Jak zvolit nový výbor, když nejsou lidi?

Vložil Lucie (bez ověření), 26. Leden 2015 - 8:08 ::

Ve stanovách máme napsáno, že výbor tvoří 3 členové na 5 let. Jsme bytovka o 5ti bytech, z čehož já vlastním 2 byty (jeden člen), jeden byt je bez problému (druhý člen), 4tý byt majitel nespolupracuje, odmítá, nechodí, nebydlí tam a 5tý byt člen zemřel a dědictví bude zřejmě na dlouho a nevidím tam nikoho, kdo by z dědiců tu bydlel. Jak mám teď udělat třetího člena výboru, když ho nemám? Lze to nějak vyřešit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 26. Leden 2015 - 8:11

    Můžete to vzít sám, někdo cizí. Nebo požádat soud. Stanovy neřeším, když, tak můžete změnit.

    Vložil luc4 (bez ověření), 26. Leden 2015 - 8:20

    tomu nerozumím, jak to může vzít sám někdo cizí? To jako řeknu sousedovi ve vedlejším baráku, ať nám dělá on sám výbor? Ale ve stanovách je že to jsou 3 členové (předseda, místopředseda, člen)… to pak nesplním podmínky stanov. A pro změnu stanov potřebuju schválení , určitý počet hlasů a ten taky nemám.

    Vložil Zdenek 22, 26. Leden 2015 - 8:45

    V SVJ pro dům o 5 jednotkách bylo velmi nerozumné dát si do stanov 3členný výbor. Svolejte shromáždění, změňte stanovy tak, že statutární orgán tvoří předseda, tj. jeden člen, a následně si ho zvolte.

    Vložil Pavel, 26. Leden 2015 - 9:18

    A jednoho můžete zvolit jako revizora.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Luc4 (bez ověření), 26. Leden 2015 - 10:23

    … a revizor prosím kontroluje co? Nikdo tam nechce nic dělat (což chápu, i mne to už nebaví a nerozumím tomu), ale tím, že vlastním 2 byty jsem byla tak nějak donucena být předsedou. Vlastně výbor nedělá nic, neschází se, shromáždění 1× za rok taky není… vodoměry má každý byt svůj a smlouvu s obci taky každý byt sám, elektřinu na schodišti platí sousedka, té dáváme poměrnou část peněz, schody myje každý týden jeden byt, zahradu poseká kdo má čas… My vlastně ani žádné SVJ nepotřebujeme, ale ze zákona musíme mít (5bytových jednotek)

    Vložil petrsv, 26. Leden 2015 - 10:36

    Revizor by měl kontrolovat činnost předsedy, aby si předseda nedělal, co chce a třeba celé SVJ nevytuneloval. SVJ samozřejmě potřebujete, i když ne zrovna na jmenované činnosti. Až vám začne zatékat střechou, upadne okap, rozbije se okno na chodbě nebo něco jinýho, tak musí někdo zařídit opravu a někdo to musí zaplatit. Někdo kvůli tomu také musí vést účetnictví, atd. Tím „někdo“ je myšleno právě SVJ. Jako předseda SVJ budete dohlížet na to, abyste měli vždy dostatek peněz na takové opravy, revizor to bude kontrolovat. Jinak uznávám, té práce moc nebude, budiž to pro vás štěstím ;-)

    Vložil luc4 (bez ověření), 26. Leden 2015 - 11:44

    Děkuji za vysvětlení, u nás to tak nefunguje. Okna si každý vyměnil sám, komu zatýkalo střechou, tak si nad svým bytem sám to opravil, zateplení má také každý ze své kapsy (kromě jednoho bytu, co na to nemá peníze). Okap si také opravil každý ze své kapsy, podle toho kudy okap vede, tak se domluvily příslušné byty… no hold asi kocourkov a jak tak čtu, tak veřejně se nepřiznám odkud jsem, asi by to byl průšvih, ale každý si tam dělá co chce. Ve fondu peníze moc nejsou a všichni odmítají zvýšení částky do fondu oprav.

    Vložil +++NECHVÁTAL+++ (bez ověření), 26. Leden 2015 - 23:12

    „zateplení má také každý ze své kapsy“

    Vlasník bytu si postavil lešení ke svému bytu, svůj byt oblepil polystyrenem, zaplatil. Tloušťku polystyrenu a barvu fasády si zvolil sám, je to jeho byt. Někteří se neúčastnili.

