Kontrola účetnictví

Vložil Anonymous, 6. Leden 2008 - 21:16 ::

Jsem spolumajitel domu o 6 bytových jednotkách. Máme zvolenou pověřenou vlastnici, která vede celé účetnictví a má u sebe všechny doklady k domu. Po 6 letech jsem si vyžádal účetní doklady, všechno poctivě zapsal do penežního deníku a vyšlo mi, že schází cca 40 000,– Kč. Pověřená vlastnice mi to vysvětlila tak, že jsem udělal hodně chyb, že nějaké peníze má doma,ne na našem účtě.Provedla údajně kontrolo s jednou spoluvlastnici,ka­marádkou a vyšlo jím, že je tam 9000,– navíc. Prosím o radu: na koho se obrátit, aby byla provedena kontrola naších výdajů apříjmů a zůstatku abyla tato kontrola průkazná??? Děkuji moc za radu. MOTEŠICKÝ

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jaromír P. (bez ověření), 2. Červen 2020 - 7:56

  Dobrý den, jestli je možné poslat kontrolu na výbor a jeho hospodaření účetnictví společných vlastníků domu (SVJ). Jestli se kontrola platí, nebo lze poslat tzv. ČOIKu, bezúplatně. Mají tam velké nedostatky ve výběrových řízení firem a chybí některé doklady ze zisku domu. Některé transakce jsou starší jak 5 let, jestli je možné provést hloubkovou kontrolu delší jak 5 let?

  Děkuji Jaromír

  Vložil tomas 22, 2. Červen 2020 - 16:13

  Takové starosti vám závidím. U nás výbor utratil 650.000 ač jim je povoleno rozhodnout jen o 100.000 a narvali je právničce, kterou získali „ze známosti“. Žádné výběrové řízení nikdy nebylo.

  Vložil Dobroslava (bez ověření), 2. Červen 2020 - 17:36

  „U nás výbor utratil 650.000 … a narvali je právničce“

  Právničce stačí dva takoví klienti k solidnímu standardu.

  Pokud má klientů více, neví co s penězi.

  Vložil Anynomous (bez ověření), 2. Červen 2020 - 12:41
  Vložil radka2222 (bez ověření), 2. Červen 2020 - 8:41

  abych nedala jen mínus. čoiku si pošlete tam, kde koupíte špatný výrobek nebo službu. s svj nemá nic společného. napište, co vše jste pro řádný chod svj udělal. napište důvod, proč chcete kontrolu poslat – co jste závadného našel účetnictví a hospodaření svj? jaké máte ve stanovách ustanovení o výběrových řízeních? jaké nedostatky v nich spatřujete? co to prosím je „doklady ze zisku domu“? jaký konkrétní majetek vlastní svj, že z něj dle vás má mít zisk? hloubkovou kontrolu můžete provést, stačí si požádat o předložení účetnictví a dalšího svj. pak můžete do jaké chcete hloubky. pokud pošlete na svj (potažmo i na sebe) na kontrolu státní orgány, rádi ji provedou bezúplatně, úplatně ani nemohou. jen potom možná vy, vlastníci, podpoříte zaplacením pokuty státní rozpočet :-)

  Vložil Prokeš Jaromír (bez ověření), 5. Červen 2020 - 9:04

  Výběrové řízení musí být(odsouhlasili jsme si nad částku 75.000,–Kč). Tuším, že je to ze zákona ještě méně. Účetnictví nám vede SBD, ale jen zaúčtuje faktury. Ostatní činnost hlavního důvěrníka zpochybňuji, protože je podezření, že se s firmami domluvil (pořád jedna firma na všechno už několik let) a má z toho prospěch. Bytový dům si vzal úvěr 10.000 000,– slovy deset miliónů korun. Z této částky byl úrok cca 2.000 000,–(slovy dva milióny Kč) Odhlasováno na schůzi na, kterou jsem se z pracovních důvodů nemohl dostavit. Nevím zda musí být 100% písemný souhlas vlastníků domu? Přispíváme stejným dílem do fondu jako ostatní. Jenom jsem měl na mysli „zisk“ z reklam a z kovových balkónů do šrotu (není doklad). Domnívám se, že peníze někdo přelil jinam. Pokud by kontrola našla nedostatky a „napařila“ domu pokutu, tak ji lze soudně vymáhat na výboru a hlavně po hlavním důvěrníkovi. Je to strašně arogantní chlap s kterým se nedá vůbec mluvit.

