Majoritni vlastnik podilu a zaroven neplatic

Vložil Jitka Formanova (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 7:29 ::

Dobry den, dopredu pisi,ze v problematice SVJ jsem neznala,cely zivot jsem bydlela v dome,ale koupi bytu jsem se dostala k SJV. Nas problem je,ze byty byly vytovreny z casti komplexu hotelu. 8 bytovych jednotek bylo rozporodano mezi nas momentalni vlastniky,ale zbytek stale zustal pod majoritnim vlastnikem, ktery bez nas zalozil SVJ,zvolil vybor a vsechno. Pisete zde,ze nejvyssim organem je shromazdeni a my jako vlastnici si muzeme volit vybor atd.,ale kdyz mame dohromady asi jen 20% z celkovych podilu,tak nas majoritni vlastnik vzdycky prehlasuje ne? Navic vubec neplni funkci SVJ,neni zadny fond oprav,zadne vyuctovani a sprava. Proste nic. Pouze je SVJ zapsano do rejstriku. A bohuzel aby toho nebylo malo,tak majoritni vlastnik je obestaven exekuci a neprispiva nam na nutne opravy spolecnych prostor. Takze my vlastnici 8 bytu momentalne platime vsechno, je to jen domluva mezi nami,aby jsme tam mohli vubec bydlet. Muj dotaz tedy je, jestli se da nekde podat stiznost na nefungujici SVJ, ktere vubec nic nesplnuje? Nebo se tou da resit pouze soudni cestou s drahymi pravniky?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 20:19

  Majoritní vlastník nemusí platit, na to je judikát. Přesněji: platit sice musí, ale není, kdo by to po něm vymohl.

  Vložil JaVa, 9. Srpen 2019 - 7:52

  Ve Vašem příspěvku, zcela chybí základní informace o vzniku právnické osoby SVJ ve vašem domě.

  Např.:

  1)Vznikla v roce před 1.1.2014 dle z.č. 72/1994 Sb.,???

  2)Byla založena po 1.1.2014 dle z.č. 89/2012 Sb.,???

  Pro začátek by stačilo pouze IČO vašeho SVJ.

  Bez doplnění Vašeho úvodního dotazu se fundované rady nedočkáte!

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Jitka Formanova (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 8:42

  Dekuji za upozorneni, jak rikam nejsem v tomhle zbehla. Bylo zalozeno po1.1.2014 dle z.č. 89/2012 Sb. a IC:08190844, ale stanovy ktere jsou nahrane v rejstriku vubec neodpovidaji skutecnosti. Prevzali stanovy rozpracovane z roku 2015 a vubec nedoslo k zadnym upravam podle aktualniho stavu.

  Vložil JaVa, 9. Srpen 2019 - 11:07

  Zdravím paní Formanová a děkuji za doplnění informací.Po přečtení Prohlášení vlastníka,vašich stanov a zápisů v KN, Vám doporučuji, urychleně změnit bydliště.Samoz­řejmě, pokud s tím vašim podílem na této nemovitosti, nemáte jiné úmysly.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Pozorný (bez ověření), 11. Srpen 2019 - 11:06

  Změna bydliště nestačí, tazatelka by musela byt prodat. A to může být problém. Pokud statutární orgán řádně nefunguje a správa se prakticky nekoná, je pravděpodbné, že nevydá vlastníkům prohlášení o bezdlužnosti.

  Bez něho rozumný zájemce o byt dnes byt nekoupí. Byt by mohl koupit snad jen neznalý zájemce, který by naletěl a koupil byt bez zjištění informací o správě a hospodaření SVJ. Pokud na to tazatelka má „žaludek“, může se o to pokusit.

  Vložil Jitka Formanova (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 11:08

  Tohle mam v zaloze jako posledni moznost, byt mam zatizeny hypotekou,ktera je ale porad levnejsi nez dnesni pronajmy a s bytem jako takovym a jeho okolim jsem spokojena,ale jinak dekuji za radu a cas.

