Krbová kamna v SVJ

Vložil Anna Geokachna, 18. Září 2019 - 15:17 ::

Dobrý den, jsme SVJ, dům z roku 1956. V době výstavby se počítalo s možností individuálního vytápění, takže ke každému bytu je možné „přidělit“ komín. Komíny patří dle PV do spol. vlastnictví. Jak postupovat, když jeden z vlastníků o toto požádal a chce používat komín pro krbová kamna. Kdo všechno s tm musí nebo nemusí? souhlasit, kdo uhradí revizi atd. Děkuji za odpověď. Anna

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous22 (bez ověření), 18. Září 2019 - 21:52

  S používáním nemusí souhlasit nikdo, protože byl takto dům zkolaudován.

  Provoz a čištění komínů hradí vlastnik, který komín používá – § 5 odst 2 písm b) zákona o službách. – (2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto b) provoz a čištění komínů podle počtu využívaných vyústění do komínů,

  Vložil Pavel II (bez ověření), 18. Září 2019 - 20:41

  musela být předložena při kolaudaci domu. Dále je třeba provádět pouze pravidelné prohlídky, nikoliv revize. Ty hradí SVJ, protože spravuje společný majetek. Pokud má každá b.j. svůj komín a v kolaudaci byl určen pro individuální topení pevným palivem není třeba o nic žádat a není třeba žádného souhlasu.

  Vložil Gabča.Nová (bez ověření), 19. Září 2019 - 7:31

  Nemohu úplně souhlasit se zněním druhé věty. V současné době je pro čištění, kontrolu a revizi spalinové cesty účinná vyhláška č. 34/2016 Sb., kde v § 3 odst. 1 písm. c) se uvádí: revize spalinové cesty se provádí před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty. Z původního dotazu mi vyplývá, že spalinová cesta (komín) nebyla nyní používána. Takže jednoznačně nechat si udělat revizi spalinové cesty revizním technikem spalinových cest (= kominík s akreditací pro tuto činnost).

  Vložil Anna Geokachna, 19. Září 2019 - 12:37

  Anna Děkuji za odpověď, o vyhlášce k revizím atd víme. Kdo to bude platit? Uživatel komína nebo SVJ? A kdo má povinnost hradit všechny další kontroly, čištění a revize? Věděla byste?

  Vložil tep (bez ověření), 19. Září 2019 - 13:01

  Vše bude hradit výlučný uživatel společné části domu (komína). Pokud se časem připojí k užívání společné části další vlastník, či vlastníci, mělo by SVJ stanovit pravidla pro rozúčtování nákladů – doporučuji udělat to písemnou formou dohody výlučných uživatelů.

  Vložil Anna Geokachna, 20. Září 2019 - 14:40

  Děkuji Vám, ano bude to tak, mám to potvrzeno z více zdrojů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".