  Vložil . (bez ověření), 5. Červen 2020 - 9:19

  Dům ve spoluvlastnictví není firma, která by musela dělat výběrové řízení jako u státních zakázech a žádný takový zákon se na ní nevztahuje. Když jste si to odsouhlasli tak budíž. Ale když něco děláte, tak se vždycky dělá výběrové řízením bez toho nic nazařídíte. Když hledáte nějakou firmu, pro udělání konkrétní věci, tak to ani jinak nejde. Musíte hledat a vybírat. Někdy můžete vybírat z několika firmem, jindy jste rád, že najdete alespoň jednu slušnou. Žádný kontrolní orgán k vám na kontrolu nepřijde, kontrolu si musíte dělat sami. Žádný kontrolní orgán domu žádnou pokutu nenapaří. Zdá se, že žijete v úplně jiném světě. On to nikdo za vás nezařídí, musíte se starat sám.

  Vložil tomas 22, 7. Červen 2020 - 11:05

  statutární orgán SVJ je povinen prokázat, že postupoval s péčí řádného hospodáře a zakázku zadal v ceně obvyklé. K tomu výběrové řízení slouží.

  jeden člověk samozřejmě bez znalosti vedení účetnictví nemá šanci (a nemá ji ani s ní).

  jediná možnost takového jednotlivce je podat trestní oznámení s podezřením na porušení povinností při správě cizího majetku.

  nazývat někoho kdo má podezření, že s penězi SVJ není zacházeno řádně, „udavačem“, je stejné, jako nazvat udavačem souseda, co upozornil policii, že vám vykrádají byt.

  Vložil Jaromír ***** (bez ověření), 5. Červen 2020 - 12:47

  Neumožní Vám nahlédnout do detailů o výběru dodavatele. Nevím jestli to popíši správně, ale náš dům je právní subjekt a zastřešuje jej SBD, měl by se na něj vztahovat Zákon o veřejných zakázkách 134/2016Sb. Tam bylo porušeno několik paragrafů.

  Vložil Nemám rád udavače (bez ověření), 5. Červen 2020 - 13:32

  Jaromír sice nic neví, ale tvrdí, že SVJ porušuje několik § ze Zákona o zadávání veřejných zakázek. Zkrátka chce udávat a hledá podporu. Jaromír sice nic neví, ale „zpochybňuje činnost hlavního důvěrníka“. Činnost hlavního důvěrníka lze těžko zpochybnit, protože neexistuje. Možná jen v hlavě pana Jaromíra.

  Vložil . (bez ověření), 5. Červen 2020 - 12:51

  Jaromíre,žádný dům nemůže zastřešovat SBD. Dům zastřešuje pouze střecha.Tak co tedy jste, svj nebo SBD? Na svj ani SBD se zcela jistě navztahuje Zákon o veřejných zakázkách.

  Vložil Vážený pane (bez ověření), 8. Červen 2020 - 9:02

  Vážený pane, účetnictví a vedení účtu zastřešuje SBD a odsouhlasuje stanovy domu i družstva podle kterých by měli postupovat členové výboru a především hlavní důvěrník, který disponuje našimi financemi. Ve stanovách domu a Družstva je jasně napsáno, že pro každou akci nad 75.000,– (slovy: sedmdesát pět tisíc korun českých), musí být výběrové řízení podle "Zákona o veřejných zakázkách 134/2016, což je dnes každá zakázka.

  Vložil Vedlejší důvěrník (bez ověření), 8. Červen 2020 - 11:27

  Jaromíre, který si momentálně říká „Vážený pane“, nick „.“ má pravdu. Pokud si necháváte odsouhlasovat stanovy „domu“ (patrně stanovy SVJ) cizím subjektem, pokud se vám stará o vedení bankovního účtu cizí subjekt, pokud musíte vést při akci nad 75 tis. Kč výběrové řízení podle 134/2016 Sb. atd., tak musím konstatovat, že jste tlupa nesvéprávných bytostí a dobře vám tak. Již sem nepište, takovou exotiku nikdo jiný z více než 68 tisíc SVJ určitě nemá. Pouze zaplňujete tento web nesmysly. A pozdravujte „hlavního důvěrníka“.

