Kabeláž pro rozvod internetu

Vložil victormaja, 28. Leden 2017 - 13:17 ::

Zdravím všechny. Obracím se na vás s prosbou o názor. Oslovila nás jedna firma, která nám nabízí vybudování kabeláže na rozvodu internetu v domě (za dveře každého bytu). Práce by se prováděli v rámci rekonstrukce elektro stupačky. Naše SVJ na to nemá finance, což firmě nevadí, nabízí, že kabeláž vybuduje na své náklady a poskytovatelům internetu bude jednotlivé kabely buďto prodávat nebo pronajímat. Momentálně jsou přípojky internetu řešeny všelijak lištami, což není úplně estetické, ale nikdo nechtěl zafinancovat zasekání kabelů. A v rámci rekonstrukce chceme lišti demontovat, protože to není hezké. Obava je, že firma napálí vysoké poplatky za využití kabelů a my budeme mít drahý ineternet nebo žádný. Jaký na to názor máte vy? Napadlo mě požadovat klauzuli, že cena za pronájem /prodej bude zakotven ve smlouvě mezi firmou a SVJ.

Díky za názory

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jan Drábek (bez ověření), 1. Únor 2017 - 21:50

  To mě neříkejte, že nemáte jako SVJ několik tisíc Kč navíc pro udělání datových rozvodů v domě. 300M UTP kabelu se dá koupit i pod 2000Kč, kompletní datová zásuvka cca. za 100Kč. Stačí natáhnout z každého bytu jeden kabel do společného místa v domě, ideálně do nějakého rozvaděče. Případně natáhnout do každého bytu volný husí krk a poté si poskytovatel tímto krkem natáhne kabel jaký bude potřebovat. V dnešní době metalický, za pár let třeba optiku. Takto vybudované rozvody budou vaše a nikdo si nemůže nic nárokovat. Zasekání kabelů se nebojte. Pokud ho někdo neprovrtá a natáhne se vše „kůlturně“ tak se nemá co pokazit.

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 30. Leden 2017 - 12:09

  Podívejte se kolem. Zde jsou kabely tří firem, v šachtách na elektriku na chodbě. Z nich díra do bytu, nic není vidět. Každá za své. Jaká obava, co vám nabídla, projekt, smlouva. Ještě jste nejednali a máte gatě dole.

  Vložil janica, 28. Leden 2017 - 14:43

  V našem domě máme 4 poskytovatele internetu, každý si vedl rozvody v lištách ke svým klientům. Dělali jsme loni opravu elektroinstalace. Elektrikáři zasekali své kabely do zdí pod stropem až do bytů, akorát z elektrorozvodny šly kabely volně pod stropem v chodbách a pak se kryly podhledy. Dělali jsme ještě společný satelit a domluvili jsme se se všemi zainteresovanými firmami (internet + SAT), že všechny kabely se dají do jedné lišty pod strop v chodbách. Lišty umístila ale firma, co dělala rozvody pro příjem SAT a TV. Internetové firmy odstranily staré lišty a kabely, vyměnily kabely na své náklady a umístily je do společné lišty. My jsme jim akorát určili, kde si mohou umístit svou novou „krabici“ a elektroměry. K bytům jdou přípojky z lišty. Nedovedu si představit, že by se internetové kabely zasekávaly do zdi. Když se něco pokazí, jak vám vymění kabely? Firma, která nabízí, že provede rozvody kabelů internetu na své náklady, tak předpokládá, že internet bude v domě od nich. S co ostatní provozovatelé internetu v domě, předložíte jim to jako hotovou věc, že musí použít kabely konkurenční firmy?

  Vložil JaVa, 28. Leden 2017 - 16:21

  Nejprve si musíte uvědomit,že pokud dovolíte nějaké firmě,aby vám „zdarma“ umístila ve vašem domě svoje rozvody k poskytování radiotelekomu­nikačních služeb,tak této firmě vznikne na vaší budově věcné břemeno a bez jejího souhlasu ,nebude moci „její vodiče“ nikdy použít žádný jiný,třeba lepší a levnější dodavatel RTS.Daleko vhodnější je, nechat provést zmiňované rozvody na náklady SVJ a moci s nimi kdykoliv libovolně nakládat a nebýt závislý pouze na jednom dodavateli.Tzn­.měnit dodavatele služby,dle potřeby SVJ.JaVa

  Vložil VN (bez ověření), 28. Leden 2017 - 13:25

  že firmy poskytující internet přišli , my jsme jim dovolili , aby na vlastní náklady po domě nainstalovali kabely. Za toto jsme jim neplatili nic. No a pokud od této firmy někdo z vlastníků chtěl internet , musel si zafinancovat odbočku z chodby do svého bytu. Za pronájem kabelů neplatí nikdo nic. Pokud chce firma prodat připojení k internetu , musí se sama starat…

  Vložil victormaja, 28. Leden 2017 - 13:31

  A co když se ozval jiný poskytovatel? Ten taky nainstaloval kabely? Nechceme někoho omezovat a dát možnost obyvatelům aby si mohli vybrat i jiného poskytovatele. Ale zároveň nechceme aby se po rekonstrukci vrátily lišty na stěny.

  Vložil VN (bez ověření), 28. Leden 2017 - 13:37

  že při kolaudaci domu byly v domě již vybudovány rozvody UPC a o2. Třetí poskytovatel , který přišel až poté si budoval rozvody na své vlastní náklady. Jinak žádné takové firmě neplaťte nic. Oni budou vydělávat tím , že budou vaším vlastníkům poskytovat internet a ti jí za to budou platit. Zase záleží na tom , jak velký jste dům a jaká je u vás konkurence v poskytování připojení k internetu. My jsme velký dům a konkurence poskytovatelů je obrovská.

  Vložil victormaja, 28. Leden 2017 - 13:45

  My bychom právě neplatili nic. Kabeláž by byla té firmy co by to budovala. My chceme docílit toho, aby chodby byly po rekonstrukci pěkné, bez lišt. Když to necháme na poskytovateli, tak nám dá zase lišty a bude to škaredé. Tak si říkáme, vybudovat kabeláž za peníze té firmy co jim to prodá nebo pronájme a jen si pohlídat aby to neprodala moc draze, respektive si ohlídat aby nedošlo k tomu, že poskytovatelé nebudou mít zájem, protože budou kabeláž nabízet moc draze.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".