Jak rozúčtovat fakturu za elektřinu společných prostor

Vložil Alena (bez ověření), 5. Srpen 2019 - 15:04 ::

Jsme menší obec, která pronajímá byty. Nemáme nikde stanoveno, jak fakturu rozúčtujeme, tak postupuji podle zákona 67/2013 Sb. Fakturu za elektřinu společných prostor rozúčtovávám podle počtu osob. Ale nájemníci si myslí, že bych měla rozúčtovat platbu za elektroměr na jednotku a spotřebu elektřiny na osoby, ale to by nebylo v souladu se zákonem 67/2013 Sb.. Jen se chci ujistit, že rozúčtování provádím správně. Děkuji Alena

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil P_V (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 7:18

  Ten „poplatek za elektroměr“ platíte energetice, je součástí ceny elektřiny, tak ho nelze vyčleňovat zvlášť. Rozdělení na paušál a cenu kWh není ve Vaší moci, je to byznys rozhodnutí energetiky (silová elektřina) a státu (distribuce).

  Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 22:21

  Ne neni soucasti elektriny, o strukure ceny elektriny nevite nic, tak si prosim nasimulujte vasi fakturu, ale se spotrebou 0 kWh a uvidite, kolik dela pausal (staly plat) na spolecnych postorach, to muze byt u mensich domu klidne 50% z ceny.

  Jo a mimochodem, jen zmenou obchodnika z toho dominantniho lze usetrit na tom pausalu cca 1000 Kc za rok a ze silove elektriny usetrit skoro 40% ceny.

  Distribucni a jine poplatky uz neovlivnime.

  Vložil P_V (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 23:04

  Když už nic jiného, zákon 67/2013 pojednává o nákladech na osvětlení a ne o nákladech na změřené kilowatthodiny elektřiny na osvětlení.

  Vložil Alena_A (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 8:15

  P_V – já si to myslím stejně, ale máme jednoho nájemníka, který na to má jiný názor, tak se jen chci ujistit, že to dělám správně. Děkuji, Alena

  Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 22:17

  Dobry dotaz, nicmene neexistuje spravne a nespravne.

  Najemnik ma z principu a z logiky veci pravdu, jak to chce on by bylo objektivne spravedlivejsi. Zrejme pocetnejsi rodina?

  Ale vy si to muzete stanovit vnitrni smernici, jak to budete delat. Samozrejme jak to delate je jednoduzsi.

  Ale uplne stejny princip se nekde aplikuje i na vodu, kde je pausal na vodomer marginalni, a presto se pausal rozdeli na byt a ne na spotrebu, proti elektromeru pausal na vodomer muze byt 0,1% fakturovanych nakladu a pausal na elektromer muze byt klidne 50% fakturovanych nakladu…

  Vložil Dudekk (bez ověření), 19. Srpen 2019 - 15:57

  Vážený Leukocite, nastudujte si příslušnou právní úpravu, porozumějte jí a netahejte sem Vaši nelogickou logiku.

  U služeb se rozúčtují celkové náklady na danou službu podle určeného klíče. To je jasné každému, kdo rozumí česky.

  Vložil P_V (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 13:08

  A to by si ještě kverulant mohl všimnout, že pokud máte centrální odvětrání, musela by se pro něj měřit elektrika zvlášť, protože to podle toho zákona spadá pod komíny :-)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".