  Vložil tomas 22, 8. Červen 2020 - 12:28

  A jejej Jaromíre dopustil jste se nejvyššího možného hříchu když jste rozladil jeho veličenstvo nedotknutelného a ještě navíc nedej bůh se na vašem příkladů ukázalo že nemá vždycky pravdu.

  V těchto končinách mi poddaní jeho nejvyšší jasnosti dobře víme že takový hřích je neodpustitelný

  Jeho praděd vyobcovávval z církve jeho otec vyhazoval ze strany a jeho veličenstvo má tedy plné právo nazvat vás hlupákem a vyhazovat z veřejného webu který mu nota Bene nepatří…

  Raději se rychle omluvte nebo vymyslí Jak vám prodat byt…

  A teď k vašemu problémů který jste si drze dovolil seem napsat.

  Jak jsem již uvedl nejrozumnější nejspíš je podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podateli je Pod svým jménem budete se moci seznámit s výsledky vyšetřování.

  Pokud nejsou vaše důvody tak závažné dohodněte se s ostatními vlastníky a odhlasujte si povinnou kontrolu nějakou renovovanou účetní kancelář. Bude to stát peníze ale budete vědět na čem jste. Pokud by snad váš důvěrník odmítl takovou kontrolu zajistit přichází znovu na řadu bot 1.

  Vložil Děkuji za úsměvné odpovědi (bez ověření), 8. Červen 2020 - 13:24

  Děkuji za úsměvné odpovědi (některé méně, některé více). Mně jen tak nikdo nerozhodí, protože jsem v životě narazil na horší individuum. Ta Vaše odpověď je ovšem na odborné úrovni a nemá chybu.

  Díky J.

  Vložil Vránová (bez ověření), 8. Červen 2020 - 12:38

  „nejrozumnější nejspíš je podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušení povinnosti při správě cizího majetku“

  Máte s tím nějaké zkušenosti nebo víte o nějakém případu, kde trestní oznámení pomohlo? Opakovaně se zde doporučuje, ale zatím nikdo nenapsal, že pomohlo.

  Rovněž náš předseda si dělá co chce.

  Vložil TO (bez ověření), 8. Červen 2020 - 14:42

  Paní Vránová, ještě zde nikdo nenapsal, jak mu pomohlo TO. Situaci mezi „pomahači a chrániči“ a u soudů trochu znám. Když pominu jejich lenost a neochotu, tak něco řešit v SVJ z hlediska trestního práva není vůbec jednoduché. Většinou to doporučují různí sudiči, kteří sice tuší, že to věci nepomůže, ale alespoň to uškodí výboru. Zářným příkladem je tomas22. Raději prosoudí kalhoty, jen když si může plivnout. Pokud nejde vyloženě o jasnou zpronevěru, tak TO nemá smysl. SVJ je soukromoprávní subjekt a problémy v SVJ se musí řešit soukromoprávně. Předsedu odvolejte a navrhněte někoho lepšího. Vím, že to není jednoduché, sama to nezvládnete, ale spoléhat na TO je hloupost.

  Vložil tomas 22, 8. Červen 2020 - 16:22

  prosoudil jsem peníze, kalhoty mám na svém místě. Prosoudil jsem je, protože jsem se naivně domníval, že zákony platí a principy je třeba chránit.

  zatím neplatí, dobrá zkušenost…

  při podání trestního oznámení nemá oznamovatel žádné náklady.

  Může to být dobrá stopka pokud se děje něco opravdu závadného

  radit, že se má člověk nechat prostě obírat bez kontroly, to je podle mne mnohem závadnější.

  Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 4:55

  Nikdo vám nemůže slíbit že to pomůže protože neznáme konkrétní situace které vám vadí nevidíme do vašeho účetnictví a neumíme to tedy posoudit. osobně si myslím že trestní oznámení pomůže jenom v případě že jde o opravdu jednoznačně prokazatelné vyvádění peněz z SVJ. Nebo nějakou do očí bijící nehospodárnost. Jeho výsledkem ale bude že ten kdo je za dodržování stanov zodpovědný a dosud si z nich nic nedělal bude pro příště více dbát jejich dodržování.

  Samo porušování stanov není žádným trestným činem ani přestupkem. Tím by opravdu bylo to kdyby docházelo k poškozování svj potažmo tedy vás jako jeho člena..