  Vložil Vilém (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 18:07

  V případě že SVJ prakticky nefunguje vinou statutárního orgánu zažádejte soud o opratrovníka podel § 165 (2) NOZ

  „(2)Soud jmenuje právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, jsou-li zájmy člena statutárního orgánu v rozporu se zájmy právnické osoby a nemá-li právnická osoba jiného člena orgánu schopného ji zastupovat.“

  Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 21:41

  Jen by si predem mela zjistit, aby se ji a ostatnim vlastnikum takovy opatrovnik ponekud neprodrazil a neuctoval jim treba 25.000 mesicne za sve opatrovnicke sluzby…

  Obavam se, ze opatrovnik ex offo asi neexistuje, takze uvitam i informaci, na kolik by takova sranda mohla prijit…

  Vložil Vilém (bez ověření), 10. Srpen 2019 - 11:42

  Opatrovník nebude nastálo. Vy potřebujete, aby někdo udělal v SVJ pořádek. V případě neplatiče a zlváště pokud už je obestaven exekucí je třeba urychleně konat a dluhy vymáhat. Je třeba zjistit, jestli vlastník není v insolvenčním řízení, v tom případě je třeba přihlásit svou pohledávku do insolvenčního řízení.

  Pokud budete nadále vyčkávat, budete za neplatícího vlastníka hradit příspěvky na správu a služby, už se od něj žádné úhrady jeho dluhů nedočkáte. A to ani nevíte, zda SVJ nemá jiné dluhy vůči jiným osobám, které nakonec budete muset sami uhradit, protože se řádná správa nekoná. Teprve až správu převezme opratrovník, který bude muset zpětně provést šetření a provést rekonstrukci účetnictví, může učinit potřebné kroky k nápravě.

  Do té doby se vaše situace ostatních vlastníků bude jenom zhoršovat a dluhy, které budete muset nakonec uhradit, budou narůstat.

  Vložil Jitka Formanova (bez ověření), 11. Srpen 2019 - 16:58

  SVJ je zalozeno teprve 3 mesice,ale problem je,ze jako nejvetsi vlastnik dalsich bytu, ktere jsou teprve planovany na prodej je Hotel Morava s.r.o. a ten je momentalne v exekuci a neprispiva na placeni oprav, ktere ted bohuzel musime nutne udelat. Tim nam hodne vzrostly naklady na bydleni a placeni nejakeho opatrovnika by asi pro nas ted v tehle situaci bylo likvidacni. I pravnik je bohuzel ted mimo nase financi moznosti. Jednou jsme to byli konzultovat a za 8000 jsme se dozvedeli akorat to,ze kdyz je tady takovy majoritni vlastnik,tak my mame vlastne smulu a vzdycky nas ve vsem prehlasuje. Rikala jsem si jestli neni prave moznost podat nekde primo na soud stiznost nebo zalobu na nefunkcni SVJ a potazmo cely statutarni organ.

  Vložil ČlenSVJ (bez ověření), 11. Srpen 2019 - 17:21

  Právník Vám za těžký prašule oznámil to,co by jste se zde, dozvěděla zadara.Zajímavé, by bylo tu uveřejnit,co jste si mohla sama zjistit, ještě před Vaší investicí, do koupi jednotky.

  Vložil Kdo je SVJ? (bez ověření), 11. Srpen 2019 - 17:17

  SVJ jste i Vy. To na sebe budete podávat žalobu? Do jakého srabu lezete jste si měli ověřit předem. Ale neviděl bych to tak černě. Exekutor prodá ostatní byty a může to fungovat.

  Vložil MartinII, 15. Srpen 2019 - 14:26

  Zkuste se obrátit na nejbližší bezplatnou poradnu Advokátní komory ČR (www.cak.cz) a na portalobydleni.cz (tam odpovídají právníci).

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".