    Nebyla by fotečka výsledného díla?

    +++NECHVÁTAL+++

    Vložil luc4 (bez ověření), 27. Leden 2015 - 7:24

    ano, zateplení si dělal každý sám ze své kapsy. A přesně tak jak píšete. Jeden byt chtěl zateplení v době kdy ostatní nechtěli a ve fondu peníze nebyly, tak si udělal zateplení sám, barva bílá, zhruba po 10ti letech se 3 byty domluvily a udělali zateplení dohromady, barva oranžová a cena byla spočítaná přesně podle plochy zateplení , co měl každý byt. 5tý byt zateplen není. Fotečku nedám, třeba by nás někdo poznal a ze srandy „udal“ Jsem tam předsedou 2 roky a snažím se to dát dopořádku, ale s těmi lidmi to nejde

    Vložil Emill (bez ověření), 26. Leden 2015 - 23:01

    Světla na chodbách nemáte? Dům nemá plyn a neděláte tedy revize společných prostor?

    Vložil luc4 (bez ověření), 27. Leden 2015 - 7:30

    Světlo na chodbě máme a má to napsané na sebe jedna majitelka a té dáváme všichni bez rozdílu měsíčně peníze. Vyúčtování je k dispozici. Plyn májí jen dva byty a ty se starají o revizi. Vodu si platí každý sám a každý má též svoji smlouvu s vodárnou (obcí, která to vyúčtovává)Teplou vodu si každý ohřívá sám v bytě karmou nebo bojlerem. a každý si taky topí podle svého, plynem, elektrikou… komíny nejsou ;-)

    Vložil +++NECHVÁTAL+++ (bez ověření), 27. Leden 2015 - 10:11

    „Vodu si platí každý sám a každý má též svoji smlouvu s vodárnou“

    Máte tedy fakturační vodoměr pro každý byt. Pokládal bych takový stav za velice žádoucí, předejde věčným sporům o odečty a rozúčtování. Zákonodárce je bohužel odlišného názoru, když v zákoně č. 274/2001 Sb., § 2 odst. 6, takovýto stav nepovoluje, přičemž toto zákonné ustanovení se vymyká ust. o dodávkách obdobných medií či služeb.

    Pokoušel jsem se jednat s vodárnami, zatím bez výsledku, ačkoli více vodoměrů v domě zcela nevyloučili a připustili, že to tak v některých domech je (účtují si za každý vodoměr paušál, heslo: dvousložková cena vody).

    +++NECHVÁTAL+++

    Vložil luc4 (bez ověření), 27. Leden 2015 - 10:19

    S vodou nemáme problém, vyúčtování je vždy k 31.12. a stav vodoměru odevzdá každý majitel vodoměru na obecní úřad a ten vystaví během ledna fakturu. Takže spotřebu vody platíme obci. Voda nemůže být jednotná, jeden byt nemá vodovod, ale odebírá studniční vodu. Kdo chtěl zavedl si doma vodovodní řád, kdo nechtěl, zůstal u studniční vody. Takže v kuchyni mám dva kohoutky, jeden na studniční vodu, v tom třeba myju nádobí a jeden na veřejný vodovod, to pijeme. Máme tudíž 5 bytů a od hlavního veřejného kohotku vody vedou 4 různé trubky podél zdí do každého bytu. Každý si pak natáhl a udělal rozvod vody, podle toho jak měl peníze na instalatéra.

    Vložil petrsv, 26. Leden 2015 - 12:25

    Wow…no, dokud tam bydlíte vy, kteří se mezi sebou takhle dohodnete, tak je to vaše věc. Ostatně, kde není žalobce, není soudce. Jakmile dojde ke změně 1 vlastníka, nastanou pro vás možná krušné časy. V každým případě, dokud jste SVJ, platí u vás určité zákony. Např. účetnictví musíte mít v pořádku, stejně tak revize, požární kontroly, apod.

    Vložil KC (bez ověření), 31. Leden 2015 - 12:00

    Mně by právě zajímalo, kdyby finanční úřad udělil SVJ pokutu za nevedení účetnictví, jednak jak by se tato pokuta počítala (z výše aktiv? ale když neeexistují účetní výkazy?) a kdo by pak pokutu zaplatil – všichni vlastníci dle podílu na SP, nebo rovným dílem? A po kom by škodu vymáhali? Nejspíše po předsedovi? Nefunkční SVJ je riziko.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".