  Než to ale učiníte zvažte zda to je skutečně poslední možné řešení a zdali jste učinil vše pro to abyste své pochybnosti o nakládání s vaším majetkem sdělil případně žádal o vysvětlení Snadno se to může obrátit proti vám ve formě problematického soužití.

  Vložil tomas 22, 8. Červen 2020 - 9:10

  Vy jste krásný příklad toho jak každé SVJ to má jinak a jak pohrdavě příspěvky které se snaží z tazatele dělat hlupáka nejsou absolutně na místě.

  Tento web nemá sloužit k zvedání sebevědomí pár vybraných jedinců.

  Vložil Nemám rád udavače (bez ověření), 2. Červen 2020 - 8:22

  Zadarmo můžete udat na lampárně hlavního nádraží. Výběrová řízení nejsou povinná. Hloubkovou kontrolu provést již od pravěku!!

  Vložil Jaromír Prokeš (bez ověření), 5. Červen 2020 - 8:47

  Pánovi, který se neumí, ani podepsat a píše „Udavač Jaromír“, musím odepsat, že je naprosto mimo mísu.

  Vložil tomas 22, 2. Červen 2020 - 21:50

  vy znáte konkrétní problém, který pán řeší, že ho urážíte?

  každý má právo na důslednou a jasnou kontrolu svého majetku. To není nic co by mělo výbor urážet.

  Vložil Anonymous, 9. Leden 2008 - 22:05

  Jsem správce SVJ o 40 BJ. Pokud je mi známo, tak účetnictví nemůže provádět „někdo, kdo to umí“ Na kompletní učetnictví a správu SVJ máme firmu, která má na tuto činost licenci. Samozřejmě to něco stojí, ale děláme pravidelné měsíční uzávěrky jak hotovostní pokladny, tak účtu vč. kontrol plateb do FO . nedokáži si představit, že by nám to celé neklaplo na korunu. Předpokládám, že máte ve stanovách zakotvenu možnost kontroly. Navrhněte na schůzi vlastníků kompletní kontrolu účetnictví, jde přece o Vaše finance, na to máte právo. Já osobně na každé schůzi upozorňuji na možnost nahlédnout do veškeré dokumentace k domu. To by mělo být samozřejmostí.

  Havelka Jan

  Vložil tomas 22, 2. Červen 2020 - 21:52

  účetnictví SVJ může vést každý kdo splní podmínky pro vedení účetnictví dané zákonem o účetnictví a u nás to není povinnost mít licenci.

  to, že to „klapne na korunu“ vůbec neznamená, že SVJ není tunelováno :-) bez urážky

  Vložil účetní (bez ověření), 3. Červen 2020 - 5:26

  Tomas22, můžete pro ostatní sdělit jaké jsou podmínky v zákoně o účetnictví pro člověka, který chce účetnictví vést? Já tam za leta praxe jako účetní žádné nenašel. Měl byste omezit chrlení písmenek, zejména tam, kde o problému nic netušíte. Děkuji. Měl byste být mazán, protože některé vaše informace jsou nesmyslné a zavádějící.

  Vložil tomas 22, 5. Červen 2020 - 17:47

  Nenašel jste je správně protože tam nejsou. Jsou tam podmínky jak musí být účetnictví vedeno. Žádné předpisy pro toho kdo má vést účetnictví neexistují, tedy s výjimkou
  firem jejichž výše obratu vyžaduje audit.

  Vložil účetní (bez ověření), 5. Červen 2020 - 19:03

  Tomas22 opět uvádíte nepravdu, když píšete, „Žádné předpisy pro toho kdo má vést účetnictví neexistují“ Existuje živnostenský zákon, kde je vázaná živnost, která pro vedení účetnictví požaduje:

  "a)vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru, nebo

  b)vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru, nebo

  c)střední vzdělám s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru, nebo

  d)osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a 5 let praxe v oboru"

  Takže opakuji a snad budu vyslyšen: „Měl byste být mazán, protože některé vaše informace jsou nesmyslné a zavádějící.“

  Vložil tomas 22, 8. Červen 2020 - 12:51

  Předseda SVJ , nebo libovolný člen, vede účetnictví na základě živnostenského zákona? Vážně?

  Vložil Anonymous, 10. Leden 2008 - 1:30

  Pokud vím, tak zákon ukládá povinnost vést účetnictví výboru nebo pověřenému vlastníkovi. Ten pak může vést účetnitví sám nebo to zajistit pomocí třetí strany – avšak ani v tomto případě se nezvavuje odpovědnosti za vedení účetnictví.

