít na to, že voličů/nájemníků je řádově více než voličů/vlastníků nemovitostí.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil TN. (bez ověření), 31. Březen 2020 - 7:06

  Čekám, že Maláčová s tím dříve či později přijde. Ale možná Dostálová překvapí a napadne jí to dřív. V zahraničí už některé státy k moratoriu nájmů přistupují. https://a2larm.cz/…ych-mestech/

  Vložil Pavel, 31. Březen 2020 - 8:06

  TN.,

  nejspíš to napadne prvního Marka Prchala. Viděl jsem s ním rozhovor na DVTV. Asi rozhovor dával po požití něčeho v množství nikoliv malém.

  Jinak Váš zdroj je čerpač dotací, který ani neuveřejňuje mnoho let účetní závěrky a přesto každý rok dostává statutární audit. Zajímavé. Nechápu jak státní instituce může ročně rozdávat granty někomu, kdo porušuje hned několik předpisů. Asi zaměření této tiskoviny někomu vyhovuje.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil TN. (bez ověření), 2. Duben 2020 - 17:17

  Bytových družstev se nejspíše dotkne také https://apps.odok.cz/veklep-detail… i v BD platí členové družstva nájemné. Zákon interpretuji tak, že v rozhodné době nebude možné člena vyloučit pro neplacení. Chápete to jinak?

  Vložil VN (bez ověření), 3. Duben 2020 - 6:46

  Nevím jak kde , ale u nás je nájemné stanovené v symbolické výši 50Kč/měsíc. Právo neplatit nájem se stanovuje na toto nájemné, nikoliv na služby. Takže pokud někdo platí měsíčně například 5000 Kč vč. 50 Kč nájemného , lze jej vyloučit , pokud nezaplatí 4950 Kč.

  Vložil Krupp, 3. Duben 2020 - 7:01

  To je otázka soudní praxe. Vyloučit ho samozřejmě můžete. On má možnost obrátit se do půl roku k soudu a ten rozhodne. Jak budou soudy postupovat v těchto případech si můžete najít ve hvězdách. Jirka

  Vložil Ludmila, 30. Březen 2020 - 14:58

  Odklad splácení úvěru SVJ rozhodně nebude okamžitou pomocí pro jednotlivé vlastníky. Většina vlastníků nemá ve svých rozpisech měsíčních záloh na společný účet (EL) ani ponětí jakou částkou se podílejí na úvěru. Jak by to asi probíhalo?

  Vložil Pavel, 31. Březen 2020 - 6:04

  Ludmilo,

  pokud by se odklad splácení úvěrů měl týkat i SVJ, podrobnosti neznám, tak by se skoro určitě neměl týkat odkladu placení příspěvků na správu. Takže hloubat nad tím, jak by to probíhalo je asi zbytečné.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Ludmila, 31. Březen 2020 - 10:03

  Není to zbytečné – hovoří se pouze o úvěru a úvěr je součástí příspěvků na správu a znovu opakuji – většinou není vyčíslen samostatně. Dovede si představit tu administrativu kolem toho než by se to dostalo k jednotlivým vlastníkům? Navíc by se jednalo o téměř zanedbatelné částky.

  Vložil Pavel, 31. Březen 2020 - 10:28

  Ludmilo,

  právě, že si dovedu představit tu administrativu, tak nad tím nehloubám.

  Navíc vlastníkům se nikdo nechystá odložit splátky úvěrů, protože vlastníci žádný úvěr nemají.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil JarekSVJ, 30. Březen 2020 - 17:49

  Ludmilo souhlas… vlastník nemá ponětí – protože nemá zájem a jako správný trouba odsouhlasí cokoliv… za svou praxi cca 20 let jako statutár nepamatuji a to jsem celkem mladý… hi hi aby chtěl někdo nahlednout do čehokoliv co se týče SVJ … a to zdůrazňuji v našem SVJ není nic tajného a já jsem 100% ochotný…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".