Jak na neplatiče?

Vložil Jaroslav (bez ověření), 26. Květen 2023 - 3:00 ::

Dobrý den,

mohu požádat o Vaše zkušenosti a názory? Jsem ve své roli teprve krátce a rád bych postupoval co nejefektivněji.

V našem SVJ se objevil neplatič. Postupovali jsme jako je uvedeno např. v tomto článku https://realitniadvokati.cz/…y-a-energie/, tzn. nejprve po dobrém, neformálně, poté formálně (doporučeným dopisem s dodejkou). Aktuálně to vypadá, že pán by se rád domluvil na splátkovém kalendáři, ale naše důvěra už byla velmi narušena, takže jsem navrhl notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti. S tím pán nesouhlasí, takže už zbývá zřejmě pouze předžalobní výzva?

Na jednu stranu bych rád ušetřil náklady, na druhou stranu se obávám, aby byl dluh řádně splacen…

Předem děkuji za zkušenosti.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil . (bez ověření), 28. Květen 2023 - 20:47

  Doructe mu vyzvu, klidne predanim do ruky s dalsim svedkem nebo si to natocte, kde bude vyzva k uhrazeni dluhu do 30 dnu od doruceni s tim, ze kdyz to do lhuty neuhradi, budete vymahat i urok z prodleni, ktery je v soucasne dobe 15% (nevim, kdy dluh vzniknul).

  Notarsky zapis by platil kdo? To je zbytecne.

  I kdyz bude mit splatkovy kalendar, muzete mu uctovat urok z prodleni, akorat nevim, kdo to bude pocitat.

  Vložil Dohodl (bez ověření), 26. Květen 2023 - 16:13

  Dohodou o splátkovém kalendáři nemůžete nic pokazit, jedině získat.

  Je ovšem potřeba uvést, že dlužník dluh uznává, a současně dohodnout, že platnost splátkového kalendáře končí, jakmile dlužník dohodu poruší.

  Odměnu za radu poukažte, prosím, na dobročinné účely.

  Vložil Petr, 28. Květen 2023 - 17:59

  Pokud jsem pochopil Přímou vykonatelnost dle vámi uvedeného odkazu, museli byste mít jednak písemné uznání dluhu a k tomu notářsky sepsaný souhlas o přímé vykonatelnosti. To by byl uznalý dlužník.

  Jinak se to dle mne může stát snad jen v případě smlouvy o zápůjčce od lichváře kdy nešťastník podepíše u notáře zápis a neví co dotyčný institut obnáší.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".