  Něco jiného je vést účetnictví jiným osobám za účelem zisku – v tom případě je k získání živnostenského oprávnění třeba vzdělání a praxe.

  Opravte mě, pokud se pletu.

  Vložil Anonymous, 7. Leden 2008 - 19:52

  Dobrý den, Vážený pane MOTEŠICKÝ, účetnictví je jedna z problematik, kde by vše mělo sednout na korunu. Schodek, stejně jako přebytek signalizuje, že účtování, případně hospodaření je v nepořádku. Pokud máte k dispozici bod „nula“, měli by jste být schopni najít operace, kdy se dostáváte do rozporu se stavy účtů, případně pokladnou. Pokladnu na drobné vydání jistě lze vést, ale zdaleka to neznamená, že bude mít někdo doma přesně nevyčíslenou částku a tahat bankovky jako králíky z klobouku. Je nutné v tomto případě účtovat hotovostní pokladnu jako součást účetnictví.s poz­dravem, Petr Vávra

  Vložil Anonymous, 7. Leden 2008 - 10:44

  Pokud jste ochoten zveřejnit zde svoji e-mailovou adresu, odpovím Vám na ni, za jakých podmínek mohu Vaše účetnictví zkontrolovat.

  N. Klainová

  Vložil pAVLA (bez ověření), 24. Říjen 2012 - 23:13

  Potřebovala bych poradit

  potřebovala bych poradit ,v našem domě je pověřený vlastník kterývede účetnictví,prostě v domě se nic léta neděje,chtěla bych ho vyžádat o učetnictví,ale jsem hloupá tak nevím jakou formou,na jak dlouhou dobu a jestli si můžu učetnictví vyžádat i pět let zpět,za tu dobu co je pověřený vlastník.DĚKUJI ZA ODPOVĚD KTEROU POCHOPÍM ,KATKA

  §

  Vložil Anonymous, 7. Leden 2008 - 15:59

  Moc krát Vám děkuji za ochotu. Za každou pomoc budu vděčný. Moje adresa: motes@seznam.cz.

  Vložil MartinII, 5. Červen 2020 - 19:07

  „Máme zvolenou pověřenou vlastnici, která vede celé účetnictví a má u sebe všechny doklady k domu. Po 6 letech jsem si vyžádal účetní doklady, všechno poctivě zapsal do penežního deníku a vyšlo mi, že schází cca 40 000,– Kč. Pověřená vlastnice mi to vysvětlila tak, že jsem udělal hodně chyb, že nějaké peníze má doma,ne na našem účtě.Provedla údajně kontrolo s jednou spoluvlastnici,ka­marádkou a vyšlo jím, že je tam 9000,– navíc. Prosím o radu: na koho se obrátit, aby byla provedena kontrola naších výdajů apříjmů a zůstatku abyla tato kontrola průkazná??? Děkuji moc za radu. MOTEŠICKÝ“

  Na stránkách portalobydleni.cz byl podobný dotaz (nyní již portál vypadá jinak a otázky a odpovědi snad nelze dohledat) s odpovědí, že nepomůže ani žádost na Finanční úřad a je nutno trochu odvahy a podat žalobu. Zázračná rada, aby nebylo nutno podniknout martyrium se žalobou (a být za udavače), neexistuje. Zkuste vznést dotaz na portalobydleni zno­vu.

  Zkuste hledat stejné téma zde (nejste samozřejmě první kdo má tyto problémy) nebo jinde na webu.

  Zde např.

  www.portalsvj.cz/…ncnim-uradem

  www.portalsvj.cz/…ny-organ-svj

  www.portalsvj.cz/…trola-svj-fu

  Jinde

  www.bezplatnapravniporadna.cz/…tupovat.html

  www.radceprosvj.cz/kontakt/

  klaiex.webnode­.cz/zaklady-ucetnictvi/kontroly-prevzateho-ucetnictvi/

  www.magazinvybor.cz

  Menu: Právní poradna emailem

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Není třeba se obracet na kováříčky (poučené laiky na portálu), obraťte se na FÚ. Upřímně řečeno, ono je jednodušší vznést dotaz zde a „někdo mi poraďte“.

  Obraťte se na nejvyšší orgán SVJ !

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".