Kontrola účetnictví

Vložil Anonymous, 6. Srpen 2021 - 14:50 ::

Paní Radko2222,

jak mohu jako vlastnice jednotky účinně požádat FÚ o kontrolu účetnictví SVJ a jak se dozvím výsledek takovéto kontroly?

Založení účetní závěrky do veřejného rejstříku se dá vymoci přes rejstříkový soud, jak už zde bylo uvedeno, ale rejstříkový soud nezkoumá její správnost, založí jakoukoli listinu nadepsanou jako účetní závěrka. Kromě toho ani účetní závěrka na první pohled řádná není zárukou správného účetnictví.

  • účetnictví

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil TakAsi, 7. Srpen 2021 - 21:37

Provádí profesioální auditor kterého objednáte a zaplatíte.

Vložil Taky vlastník (bez ověření), 8. Srpen 2021 - 6:56

Pane AsiTak,

vlastník jednotky nemůže objednat kontrolu účetnictví SVJ u profesionálního auditora, neboť nemá přístup k účetnictví SVJ a SVJ není povinno auditorovi objednanému a zaplacenému vlastníkem jednotky účetnictví poskytnout. Dále, auditor nemá pravomoc ukládat pokuty, tj. takováto kontrola, i kdyby proběhla, nemusí přinést požadovaný výsledek, totiž řádně vedené účetnictví.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 8. Srpen 2021 - 7:41

A co ti říká „Kadle“ tento §:

§ 1179

Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, a pořizovat si z nich výpisy, opisy a kopie.

Že by se z těchto podkladů nedal udělat audit)

Vložil Taky vlastník (bez ověření), 8. Srpen 2021 - 7:47

Pane Taky Člene,

takže radíte, aby vlastník delegoval svá práva podle § 1179 na auditora, kterého objednal? Pokud SVJ auditorovi účetnictví neposkytne, potom co?

Pokud SVJ vede účetnictví špatně, potom nebude ochotno účetnictví poskytovat, bez ohledu na § 1179.

Vložil Justitianus, 6. Srpen 2021 - 15:39

To je dotaz nějakého zoufalce.

Je třeba zdůraznit, že i kdyby snad Finanční úřad zahájil kontrolu daňového subjektu na základě přijatého podnětu, nebude se jednat o „kontrolu účetnictví“, ani o inventuru, ale o daňovou kontrolu. To je něco úplně jineho.

Finančnímu úřadu bude úplně jedno, zda si předseda SVJ vyplatil (neschválenou) odměnu 100000 Kč, nebo zda nepřihrál svému synovi předraženou a zbytečnou zakázku za 200000 Kč. Finanční úřad bude k tomu možná jen sledovat, zda příjemci těch částek odvedli daň z příjmů. Pokud zmizelo půl milionu z účtu SVJ, FÚ nebude kontrolovat zda ty peníze jsou fyzicky v pokladně, nebo zda je předseda má u sebe, nebo zda je už prosázel na výherních automatech.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Srpen 2021 - 14:59

fú není od toho, aby pro vlastníky prováděla kontrolu účetnictví svj. pokud vy máte indicie, že svj nevede účto v souladu se zákonem, nebo neodvádí daně i když by mělo, můžete dát podnět. a pokud fú zjistí, že je podnět oprávněný, provede kontrolu. vy se výsledek, nebo i to, že byla kontrola vůbec provedena, dozvíte leda od vašeho statutára, protože jen s tím bude a je oprávněn fú jednat.

Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 7. Srpen 2021 - 18:01

„fú není od toho, aby pro vlastníky prováděla kontrolu účetnictví svj“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Srpen 2021 – 14:59)

Dobrá, kdo tedy provede kontrolu účetnictví SVJ?

Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Srpen 2021 - 18:37

PRO VLASTNÍKY nekontroluje. pokud jsou indicie, že je účto špatně, může fú zkontrolovat. ale vlastníkovi to k ničemu nebude. nedozví se od fú nic. ani že třeba nevede vůbec. to sdělí jen zástupci svj. už se to tu psalo tisíckrát, a furt to nechápete?

Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 7. Srpen 2021 - 19:43

Nepotřebuji, aby mi FÚ cokoli sděloval. Že je účetnictví špatně, vím, to mi nemusí nikdo sdělovat. Chci docílit toho, aby účetnictví bylo správně. Na výzvy k dodržování předpisů SVJ nereaguje. Že FÚ pomohl, zjistím tím, že účetnictví začne být správné.

Předpokládám, že úředníci FÚ účetnictví rozumí.

Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Srpen 2021 - 19:52

Že FÚ pomohl, zjistím tím, že účetnictví začne být správné… zvláštní představa.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".