Jak postupovat když nikdo ze SVJ nechce být správcem?

Vložil Anonymous, 30. Leden 2011 - 21:29 ::

Dosavadní správce by rád složil funkci, ale nikdo další z vlástníů byt. jednotek se necítí na to, aby tuto funkci zastával. Je možné najmout si něhoho cizího nebo jaké jsou další možnosti dost to komplikuje další chod a možnosti dohodnout se na dalších opravách.

Sabina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Nezmar, 30. Leden 2011 - 21:56

    Asi by to chtělo ujasnit pojmy: Správce je obvykle firma, kterou výbor SVJ najímá na správu domu a vedení podvojného účetnictví.

    ale z toho co píšete se domnívám, že Vám asi jde o členy výboru (minimálně 3) nebo pověřeného vlasntíka.

    Tady ZoVB mluví jasně. Pokud se nepodaří zvolit výbor či pověřeného vlasntíka, zastávají jejich funkci vlstníci zapsaní v katastru ke dni vzniku SVJ (nebo vlastník mající nadpoloviční většinu). Takže zjistěte:

    1)datum vzniku SVJ (mělo by být ve výpisu z rejstříku SVJ, ale ne vždy ho tam soud uvede, musí být v notářském zápisu z první schůze shromáždění)

    2)na katastru nechte udělat výpis z katastru k datu viz 1) a zjistěte, kteří vlastníci to jsou, obvykle bývají ochotní přemlouvat ty, co ve výpisu nejsou, neb mají strach že by to na ně spadlo…

    3)jednejste s danými vlastníky (třeba to budete i vy :-) a najděte někoho kdo by do toho šel, a byl průchozí pro alespoň 50% všech (podmínka zvolení)

    Tohle bývá častý problém…

    Vložil Sabina (bez ověření), 31. Leden 2011 - 16:44

    Nezmare, děkuji za odpověď. U nás dělal správce jeden z vlastníků bytu, takže zatím nemáme najmutou účetní firmu což je chyba. Tím vznikl i náš problém, správce se zalekl toho že na větší opravy /okna,fasáda/ bude nutné vzít si úvěr a tak se začal obávat hlavně toho co by se dělo kdyby jeden z nás třeba přestal platit.Pak se domnívá, že on by nesl právní odpovědnost a vše s tím spojené/soudy apod./. Jestli ale jak jste psal je možné najmout na tyto věci účetní firmu mohlo by to snad vyřešit náš problém. Jestli to dobře chápu výbor už jen dodává dané firmě podklady k účetnictví a případně navrhuje potřebné opravy nemovitostí. Nemám v téhle rovině žádné zkušenosti a tak nevím co obnáší i funkce člena výboru.
    Děkuji Sabina

    Vložil Nezmar, 31. Leden 2011 - 20:01

    …uplně nejlepší je situace, když výbor SVJ navrhuje co se může, má, mělo by udělat, logicky uvažující vlastníci na shromáždění to podpoří a ti, co nejsou schopni počítat, jsou zásadně proti. Na dotaz, co navrhují, s eohradí „že nejsou přece povinni nám či výboru sdělovat své názory“ a spolu s „věrnými“ (je to jako v Krylovi: „v kruhu t..ých hlav“) opusté schůzi shromáždění, čímž poklesne počet přítomných pod 75% což je dle našich stanov nutná hranice pro schválení rozpočtu, plánu oprav atd. Takže se neudělá nic, výbor strávil desítky hodin návrhy, propočty a podobně zcela zbytečně.

    Pro přehlednost snad jen dodám, že ona osoba co se nemusí vyjadřovat je členkou bývalého výboru, který za několik let ve funkci nevytvořil jedinou zprávu o činnost, hospodaření či návrh rozpočtu (ač to dle stanov dělat musí)… Nyní se se členy bývaleého výboru budeme soudi o vydání materiálů a věcí SVJ…

    Takže dobrý správce se orientuje v konstrukčních prvcích, zná metody účtování, rozúčtování nákladů na služby atd., je ochoten odolávat dotazům „věčně nespokojených“, zná stavební a jiné firmy v oboru a má přehled o „obvyklých cenách“. To však ještě neznamená, že bude ochoten organizovat výběrová řízení na dodavatele konkrétní služby/opravy/.. V našem SVJ máme dokonce vlastníky, kteří budou stále dokola výboru radit, jak to má dělat, neboť vše vědí nejlíp, ale sami odpovědnost neponesou.

    Takže Sabino, projeďte internet ohledně správcovských firem, jejich základní nabídky a ve výboru (s výborem) se domluvte na tom, jak dále postupovat. Ne vždy to je snadné a skoro vždy je největší problém se samotnými vlastníky (nikdo to nechce dělat ale všichni do toho kecají). Nicméně i dobrého správce je potřeba důsledně kontrolovat..

    Nezmar

    Vložil Krupp, 31. Leden 2011 - 16:58

    Tím ale problém nevyřešíte. Správcovská firma Vám povede účetnictví. Možná vám i poradí. Stejně ale musí rozhodovat výbor, respektive shromáždění. Odpovědnost opět nese výbor a rozhoduje i o případném vymáhání. Máte pravdu v předposlední větě: výbor jen dodává dané firmě podklady k účetnictví a případně navrhuje potřebné opravy. Museli byste najít firmu, která je schopna skutečně poradit a někdy i výbor pohnout k žádoucímu rozhodnutí.

    Jirka

    Vložil Anonymák (bez ověření), 31. Leden 2011 - 17:34

    „případně navrhuje potřebné opravy“ – s tím bych tak úplně nesouhlasil. Výbor a shromáždění jsou ti, kteří rozhodují o opravách (na co je třeba souhlas shromáždění, to definuje zákon a stanovy). Není to tedy tak, že výbor navrhuje různé opravy a správcovská firma pak vybírá, které se jí zdají dobré a které špatné a nese odpovědnost za správný výběr. To nevylučuje, že výbor či shromáždění nemohou dát na doporučení správcovské firmy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".