Jak prověřit SVJ?

Vložil Anonymous, 17. Duben 2020 - 15:58 ::

Je nějaká služba, která by prověřila dodržování právních předpisů ze strany SVJ?

Hodila by se jak budoucímu vlastníkovi, který hodlá zakoupit byt, tak stávajícímu vlastníkovi, který nechce být poškozován a usiluje o dodržování právních předpisů.

Jaké jsou v tomto ohledu zkušenosti se službami nemoinspekt.cz a bytecheck.cz ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Prodávající (bez ověření), 18. Duben 2020 - 9:13

  Dobrý dotaz. Řešme zde, jakým okruhem listin by se prověřovatel měl zabývat. Asi těžko prověří veškeré listiny od vzniku/založení SVJ, i když by to tak bylo nejlepší.

  Jinými slovy, jaké listiny má vlastník jednotky (hodlající jednotku případně prodat) pro prověřovatele (nechat) opatřit.

  Služby na opatření listin pro vlastníka jednotky v případě nespolupracujícího SVJ se dohledat dají a jsou úspěšné.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 18. Duben 2020 - 8:47

  Takovou službu lze těžko nabízet, protože mimo lidí uvnitř SVJ nemáte ani vy ani jiného osoby přístup k informacím o fungování společenství.

  Je dobré si vyžádat maximum od budoucího prodávajícího při zájmu o byt.

  Určitou elementární kontrolu si ale můžete udělat sám: nahlédněte do záznamů SVJ ve veřejného rejstříku na internetu – včetně sbírky listin. Např. mají tam úplný statutární orgán a je tento řádně obnovován? O čem vypovídají zápisy shromáždění tam uložené? Vystavuje SVJ povinné účetní závěrky?

  Vložil Prověrka SVJ (bez ověření), 18. Duben 2020 - 9:01

  Pane Jane77,

  nepište zde, prosím, bludy, někdo by Vám mohl uvěřit a řídit se jimi.

  „Takovou službu lze těžko nabízet, protože mimo lidí uvnitř SVJ nemáte ani vy ani jiného osoby přístup k informacím o fungování společenství.“

  To nepředstavuje žádnou překážku. Vlastník prověřovateli k získání informací udělí plnou moc, v případě kupujícího udělí plnou moc stávající vlastník. Vlastník (a tím i jeho zmocněnec) má právo na veškeré informace a listiny. Případně si tyto informace a listiny pro prověřovatele vlastník sám vyžádá.

  „O čem vypovídají zápisy shromáždění tam uložené?“

  Zápisy ze shromáždění se do sbírky listin veřejného rejstříku neukládají a nejsou tam.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 19. Duben 2020 - 11:17

  spousta svj je tam má

  Vložil ik (bez ověření), 19. Duben 2020 - 17:27

  Ano, ale povinnost založit zápis ze shromáždění je u shromáždění, kde se volí nový výbor, ještě možná u změny stanov, jinak nevidím důvod proč to ukládat.

  Vložil Pavel, 18. Duben 2020 - 8:36

  Uváděné společnosti asi umí prověřit technický stav domu, alespoň takovou službu nabízí.

  Vy ale chcete prověřit „dodržování právních předpisů ze strany SVJ“. To je něco daleko širšího. Např. prověřit dodržování nejednoznačného NOZ, zákona o službách, zákona o účetnictví, zákona o veřejných rejstřících etc.

  Neznám společnost, která by prováděla Due diligence v oblasti SVJ. Domnívám se, že nikdo takový ani neexistuje.

  Rozhodně by takovou činnost neměly provádět Vámi avizované společnosti, které dlouhodobě porušují zákon o účetnictví a zákon o veřejných rejstřících. Zákony porušují možná úmyslně nebo dokonce o svých povinnostech ani neví a měly by dát potvrzení, že SVJ ne/dodržuje právní předpisy?

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Ludmila, 19. Duben 2020 - 18:32

  Dodržování právních předpisů a hospodaření SVJ by chtělo forenzní audit.

  Vložil Ludmila, 20. Duben 2020 - 18:58

  Firmy, které se forenzním auditem zabývají najdete na internetu. Bohužel nemám osobní zkušenost a velké iluze si nedělám. Možná by bylo rozumnější podat trestní oznámení, to by bylo zadarmo.

  Vložil Ludmil (bez ověření), 20. Duben 2020 - 19:26

  „Možná by bylo rozumnější podat trestní oznámení“

  To píšete na základě vlastní zkušenosti nebo takové doporučení máte nějak jinak podložené? Uspěla jste? Jak takové TO formulovat, aby bylo úspěšné? Co když mým cílem není někoho trestat, ale zjednat pořádek?

  Vložil Ludmila, 21. Duben 2020 - 7:24

  Pokud jste vyčerpal všechny možnosti informovat ostatní vlastníky svého SVJ (shromáždění vlastníků, písemně výboru, event. otevřeným dopisem vlastníkům), tak co vám zbývá? Zkušenost s trestním oznámením nemám i když s touto možností bojuji pár let. Zvažte, jestli na to máte nervy a zdraví, protože to byste určitě moc potřeboval.

  Vložil Amálie (bez ověření), 19. Duben 2020 - 18:41

  Paní Ludmilo,

  píšete o forenzním auditu, zdá se tedy, že se vyznáte. Měla bych k tomu několik otázek: Jak najít forenzního auditora, co všechno prověří, kolik takový forenzní audit stojí, je k mání příklad, jak výstup z takového auditu vypadá?

  Pokud jsem někdy výstupy z auditu viděla, pak závěrem je jedna nicneříkající věta, která je zcela bezcenná. Jedná s o vyhozené peníze.

  Vložil JarekSVJ, 17. Duben 2020 - 20:17

  Jednoduchá odpověď – být zodpovědný vlastník a zajímat se a aktivně se účastnit dění v SVJ… každý si to představuje : válet se doma , o nic se nestarat a jenom kritizovat a podezírat…

  Vložil Jak prověřit SVJ? 1-1 (bez ověření), 17. Duben 2020 - 22:46

  A proč se válíte doma, o nic se nestaráte a jenom kritizujete a podezíráte? Zkuste také být zodpovědný vlastník a zajímat se a aktivně se účastnit dění v SVJ.

  Vložil JarekSVJ, 19. Duben 2020 - 21:19

  Hňupe a to se ptáš koho???

  Vložil AsiTak, 18. Duben 2020 - 2:09

  Nelze dokázat, že SVJ neporušil nějaký právní předpis. Lze pouze dokázat že porušil právní předpis, pokud takový případ nastal. I když SVJ porušil nějaký právní předpis nemusí vznikat žádná škoda. I když „prověrka“ nenalezl případ porušení právního předpisu neznamená že SVJ neporušuje žádný předpis. Ověřovatelé právních předpisů jsou obchodníci s deštěm!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".